شناسهٔ خبر: 44091794 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

دولت آتی آمریکا و موضوع جنگ یمن

سیاست خارجی آمریکا با حضور احتمالی جو بایدن در کاخ سفید با مسائل گوناگونی روبرو است. جرم کیف قاپی از جرایمی است که شاکیان بسیاری دارد. در این بخش کارشناسان وکیل‌آنلاین نحوه نوشتن شکواییه کیف قاپی را توضیح داده‌اند.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری میزان - انتخاب جو بایدن در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا را نباید تنها در بازگشت احتمالی به برجام تحلیل کرد.

فارغ از برجام سیاست‌هایی است که جو بایدن در مصاحبه ها، مناظره ها و کارزارهای انتخاباتی ادعاهایی درباره آنها مطرح کرده است.

مسئله فلسطین جای خود دارد، اما نمی‌توان از آمریکا انتظار داشت که دست از حمایت‌های خود از رژیم صهیونیستی بردارد، تنها راه حل این موضوع علاوه بر ادامه مقابله جبهه مقاومت با رژیم اسرائیل، برگزاری همه پرسی یا همان رفراندوم از همه مردم فلسطین است.

اما درباره دیگر بحران‌های منطقه‌ای باید از جو بایدن توقع داشت و او را وادار به دخالت مثبت در این بحران‌ها کرد.

یکی از مهمترین بحران‌هایی که اکنون در منطقه وجود دارد، جنگ علیه مردم یمن است.

بیش از ۵ سال است که این کشور زیر شدیدترین حملات ائتلاف سعودی قرار دارد و تاکنون ده‌ ها هزار نفر از غیر نظامیان این کشور به ویژه کودکان مظلوم آن به دست رژیم آل سعود به شهادت رسیده‌اند.

تاکنون نه سازمان ملل و نه سازمان‌های حقوق بشری و نه حتی کشور‌های مدعی حقوق بشر نسبت به کشتار مردم مظلوم یمن واکنشی از خود نشان نداده‌اند بلکه سعی دارند تا با فروش سلاح به عربستان و امارات، چرخ کارخانه‌های تسلیحاتی خود را بچرخانند.

جو بایدن، اگر می خواهد رییس جمهور متفاوتی شود باید در بحران یمن ورود کند و عربستان همپیمان خود را از ادامه کشتار مردم مظلوم یمن بازدارد.

حمایت آمریکا از عربستان سعودی در جنگ علیه مردم یمن، این کشور را در جنایات آل سعود شریک کرده است.

اگرچه جهان اکنون درگیر ویروس کروناست و ذهن‌ها را مشغول خود کرده است، اما موضوعاتی، چون بحران یمن، فلسطین، سوریه و افغانستان را نباید فراموش کرد.

یمن کشوری فقیر و مظلوم در شرایط بسیار بحرانی به سر می‌برد، رژیم سعودی بی توجه به اوضاع مردم این کشور با همراهی امارات همچنان به قتل عام مردم این کشور و ویران کردن آن ادامه می‌دهد در حالی که مدعیان حقوق بشر در قبال این جنایات نه تنها سکوت کرده‌اند بلکه از جنایتکاران حمایت می‌کنند.

مردم یمن و جنبش اسلامی این کشور که با حمایت حداکثری مردم همراه است، در طول ۵ سال جنگ توانسته است به قابلیت‌هایی دست یابد که بتواند ماشین جنگی عربستان را که با بهره گرفتن از سلاح‌های آمریکایی و اروپایی حملات گسترده‌ای به یمن داشته است، متوقف کند و حتی در این جنگ ضرباتی بر پیکر رژیم آل سعود وارد کند که برای ژنرال‌های آمریکایی هم غیر قابل باور است.

ادامه جنگ علیه یمن قطعا به زیان آل سعود و امارات خواهد بود، اما نکته مهم در این جنگ قتل عام مردمی است که بیگناه به دست ارتش سعودی به شهادت می‌رسند و بر اثر محاصره شدید از نبود مواد غذایی و دارویی رنج می‌برند.

مهم پایان دادن جنگ علیه مردم مظلوم یمن است وگرنه با توجه به شرایط موجود در صحنه نبرد یمن، حتی کارشناسان نظامی اعتقاد دارند که سرانجام پیروز این جنگ مردم یمن خواهند بود.

بایدن برای نشان دادن حسن نیت خود می‌تواند از یمن آغاز کند و همپیمان خود را از ادامه جنگ علیه این کشور منع کند.

پایان جنگ علیه یمن و خروج نیرو‌های اشغالگر سعودی و اماراتی از خاک این کشور، باید یکی از طرح هایی باشد که دولت احتمالی بایدن آن را مد نظر قرار بدهد.

ضمن آنکه این اقدام، پایانی آبرومندانه‌تر برای آل سعود خواهد بود.

نیرو‌های یمنی با وجود کمبود‌های تسلیحاتی و نظامی به موفقیت‌های بزرگی در این عرصه دست یافته‌اند.

نیرو‌های یمنی در روز‌های گذشته در جریان عملیات در محور شمال غرب استان مارب موفق شدند حدود ۲۰۰ کیلومتر مربع از مساحت اشغالی را پاکسازی کنند و با عقب راندن عناصر ائتلاف سعودی درگیری‌ها را به مرکز بخش‌های «مدغل و رغوان» بکشانند.

چنین عملیات‌هایی ادامه خواهد داشت.

 

انتهای پیام/

نظر شما