شناسهٔ خبر: 44091953 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: تقریب | لینک خبر

احتمال بازسازی مسجد باستانی فاتح پوری در هند

درحالی که مسجد باستانی فاتح پوری در دهلی، با وضعیت نابسامانی روبرو است و نیاز به مرمت فوری دارد، مقامات هندی تصمیم گرفتند برای بازسازی این مسجد تاریخی جلسه‌ای تشکیل دهند.

صاحب‌خبر - به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، مسجد فاتح پوری متعلق به قرن ۱۷ واقع در انتهای غربی قدیمی‌ترین خیابان دهلی در هند، با وضعیت نابسامانی روبرو شده و نیاز فوری به مرمت و بازسازی دارد. در همین راستا مقامات ارشد دولتی در دهلی که از وضعیت این مسجد تاریخی آگاه هستند، وعده داده‌اند که هفته آینده جلسه‌ای از بانیان تشکیل داده و روش‌های حفاظت سازه‌ای را بررسی کرده و طرق مختلف برای تامین هزینه برای مرمت این مسجد را مورد بررسی قرار دهند.
 
یک مقام دولتی در این راستا گفت: دبیر ویژه هنر، فرهنگ و زبان ماه گذشته در جلسه ای که توسط عمران حسین، وزیر مواد غذایی و ملزومات دهلی برگزار شد شرکت کرد. در این جلسه پیشنهادی برای ایجاد یک مجموعه از طرف اداره درآمد برای انجام مرمت و بازسازی املاک میراث فرهنگی تحت نظر هیات اوقاف دهلی  وقف دهلی ارائه شد. این پیشنهاد می تواند احیا شود و بودجه ای برای مسجد فاتح پوری در دسترس قرار می گیرد. 
 
گفته می‌شود در ۱۶ نوامبر در گزارشی که یک روزنامه محلی با نام مورنینگ استاندارد منتشر کرده بود اعلام شد که مسجد فاتح پوری، که توسط فاتح پوری بیگم همسر شاه مغول در سال ۱۶۵۰ ساخته شد، با خسارات عمده‌ای مواجه شده است.
 
مکرم احمد، مفتی اعظم مسجد فاتح پوری با ابراز نگرانی از وضعیت مسجد، از مقامات درخواست کرده بود که هرچه سریعتر اقدام به مرمت و بازسازی کنند.
 
احمد ابراز امیدواری کرد که پس از پایان بحران کرونا مقامات به این وضعیت رسیدگی کنند.
 
گفتنی است پیش از این نیز مقامات هندی یک سال پیش در رابطه با مرمت و بازسازی این مسجد تاریخی وعده هایی داده بودند که به آن ها عمل نشد.
 
انتهای پیام/
 

نظر شما