شناسهٔ خبر: 44273699 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

گفت‌وگوی ایرنا با یک عضو گروه لوک۱۰:

ادیان در شرایط همه‌گیری کرونا چگونه کمک می‌کنند؟

نیویورک – ایرنا – یک عضو بنیانگذار گروه آمریکایی "لوک ۱۰" برای گفت‌وگوی ادیان گفت: نشست مجازی گفت‌وگوی ادیان با عنوان "همسایه من کیست"، گامی برای یافتن راه‌های کمک ادیان به مردم در شرایط همه‌گیری‌هایی چون کرونا است.

صاحب‌خبر -

"اد مارتین" روز سه‌شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا درباره نشست مجازی که قرار است روز پنجشنبه این هفته با حضور آیت الله مصطفیی محقق داماد استاد حوزه علمیه قم، یک خاخام یهودی و یک کشیش مسیحی برگزار شود، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: ما به عنوان یک مجموعه متکثر دینی که شامل یک روحانی مسلمان، یک خاخام یهودی و یک کشیش مسیحی است، به دنبال برقراری گفت‌وگو درباره این هستیم که دین ما برای کمک به یکدیگر در دوران همه‌گیری بیماری چه می‌گوید.

مارتین تصریح کرد: این سه نفر درباره دیدگاه‌های دین خود در این زمینه صحبت می‌کنند و سپس به پرسش شرکت کنندگان پاسخ خواهند داد.

این صاحبنظر گفت‌وگوی ادیان تصریح کرد: با توجه به وضعیت سیاسی کنونی و موانع دیدار و گفت‌وگو میان ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها، یک راه برقراری گفت‌وگو که برای هر دو دولت مقبول باشد، دیدار و گفت‌وگو میان رهبران مذهبی است.

مارتین افزود: بیشتر ما که مذهبی هستیم، بر این باوریم که در دین ما به راه و روش مسالمت‌آمیز و خیراندیشانه و کمک به مردمی که نیازمند هستند، توصیه شده است.

وی تاکید کرد: من به عنوان کسی که از شاخه میسیحت "منونیت" است، از یک مذهب صلح‌آمیز می‌آیم که به جنگ باور ندارد و می‌خواهد با مذاهب و ملت‌های دیگر پیوند برقرار کند و کاری به موضع دولت ندارد.

عضو بنیانگذار گروه "لوک ۱۰" درباره پایه‌گذاری این مجموعه هم گفت: لوک ۱۰، یکی از فصل‌های انجیل است که درباره ایجاد پیوند میان فرهنگ‌ها و مذاهب در ورای مرزها سخن می‌گوید تا به یاری نیازمندان رفت. ما چهار نفر هستیم که این مجموعه را پایه گذاری کردیم. ما خیلی نگران تاثیر بد همه‌گیری کووید-۱۹ بر مردم ایران بودیم.

مارتین افزود: افزایش تحریم‌های آمریکا کار ایران را دشوار کرد. بنابراین ما به دنبال کمک کردن به مردم ایران در شرایط همه‌گیری کرونا هستیم.

این فعال صلح گفت: من نزدیک به ۳۰ بار از ایران دیدار کرده‌ام و در آمریکا از ایرانی‌ها که بیشترشان دانشجو بودند، پذیرایی کرده‌ام که تجربه‌ای غنی هم برای زندگی شخصی و هم باورهای دینی من بوده است.

اد مارتین درباره تجربه دیدارهایش از ایران گفت: من تجربه بسیار خوبی داشته‌ام. مردمی که من را نمی‌شناسند، فکر می‌کنند مثلا من از اسکاندیناوی هستم. بعد که می‌گویم از آمریکا، شگفت زده می‌شوند و لبخند به صورت می‌آورند و خوش آمد می‌گویند. من هر وقت می‌خواهم به ایران بروم، اینجا می‌گویند "آیا نگران نیستی"؟ من می‌گویم تنها نگرانی من گیر کردن در ترافیک است.

وی اظهار کرد: من فکر می‌کنم مهمترین کار و هدف ما باید افزایش دیدار چهره به چهره میان مردم دو کشور باشد. از راه این دیدارهاست که دو طرف در می‌یابند که نیازهایی یکسان و اهداف یکسانی در زندگی دارند.

نظر شما