شناسهٔ خبر: 44106692 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

چین خروج خودسرانه آمریکا از پیمان آسمان های باز را محکوم کرد

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین ضمن محکوم کردن خروج یکجانبه آمریکا از پیمان آسمان های باز، گفت: خروج خودسرانه از پیمان های بین المللی شایسته یک کشور بزرگ نیست.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، «جائو لی جیان» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در پکن افزود: چین از این موضوع بسیار متاسف است که آمریکا با وجود مخالفت شدید جامعه جهانی همچنان بر خروج از پیمان آسمان های باز اصرار کرد.

او گفت: این اقدام آمریکا ضمن تضعیف اعتماد و شفافیت متقابل نظامی در میان کشورهای عضو و آسیب وارد کردن به امنیت و ثبات منطقه، بر روند خلع سلاح در جهان تأثیر منفی خواهد گذاشت.

این مقام چینی ادامه داد: آمریکا باید نگرانی های روسیه و سایر کشورهای عضو این پیمان و جامعه بین المللی را جدی بگیرد و از طریق گفت و گو اختلافات موجود را حل کند.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا و وزارت امور خارجه این کشور روز یکشنبه بطور رسمی اعلام کردند که آمریکا دیگر عضو پیمان آسمان های باز نیست.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم دیروز گفت که آمریکا با خروج از پیمان آسمان های باز، امنیت بیشتری خواهد داشت.  

 معاهده آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می‌یابد.  

این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

واکنش چین به سفر مقام آمریکایی به تایوان

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه ضمن اعتراض به سفر مقام آمریکایی به تایوان گفت: پکن قاطعانه مخالف هر نوع مبادله‌ای بین مقامات آمریکایی و تایوانی از جمله روابط نظامی است.

وی از امریکا خواست حساسیت مساله تایوان را تشخیص دهد و تاکید کرد: طرف چینی بر اساس روند تحولات، پاسخ درست و لازم را به این اقدام واشنگتن خواهد داد.

«مایکل استادمن» از مقامات ارتش آمریکا روز گذشته به تایوان سفر کرده بود.

نظر شما