شناسهٔ خبر: 44091806 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تقریب | لینک خبر

آیت الله اعرافی: تولید گفتمان نوین مهمترین وظیفه بسیج است

مدیر حوزه های علمیه در پیامی به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج گفت: تولید گفتمان نوین و هوشمند و عمیق مهمترین وظیفه بسیج است.

صاحب‌خبر - به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، آیت الله علیرضا اعرافی در پیامی به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج گفت: تولید گفتمان نوین و هوشمند و عمیق مهمترین وظیفه بسیج است.
 
متن بیانیه مدیر حوزه‌های علمیه به مناسبت هفته بسیج به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
هفته بسیج بر همه بسیجیان و رهروان راه بسیج اساتید، طلاب و دانشجویان بسیجی مبارک و فرخنده و یاد شهیدان سرافراز و امام شهیدان (ره) گرامی باد. هفته بسیج فرصتی است تا به مکتب و مدرسه بسیج بیاندیشیم و آن را واکاویم و از آن برای امروز و فردایمان درس آموزیم. تجربه شیرین بسیج گرچه در تاریخ اسلام عزیز ریشه دارد و در بدر و عاشورا جلوه گر بوده است اما در عصر انقلاب اسلامی در جامه‌ای نو ظهور یافت و در ایران و جهان معجزه گری‌ها کرد.
 
نظریه کلان بسیج بمثابه پدید آورنده و برآمده از درخت تنومند انقلاب اسلامی از عناصر مهم و اساسی و تحولی برخوردار است و برخی از آنها بدین ترتیب است، یکم: ایمان به خداوند متعال و مبادی غیبی و مبانی و ارزش‌های اسلامی و اخلاقی.
 
دوم: رویکرد جامع، عقلانی، اجتهادی، تمدنی و جهانی به اسلام و اندیشه الهی و علوم و معارف اسلامی و نظامات دینی و فقهی دربرابر تفسیرهای لیبرالیستی و سکولاریستی و متحجرانه از اسلام.
 
سوم: اذعان به ولایت و امامت و رهبری و فرماندهی الهی و ظرفیت‌های عظیم مردمی و اعتماد بر مردم و جوانان.
 
چهارم: باور به راهبرد و راهکار و اقدام جهادی و انقلابی در همه قلمروهای علمی، فرهنگی، اقتصادی، فناوری، اجتماعی، سیاسی و مدیریتی و اعتماد به توانمندی درونی ملت و امت برای پیشرفت به سوی استقلال و آزادی و عدالت و شکوفایی و تمدن نوین اسلامی.
 
پنجم: درک عمیق ازمناسبات قدرت در جهان و باور به مبارزه تاریخی با مستکبران و امکان تغییر معادلات قدرت به سود گفتمان اسلام و انقلاب و محور مقاومت و نهراسیدن از موانع بزرگ و شجاعت در اقدام.
 
ششم: اعتقاد به مقاومت بمثابه راهبرد بنیادین در علم، فرهنگ اقتصاد، سیاست و روابط بین الملل و تلاش برای شکستن بن بست‌ها و گشودن افق‌های نو و حرکت بر مداری فراتر از فرآیندهای متعارف.
 
هفتم: پایبندی به اخلاق در همه مناسبات بویژه تجسم بخشی به فضیلت‌های ایثار، فداکاری، جانفشانی، پیشگامی در عرصه امداد و احسان، تعهد فزاینده، کمترین توقع شخصی، شفقت بر نیازمندان، یورش بر ظالمان و ستم پیشگان، حضور شجاعانه در عرصه‌های مورد نیاز.
 
راه روشن بسیج یک بار در جوانان عصر انقلاب اسلامی و آنگاه در دفاع مقدس و سپس در صحنه‌های گوناگون واز آن جمله در حوادث و بلایا و در بلای جهان گیر کرونا جلوه گر شد و اکنون این مکتب نورانی مرزهای ایران را درنوردیده، در محور مقاومت تجلی کرده است.
 
بی گمان امروز بیش از هر زمانی به فرهنگ بسیجی نیازمندیم و البته بسیج در حوزه‌های علمیه و مراکز علمی افق‌های برتری دارد و مهمترین وظیفه آن تولید گفتمان‌های نوین و هوشمند و عمیق بسیجی و ترویج روح جهاد و مقاومت و شهادت درپیکره حوزه و دانشگاه و مواجهه ومبارزه علمی و عملی و عمیق با اندیشه‌های واگرا و انحراف از گفتمان امامین انقلاب است.
 
در هفته بسیج گرامی می‌داریم مقام والای شهیدان و امام شهیدان (ره) را و فداکاری همه ایثارگران و جانبازان و آزادگان و مجاهدان راه خدا را ارج می نهیم و خدمت‌های همه بسیجیان عزیز را سپاس می گزاریم.
 
اللهم انا نرغب الیک فی دولة کریمة تعز بها الاسلام و اهله و تذل بها النفاق و اهله.
 
علیرضا اعرافی
مدیر حوزه‌های علمیه
 
انتهای پیام/
 
 

نظر شما