شناسهٔ خبر: 44204669 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

ممسنی، رکوردار سامانه بارشی فارس طی ۲۴ ساعت گذشته/ عدم وجود سد، عامل هدررفت آب

شهرستان ممسنی با ۷۸/۹ میلیمتر، بیشترین درصد بارندگی سامانه اخیر بارشی استان فارس را به خود اختصاص داده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری فارس از ممسنی، طی دو روز گذشته، این شهرستان، بیشترین میزان بارش را در میان شهرستان‌های استان فارس داشته است.

فرماندار ممسنی، در گفتگو با خبرنگار فارس در این باره اظهار داشت: با توجه به اینکه مبنای اشتغال در شهرستان ممسنی کشاورزی و دامداری است، بارندگی اخیر، نقش بسزایی در بهبود شرایط این حوزه دارد.

داوود ایوبی افزود: شهرستان ممسنی در بارش‌های اخیر، با۷۸/۹ بارش، بیشترین میزان بارندگی در سطح استان فارس را داراست و تا کنون، منطقه فهلیان با ۱۵۹و مرکز شهر نوراباد با۱۲۵ میلیمتر بارندگی، از بالاترین سطح بارندگی برخوردار می‌باشند.

فرماندار ممسنی ضمن اشاره به فرارسیدن فصل کشت گندم و جو در این شهرستان، به خبرنگار فارس گفت: در یک ماه آینده کشاورزان کشت خود را آغاز می‌کنند و قطعاً این بارندگی علاوه بر تقویت ذخایر آب‌های زیرزمینی، تاثیر فراوانی بر افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در سراسر شهرستان نیز خواهد داشت.

ایوبی اظهار داشت: در حال حاضر شهرستان ممسنی با ۱۶۱/۲ میلی متر بیشترین میزان بارندگی سال زراعی جاری را به خود اختصاص داده است که پس از سپیدان در جایگاه دوم استان قرار دارد.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از آب‌های حاصل از بارندگی گفت: در حال حاضر به غیر از طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری، شهرستان ممسنی بزرگترین سطح صیقلی کشور که یک هکتار مساحت و ۲۰۰۰ متر مکعب ظرفیت ذخیره آب دارد را برای تامین آب شرب، و دیگر مصارف آب مورد نیاز عشایر منطقه ماهور میلاتی در اختیار دارد و تعدادی بند و استخر ذخیره آب نیز در نقاط مختلف شهرستان از جمله دشمن زیاری و جوزاربکش، ایجاد شده است.

در پایان این گفتگو: فرماندار ممسنی به ۱۵ طرح مطالعه شده مکان‌های مناسب جهت احداث بند و محل ذخیره آب شرب اشاره کرد و گفت: یکی از این طرح‌ها که شامل ۵ آبشخور دام است در حال حاضر در منطقه تنگ اژدهای این شهرستان در دست اجرا است و با احداث آن، کمک بزرگی به دامداران منطقه خواهد شد.

ایوبی ابراز امیدواری کرد، با افزایش بارندگی در سال زراعی جاری، میزان محصولات کشاورزی و به دنبال آن، رشد اقتصادی کشاورزان و رضایتمندی این قشر موثر در اقتصاد نیز افزایش یابد.

انتهای پیام/ ن

نظر شما