شناسهٔ خبر: 43641585 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: سرپوش | لینک خبر

نجوم و فضا

کشف کوچکترین سیاره سرگردان در کهکشان راه شیری

کوچکترین سیاره سرگردان کشف شد.

صاحب‌خبر -

پژوهشگران آمریکایی و لهستانی کوچکترین سیاره سرگردان در کهکشان راه شیری را رصد کرده اند که اندازه آن بین زمین و مریخ است.

به گزارش مهر به نقل از دیلی میل، پژوهشگران یک سیاره سرگردان به اندازه زمین در کهکشان شیری رصد کرده اند که تحت‌تأثیر نیروی گرانش هیچ ستاره ای نیست.

ستاره شناسان آمریکایی و لهستانی معتقد هستند این، کوچک ترین سیاره سرگردان رصد شده تا به امروز است.

این سیاره نور ستارگان دوردست و پشت سر خود را خم می کند و پژوهشگران با استفاده از پدیده «میکرولنز گرانشی» آن را رصد کرده اند. تأثير این رویداد مانند یک شیشه بزرگنما عمل می کند و نور پس زمینه را درخشان تر می کند و وجود یک شی بزرگ را نشان می دهد.

میکرولنز گرانشی فقط زمانی امکانپذیر است که تلسکوپ در موقعیت ایده آلی نسبت به یک شی و ستاره پس زمینه آن قرار داشته باشد.

محققان برای رصد این سیاره سرگردان از اطلاعات میکرولنز گرانشی در «گالاکتیک بولژ» (Galactic Bulge) استفاده کردند که بخش مرکزی کهکشان راه شیری است. همچنین اطلاعات ستاره شناختی نیز به وسیله تلسکوپ ورشو در صحرای شیلی جمع آوری شد.

به گفته آن ها این کوچک ترین سیاره سرگردان رصد شده است و مدل های شبیه سازی شده نشان می‌دهند حجم آن احتمالاً به اندازه زمین یا مریخ باشد.

بیشتر سیارات شناخته شده دور یک ستاره مدار می زنند ولی پژوهشگران معتقد هستند احتمالاً در کهکشان راه شیری انبوهی از سیارات سرگردان وجود دارد، به طوریکه تعداد آن ها بیشتر از ستاره ها است.

در سال ۲۰۱۱ میلادی محققان ۱۰ سیاره سرگردان را کشف شد که به اندازه مشتری بودند و دور هیچ ستاره ای مدار نمی زدند.

نظر شما