شناسهٔ خبر: 43649697 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

مرکز ترک اعتیاد زنان در استان اردبیل راه‌اندازی می‌شود

اردبیل _ ایرنا_ دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل گفت: مرکز نگهداری،ترک اعتیاد و بازپروری زنان معتاد بزودی در شهر اردبیل راه‌اندازی و زنان معتاد همه مناطق استان به این مرکز هدایت می‌شوند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا ، بهنام بهشتی روز شنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خلخال از راه‌اندازی مرکز جامع نگهداری معتادان متجاهر استان خبرداد و اظهارداشت: این مرکز در راستای اجرای ماده ۱۶ قانون ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با صرف ۲۵ میلیارد ریال اعتبار بزودی راه‌اندازی می‌شود.

وی با بیان اینکه این مرکز بزرگترین کمپ ترک اعتیاد دولتی در منطقه شمال غرب کشور است، افزود: ساختمان و محل موردنیاز برای راه‌اندازی مرکز جامع نگهداری و ترک اعتیاد معتادان متجاهر استان خریداری شده و تا پایان آبان آغاز بکار می‌کند.

او  گفت: با راه‌اندازی این مرکز مشکل پذیرش معتادان متجاهر در شهرستان‌های مختلف استان برای همیشه حل و این افراد برای درمان و بهبود اعتیاد به این مرکز هدایت خواهند شد.

بهشتی اظهارداشت: با آغاز فعالیت این مرکز معتادین متجاهر ۱۱ شهرستان استان در شهر اردبیل پذیرش می‌شوند.

او ادامه داد: در این مرکز معتادان بی‌بضاعت که توان مالی برای بستری در کمپ‌های ترک اعتیاد بخش خصوصی را ندارند پذیرش و علاوه بر ارائه خدمات بهبود و ترک اعتیاد آنها، خدمات اشتغال بکار با راه‌اندازی واحد پرورش گل رز، واحد نانوایی مکانیزه و چندین برنامه اشتغالزا  پیش‌بینی شده است.

وی افزود: در حال حاضر و با وجود استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی کمپ‌های ترک اعتیاد استان برای درمان و بهبودی معتادان به لحاظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا، بیش از ۱۶ هزار معتاد در این استان در چرخه درمان و بهبود قرار دارند.

بهشتی با بیان اینکه فعالیت سه مرکز درمان سرپایی اعتیاد در خلخال متناسب با آمار جمعیت منطقه نیست، بیان کرد: برای راه‌اندازی ۲ مرکز ترک اعتیاد و درمان اعتیاد سرپایی در شهرستان خلخال در تلاش هستیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل با قدردانی از افزایش برخورد دستگاه‌های انتظامی ، قضایی و امنیتی استان در مبارزه با سوداگران مرگ و توزیع کنندگان مواد مخدر افزود: هریک از دستگاه‌های اجرایی عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان‌ها باید برای انجام این امر مهم برنامه‌ریزی و در مسیر نقشه راه ترسیم شده در مرکز استان حرکت کنند.

وی با بیان اینکه سیگار و قلیان دروازه ورود اعتیاد به خانواده‌هاست، اعلام کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته ۵۵ درصد خانواده‌ها زمانی از اعتیاد فرزندان خود آگاه می‌شوند که پنج سال از اعتیاد فرزندان گذشته و راه درمان نیز بسیار دشوار است.

بهشتی گفت: در حالی که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته ۹۰ درصد از مردم کشور از وضعیت اعتیاد ابراز نگرانی می‌کنند، ولی سطح مشارکت برای مبارزه با مواد افیونی همسطح نگرانی مردم از این معضل بزرگ اجتماعی نیست.

نظر شما