شناسهٔ خبر: 45101934 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: سرپوش | لینک خبر

بین الملل

قطعنامه محکومیت اقدام ترامپ تصویب شد/ پلوسی: ترامپ خطری برای کشور است

جلسه بررسی لایحه استیضاح ترامپ طبق اعلام قبلی از لحظاتی پیش در مجلس نمایندگان آغاز شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، جلسه بررسی لایحه استیضاح ترامپ طبق اعلام قبلی از لحظاتی پیش در مجلس نمایندگان آغاز شد. در این نشست موافقان و مخالفان طرح استیضاح دونالد ترامپ به نوبت دقایقی (کمتر از سه دقیقه) برای اظهار نظر درباره این لایحه دفاع از آن و یا رد آن فرصت دارند.

همزمان با برگزاری نشست بررسی لایحه استیضاح دونالد ترامپ  نیروهای امنیتی  به طور گسترده در ساختمان کنگره مستقر شده اند. در صورتی که این لایحه تصویب شود ترامپ در تاریخ آمریکا نخستین رئیس‌جمهوری‌خواهد بود که دوبار استیضاح شده است و دیگر نمی‌تواند در انتخابات بعدی ریاست جمهوری در چهار سال بعد حضور داشته باشد. 

مک کانل: متجاوزان به کنگره، خائن و تروریست‌های داخلی هستند!

در این جلسه جیم مگ‌فورن، عضو دموکرات مجلس نمایندگان گفت: هر چه ترامپ بیشتر در کاخ سفید بماند، آزادی ما بیشتر به خطر می‌افتد. او باید در برابر اقداماتی که انجام داده پاسخگو باشد.

میچ مک کانل، رئیس اکثریت جمهوری‌خواه سنا، نیز متجاوزان به کنگره را خائن و تروریست‌های داخلی خواند.

همه نمایندگان جمهوری‌خواه در این جلسه  از اتحاد خود سخن گفتند. به گفته آنها، هر آن کسی که به کنگره حمله کرده باید در برابر قانون قرار بگیرد. آنها گفتند: امروز صحبت از اتحاد می‌شود، استیضاح ترامپ ما را متحد می‌کند. ما نمی‌دانیم اقدام بعدی ترامپ چیست و چه می‌خواهد بکند و یا چه جنگی به راه بیندازد؟! تروریست‌ها این بار ساختمان کنگره را هدف قرار دادند و باید همه عاملان محاکمه شوند.

جیم مک گاورن جمهوری‌خواه گفت: ما در حال بحث در مورد یک اقدام تاریخی به معنای واقعی جنایت هستیم و اگر رئیس‌جمهور آمریکا نبود ما اینجا نبودیم. آیا ما می‌خواهیم در مورد وحدت گفت‌وگو کنیم؟ من نمی‌توانم تصور کنم با وجود یک اختلاف رأی بزرگ بین دو حزب برای استیضاح، اتحاد این کشور تامین شود.

جودی شو: آمریکا به استیضاح ترامپ فورا احتیاج دارد، او باید برکنار شود

جودی شو، نماینده جمهوری‌خواهان نیز ادامه داد: احتیاج آمریکا به استیضاح ترامپ فوری است و او باید مسئول اقداماتش باشد. ما مورد حمله تروریست‌هایی قرار گرفتیم که ترامپ آن‌ها را تشویق کرده بود. او باید برکنار شود.

رودنی دیوس، دیگر نماینده جمهوری‌خواه هم گفت: آنچه که هفته گذشته شاهد آن بودیم ما را از هم گسیخته کرد و به دشمنان ما نشان داد که چگونه باید به ما حمله کنند.

آدام کینزینگر، نماینده جمهوری‌خواه کنگره و از منتقدان دائمی ترامپ، نیز اظهار کرد: ترامپ با تحریک طرفداران خود به شورش، سوگند خود را شکست و از موقعیت خود برای حمله به اصل قانونگذاری دولت سوءاستفاده کرد.

تام کول: استیضاح بیشتر باعث تفرقه در کشور خواهد شد

از سوی دیگر، جیسون اسمیث، نماینده جمهوری‌خواه گفت: استیضاح اوضاع آمریکا را بدتر می‌کند. لطفا مردم را بر سیاست ترجیح دهید. بیایید به حرف مردم گوش بدهیم. هفته ویران‌کننده‌ای را آمریکا پشت سر گذاشته است. این استیضاح کشور ما را بیش از گذشته از هم گسیخته می‌کند.

تام کول، دیگر نماینده جمهوری‌خواه نیز گفت: استیضاح بیشتر باعث تفرقه در کشور خواهد شد. ۶ ژانویه ۲۰۲۱، به عنوان تاریک‌ترین روز در زمان خدمت من در حافظه‌ام زنده خواهد ماند. ما به جای اینکه به عنوان یک نیروی متحد و اکثریت در مجلس پیش برویم، بیشتر به سمت جدایی می‌رویم.

جیم جردن: آمریکایی‌ها از دوگانگی استانداردها خسته شده‌اند

جیم جردن، نماینده جمهوری‌خواه گفت: آمریکایی‌ها از دوگانگی استانداردهایی که دموکرات‌ها بدان اعتماد دارند، خسته شده‌اند. او همچنین گفت: نمی‌دانم این کار به کجا خواهد انجامید، اما پروژه برکناری برای کشور خطرناک است.

استنی هوئر، عضو باسابقه دموکرات مجلس نمایندگان گفت: اقدامات ترامپ نیاز به واکنش‌های فوری دارد. ترامپ سوگند خود را شکسته و اقدامات شورشی‌های مسلح را تحریک کرده است، اقدامات او واکنش‌های سریع می‌طلبد. در اینجا برخی از جمهوری‌خواهان حضور دارند که تصور می‌کنند استیضاح ترامپ ضروری است. او ادامه داد: ترامپ هر کاری که توانسته برای تهدید افرادی که حقیقت را فاش کرده‌اند، انجام داده است. هیچ وقت، برای انجام کار درست دیر نشده است.

جولیا برونلی، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان گفت: از جمهوری‌خواهان می خواهم تا به این طرح رأی دهند و از قانون اساسی حمایت کنند.

لوید دگت، نماینده دموکرات در دفاع از استیضاح گفت: رئیس‌جمهور دزدان دموکراسی را در سراسر جهان تشویق کرد و همین کار را هفته گذشته در داخل کشور نیز انجام داد. 

شیلا جکسون لی: رئیس‌جمهور آمریکا یک شورشگر است

شیلا جکسون لی، نماینده جمهوری‌خواه نیز اظهار کرد: رئیس‌جمهور آمریکا یک شورشگر است. او شورشی را در آمریکا رهبری کرد.

ایلهان عمر، نماینده دموکرات‌ها از جمهوری‌خواهان خواست تا به استیضاح ترامپ رأی دهند و گفت حمله به کنگره به دعوت رئیس‌جمهور ترامپ انجام شده است.

ستنی هویر، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا گفت انتظار دارد ۱۰ تا ۲۰ نفر از جمهوری‌خواهان استیضاح را کنار بگذارند. او همچنین افزود همچنان قصد دارد متن استیضاح را به سنا ارائه کند، اما این کار را به نانسی پلوسی محول خواهد کرد.

جیم مک‌گاورن، رئیس کمیته قوانین مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: ما به اتحاد نخواهیم رسید مگر با روشن شدن حقیقت و مسئولیت‌پذیری. رئیس کمیته قوانین مجلس نمایندگان در ادامه برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه را برای ریاکاری در ایجاد وحدت سرزنش کرد.

مک‌گاورن در بخشی از سخنان خود گفت: امروز برخی از جمهوری‌خواهان سعی در تشویق به وحدت داشتند، وحدت در حالی که خودشان در تلاش برای لغو نتیجه انتخابات آزاد و منصفانه در آمریکا بودند. همچنین آن‌ها جهار سال به نطریه‌های ترامپ در تئوری توطئه دامن زدند.

چندین نماینده جمهوری‌خواه از لیز چینی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده از وایومینگ به‌دلیل حمایت از استیضاح ترامپ انتقاد کردند.

خبرنگار الجزیره از ورود مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا به کاخ سفید همزمان با جلسه مجلس نمایندگان برای تایید استیضاح ترامپ خبر داد.

سی‌ان‌ان: ۱۰ تا ۲۰ نماینده جمهوری‌خواه به برکناری ترامپ رأی خوهند داد

سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع در حزب جمهوری‌خواه پیش‌بینی کرد که بین ۱۰ تا ۲۰ نماینده جمهوری‌خواه به اقدامات مربوط به برکناری ترامپ رأی دهند. این منبع گفت: کاخ سفید فشار زیادی را بر نمایندگان وارد کرده تا به این طرح رأی ندهند.

ترس نمایندگان از آسیب به جان خود و خانواده‌هایشان به خاطر رأی به برکناری ترامپ 

به گفته این عضو حزب جمهوری‌خواه، نمایندگان می‌خواهند که به برکناری ترامپ رأی مثبت بدهند، اما از آسیب رسیدن جان خود و خانواده‌هایشان می‌ترسند.

مجلس اکنون در حال رای‌گیری است که بین ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت زمان خواهد برد. پس از آن درباره مقاله استیضاح به بحث و گفتگو خواهند نشست.

دن نیوهاوس، نماینده جمهوری‌خواهان در پاسخ به این سوال که چه رأیی خواهد داد گفت: «مسائل مختلف و زیادی هست که باید درباره آن‌ها فکر کنم.» نیوهاس رأی به استیضاح را «تصمیم بزرگی» دانست.

«جیم جوردن» متحد سرسخت ترامپ در کنگره، گفت لیز چینی به دلیل رأی به استیضاح ترامپ باید از سمت خود برکنار شود.

تاکنون ۵ نماینده جمهوری‌خواه از تصمیم خود برای رأی به استیضاح ترامپ خبر داده‌اند، که اسامی آن‌ها به شرح زیر است:

۱. جان کاتکو از نیویورک

۲. جیم هررا از واشینگتن

۳. آدام کینزینگر از ایلینوی

۴. فرد یوپتن از میشیگان

۵. لیز چینی از وایومینگ

سناتور لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه نیز گفت: استیضاح ترامپ خسارت بزرگی به موسسات دولتی وارد می‌کند و ممکن است باعث خشونت بیشتر شود.

جیم هررا درباره رأی خود به استیضاح ترامپ با اعلام اینکه «من هیچ ترسی از عواقب این رأی ندارم. برای من این تصمیمی از روی ترس و واهمه نیست»، گفت: «این تصمیم جانبداری از یک سمت نیست بلکه تصمیمی برای آشکار شدن حقیقت است.» او همچنین اعلام کرد در حال آماده کردن سخنرانی درباره این تصمیم خود است و به زودی آن را ارائه خواهد کرد.

اعضای مجلس نمایندگان رایزنی‌ها در مورد پیش‌نویس لایحه اتهام ترامپ را آغاز کردند

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت: ترامپ باید برود؛ او یک تهدید برای کشور است. شاهد شورشی بودیم که دسیت ساختمان کنگره را با تحریک ترامپ بودیم. ترامپ پس از رد نتایج انتخابات مسئولان دولتی را به کودتا علیه آن تحریک کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا,جلسه مجلس نمایندگان آمریکا برای استیضاح ترامپ

پلوسی: ترامپ خطری برای کشور است

نانسی پلوسی، رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا نیز در شبکه‌های اجتماعی نوشت: دونالد ترامپ خطری بر آمریکا و ملت این کشور است و سوگندی که اعضای کنگره خورده‌اند آنها را ملزم می‌کند به حمایت از قانون اساسی پرداخته و از آن دفاع کنند و این ماموریت ما در این لحظه ناراحت کننده است. ترامپ نقض بی‌سابقه‌ای در تاریخ کنگره مرتکب شده است.

پلوسی تاکید کرد، باید برای حذف این خطر علنی که همچنان زندگی و کشور ما را تهدید می‌کند، اقدام کنیم.

احتمال آغاز جلسات استیضاح ترامپ در سنا از روز جمعه

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از یک منبع آگاه در سنای آمریکا گزارش داد که در صورت تصویب قطعنامه استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا این احتمال وجود دارد که جلسات استیضاح ترامپ در سنا از روز جمعه آغاز شود.

این منابع آگاه که دستیار یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه است و به شرط عدم افشای نامش حاضر به مصاحبه با رویترز شده، تأکید کرده است که هنوز هیچ تصمیم قطعی درباره استیضاح ترامپ در سنا گرفته نشده است.

قطعنامه محکومیت اقدام ترامپ تصویب شد

مجلس نمایندگان آمریکا هم اکنون در حال بحث و بررسی پیرامون قطعنامه ای است که در صورت تصویب، ترامپ به اتهام تشویق به شورش در حوادث ۶ ژانویه سال جاری میلادی (۱۷ دی ماه) استیضاح می شود.

بر اساس قوانین آمریکا، ابتدا موضوع محکومیت ترامپ به دلیل سخنرانیِ روز ۶ ژانویه و تشویق طرفداران افراطی خود به یورش به ساختمان کنگره آمریکا به بحث گذاشته شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، قطعنامه محکومیت ترامپ به اتهام تشویق به شورش در مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۲۱ رأی موافق در برابر ۲۰۳ مخالف تصویب شد.

نظر شما