شناسهٔ خبر: 44319148 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: انتخاب | لینک خبر

روایت «اکونومیست» از

دو پیام مشترک بن سلمان و نتانیاهو به ایران و جو بایدن

اسرائیل و سعودی در واقع به بایدن این پیام را داده اند که می خواهند بخش قابل ملاحظه ای از نیرو و سرمایه سیاسی و دیپلماتیک خود در واشنگتن را برای مخالفت با تغییرات بزرگ در سیاست خاورمیانه ای آمریکا به کار گیرند.

صاحب‌خبر -
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اکونومیست نوشت: در آخرین لحظه به وزرای اسرائیلی گفته شد که جلسه کابینه که برای 22 نوامبر برنامه ریزی شده بود به تعویق افتاده است. همچنین گفته نشد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در فرودگاه با یوسی کوهن رئیس آژانس جاسوسی موساد که نماینده تام الاختیار در کشورهایی که اسرائیل با آنها روابط رسمی ندارد، همراه شد. شب که رسید، آنها پرواز خود را به سمت جنوب، بر فراز دریای سرخ، به عربستان سعودی انجام دادند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: روزنامه نگاران تیزبین متوجه پرواز غیرمعمول در یک وب سایت ردیابی آنلاین پروازها شدند و به سرعت شواهد را کنار هم قرار دادند: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در پادشاهی سعودی بود و با محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند سعودی، در نئوم شهری با تکنولوژی پیشرفته که ولیعهد در حال ساخت آن است، ملاقات می کرد.

تماس با دفتر نتانیاهو برای تأیید گزارش ها مبنی بر ملاقات هر سه مرد، به طور غیرمعمول با انکار و تکذیب مواجه نشد. همانطور که سانسورگران نظامی اسرائیل که در گذشته گزارش های همکاری اسرائیل و سعودی را رد کرده بودند، به طرز شگفت آوری اقدام به سانسور نکردند.

یکی از دستیاران آقای نتانیاهو با کنایه در توئیتر نوشت که برخلاف وزیر دفاع و رقیب وی، بنی گانتز، که سیاسی کاری می‌کند، آقای نتانیاهو در حال صلح است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، مقامات سعودی همچنین دیدار آقای نتانیاهو و شاهزاده محمد را تأیید کرده اند.

گفته می شود که این دو در مورد ایران و همچنین در مورد برقراری روابط دیپلماتیک صحبت کرده اند. اما برخلاف امارات متحده عربی و بحرین ، که اخیراً روابط خود را با اسرائیل "عادی سازی" کرده اند ، عربستان سعودی آماده افتتاح سفارت در کشور یهودی نیست.

ملک سلمان بن عبدالعزیز مدتهاست که از خواسته های فلسطین برای تشکیل یک کشور مستقل در سرزمین های تصرف شده توسط اسرائیل در سال 1967 و اصول مندرج در ابتکار عمل صلح عربی در سال 2002 حمایت می کند.

این سیاست که اعضای اتحادیه عرب را ترغیب می کند تا زمان خروج اسرائیل از تمام سرزمینهای اشغالی روابط عادی برقرار نکنند ، بعید است تا زمانی که ملک سلمان زنده است تغییر کند. یک نشانه از تنش در خاندان سلطنتی سعودی بر سر روابط با اسرائیل ، وزیر امور خارجه عربستان با تأخیر وقوع هرگونه ملاقات را انکار کرد.

اگرچه هیچ یک از طرفین  این جلسه را رسما تایید نکردند، اما به نظر می‌رسد که هر دو برای روشن کردن دو پیام کلیدی که از این دیدار متبادر می شود، خبر را به عمد به بیرون درز داده‌اند.

اولین هشدار به ایران با این مضمون است که با افزایش فعالیت‌های هسته‌ای تهران، اتحاد منطقه‌ای علیه‌ات جسورتر می‌شود. در اواسط ماه نوامبر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران 12 برابر بیشتر از حد تعیین شده در توافق هسته ای است که در سال 2015 منعقد شده بود و آمریکا در سال 2018 از آن خارج شد.

دومین پیامی که این نشست ارسال می‌کند، به آمریکا و دولت جو بایدن است. هنگامی که دونالد ترامپ ریاست جمهوری را به دست گرفت، به نظر می‌رسید بیشتر سیاست او در خاورمیانه متمرکز بر معکوس کردن میراث سلف خود، باراک اوباما بود که دولت وی توافق هسته‌ای با ایران و چندین قدرت دیگر را منعقد کرده بود. آقای ترامپ توافق را پاره کرد و تحریم‌های اقتصادی را که تحت برجام لغو شده بود دوباره اعمال کرد. دولت وی همچنین از سیاست دیرینه آمریکا که به عنوان یک صلح بی طرف بین اسرائیل و فلسطینیان عمل می‌کرد، صرف نظر کرد و گفت که آمریکا، الحاق سرزمینهای اشغالی به اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد. دولت ترامپ همچنین عربستان را با موضع گیری سخت خود در قبال ایران و اغماض در نقض حقوق بشر توسط دولت سعودی از جمله قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار تبعیدی خوشحال کرده است.

این شرایط ممکن است در دوره آقای بایدن تغییر کند؛ چراکه رژیم سعودی را منفور خوانده و تهدید به توقف فروش اسلحه به عربستان کرده است. وی همچنین قول داده است که دیپلماسی را با ایران مجدداً آغاز کرده و درباره توافق هسته‌ای مذاکره مجدد کند

اسرائیل و سعودی در واقع به بایدن این پیام را داده اند که می خواهند بخش قابل ملاحظه ای از نیرو و سرمایه سیاسی و دیپلماتیک خود در واشنگتن را برای مخالفت با تغییرات بزرگ در سیاست خاورمیانه ای آمریکا به کار گیرند. 

لینک کوتاه کپی لینک

نظر شما