شناسهٔ خبر: 44152076 - سرویس گوناگون
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد؛ قیمت میلگرد به کدام سو می رود؟

کنترل قیمت در بازار آهن به منظور بازگشت ثبات و آرامش به این بازار یک دغدغه مهم برای مردم و مسئولین گشته است...

صاحب‌خبر -

 کنترل قیمت در بازار آهن به منظور بازگشت ثبات و آرامش به این بازار یک دغدغه مهم برای مردم و مسئولین گشته است. از طرفی، اقدام اخیر دولت در ارائه شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد، واکنش‌های متعددی در پی داشته است که به علت مخالفت‌های زیاد به این طرح، روند پیش روی بازار را دچار ابهام کرده است. حکم تایید یا عدم تایید این طرح در مجلس چه اثری بر بازار خواهد گذاشت؟

یکی از چالش‌هایی که صنعت فولاد ایران در سال‌های اخیر با آن روبرو بوده‌است، سیاست‌های دستوری قیمت آهن و میلگرد در ستاد تنظیم بازار فولاد بوده است که گاهی به نفع یکی از بخش‌های زنجیره فولاد عمل می‌کند و بعضا منافع سایر بخش‌های این زنجیره نادیده گرفته می‌شود.

از طرفی ممکن است سایه سنگین دلار بر روی قیمت گذاری فولاد، شما را به فکر فرو برده باشد که بالاخره چه سیستمی مسئول ساماندهی بر این بازار است؟

احتمالا در روزهای اخیر درباره شیوه نامه جدید تنظیم بازار نیز تیترهای داغی را دیده باشید. در این شیوه نامه چندین پارامتر مهم درباره کنترل قیمت‌ها دستخوش تغییراتی شده است که متقابلا واکنش مردم، انجمن توزیع آهن و فولاد و تولیدکنندگان را در برداشته است.

در این مقاله پس بررسی ایرادات اساسی شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد، به بررسی روند  قیمت میلگرد  می‌پردازیم و در انتها، روند پیش روی بازار در کالای میلگرد با در نظر گرفتن شیوه نامه ارزیابی می‌گردد.

شیوه نامه جدید و 4 ایراد اساسی آن

در شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد آمده است، که اولا نرخ مواد اولیه تولید فولاد به نرخ جهانی خودش نزدیک بشود که این موضوع باعث گرانی قیمت مواد اولیه برای فولادسازان می‌شود؛ چرا که هم اکنون قیمت سنگ آهن در ایران تقریبا نصف قیمت‌های جهانی بوده است، اما اضطراب فولاد سازان به این مورد محدود نشده است در این شیوه نامه مقرر شده است که فولادسازان باید کلیه آهن آلات خود را در بورس کالا، با قیمتی معادل 20 درصد کمتر از قیمت فوب حوزه CIS به فروش برسانند که این طرح چندین ایراد دارد:

  1. از ایرادات بزرگ این شیوه نامه عدم در نظر گرفتن خریداران خرد است که با حداقل تناژ خرید از بورس کالا مغایرت دارد.
  2. الزام به فروش تمامی کالاها امری بعید است چرا که بخشی از تولید سفارشی و برپایه مذاکره با مشتری صورت می‌گیرد.
  3. تفاوتی بین حجم تقاضای کالاهای پرمصرف و کم مصرف درنظر گرفته نشده است.
  4. امکان افزایش رانت و سود هنگفت در جیب خریداران دارای سهمیه در بورس بجای زنجیره فولاد.

تحلیل و بررسی روند قیمت میلگرد در سایز 20

به نقل از آرتان پرس، در نمودار 2 ساله زیر مشاهده می‌کنید که بازار آهن از هفته اول اسفندماه سال 98 تا اواخر فرودین ماه 99 در حال اصلاح 43 درصدی افزایش قیمت‌های 8 ماه اخیر خود بوده است که این روند اصلاح با نقاط 1 و 2 روی نمودار دیده می‌شود. از طرفی، بازه 8 ماهه رشد قیمت‌ها که از آن صحبت شد، از مرداد 98 آغاز و تا اسفند 98 ادامه داشته است که در این بازه زمانی، رشد 73 درصدی قیمت میلگرد را شاهد بودیم.

دقت کنید که از یکسو مقایسه این دو روند قیمت نشان می‌دهد که شیب و شدت اصلاح صورت گرفته در بازه 2 ماهه نسبت به رشد 8 ماهه قبلی خود خیلی بالاتر بوده است و همین موضوع بازار را به رشد شارپ خود در روزهای آینده آگاه می‌کند.

 

از طرفی روند تورمی حاکم بر بازار و کاهش حجم تولید میلگرد در فروردین ماه باعث رشد 100 درصدی قیمت‌ها آنهم در طی 3 ماه گردید که بازار آهن و میلگرد را بشدت ملتهب نمود.

پس از آن مجددا رشد تولید و سکته ناگهانی قیمت دلار (افت 5 هزار تومانی در یک روز) به کمک کنترل قیمت‌ها آمد. هر زمان که تولید رشد کند، اثر آن با کمی تاخیر در بازار احساس می‌شود و اینطور نیست که به محض کاهش یا افزایش تولید شاهد بهبود یا کاهش حجم عرضه در بازار باشیم.

 

از طرفی اثر دلار نیز بر روی کلیه قیمت‌ها اعم از قیمت تیرآهن  و میلگرد مشهود بود. سکته یک روزه دلار که در تاریخ 30 مرداد 99 اتفاق افتاد، شوک موقتی به بازار وارد کرد. پس از این شوک، کاهش بیشتری برای دلار اتفاق نیفتاد. اما متناسب با این سکته قیمت میلگرد نیز روند کاهشی خود را به خریداران اثبات کرد و به کانال زیر 10 هزار تومان برگشت و در رقم 8950-9000 تومان کف سازی نمود.

این کف سازی، خود آغاز روند جدیدی برای میلگرد در بلند مدت گردید. در واقع میلگرد به خط روند قبلی پولبک زده و روند جدید رشد خود را آغاز نمود. در این روند نیز سقف جدیدی از میلگرد که رقم 13800 تومان بود، در بازار به ثبت رسید و با این سقف کانال صعودی شکل گرفته برای میلگرد تثبیت شد که این کانال بر روند قیمت در ماه‌های آینده این مقطع فولادی نیز موثر است.

 

سناریوهای پیش روی قیمت میلگرد با درنظر گرفتن تایید یا عدم تایید شیوه نامه

به منظور بررسی روند در ماه‌های پیش رو 2 مورد مهم را در نظر خواهیم گرفت. 1. شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد 2. کانال تثبیت شده بر روی نمودار قیمت

بررسی تکنیکالی کانال تشکیل شده نمودار قیمت نشان می‌دهد که تنها در صورت تصویب شیوه نامه جدید، امکان رسیدن قیمت میلگرد به 9000-9100 تومان در بازار آزاد وجود دارد اما ممکن است تا تصویب نهایی شیوه نامه و در نظر گرفتن نوسان دلار کمی به طول بیانجامد. از طرفی در صورت عدم حمایت از شیوه نامه، امکان حرکت قیمت میلگرد در محدوده 12 الی 12300 در کوتاه مدت وجود دارد.

"این مطلب تبلیغاتی است"

انتهای پیام/

نظر شما