شناسهٔ خبر: 43641537 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

روابط با روسیه، به نتیجه انتخابات پارلمانی گرجستان بستگی دارد

رئیس سابق پارلمان و رهبر حزب مخالف گرجستان گفت: بهبود روابط با روسیه به نتیجه انتخابات روز شنبه و توازن قدرت در پارلمان بستگی دارد و ایجاد یک دولت ائتلافی و پارلمانی چند حزبی، سیاست خارجی تفلیس را اصلاح می‌کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "نینو بوردجانادزه" رئیس سابق پارلمان گرجستان و رهبر حزب مخالف "جنبش دموکراتیک - گرجستان متحد" در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، تأکید کرد که برای محافظت از منافع ملی گرجستان، تفلیس نیاز به گفت‌وگوی مستقیم با مسکو و بهبود روابط با روسیه دارد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

این سیاستمدار برجسته گرجی افزود، با این حال، برقراری تماس با روسیه به نتیجه انتخابات پارلمانی در گرجستان که قرار است در تاریخ 31 اکتبر (شنبه/10 آبان ماه) برگزار شود، بستگی خواهد داشت.

خانم بوردجانادزه توضیح داد: «چگونگی روابط آتی با روسیه به توازن قدرت در پارلمان بستگی دارد. اگر حزب ما بتواند آراء قابل توجهی بدست آورد که به ما اجازه دهد سیاست خارجی گرجستان را تحت تأثیر قرار دهیم، در این صورت همه اقدامات لازم برای آغاز روند مذاکرات با مسکو را انجام خواهم داد. اگر این امکان وجود نداشته باشد، احتمالاً در بهترین حالت، این روند متوقف باقی می‌ماند. البته من امیدوارم که در هر صورت چنین پیشرفتی وجود داشته باشد و ما بتوانیم بعنوان دو کشور همسایه، روابط خود را بهبود ببخشیم.»

رئیس سابق پارلمان گرجستان در عین حال یادآور شد که دولت فعلی این کشور و حزب "رویای گرجستان"، جرأت شروع مذاکرات با روسیه درباره از سر گیری روابط را ندارد. ضمن اینکه حزب "جنبش ملی متحد" که رهبری آن در دست "میخائیل ساآکاشویلی" رئیس جمهوری پیشین این کشور است، هم در صورت بدست آوردن حاکمیت بر پارلمان، چنین کاری را نخواهد کرد و دلایل آن دیگر برای همه آشکار است.

نینو بوردجانادزه ابراز اطمینان کرد که پس از انتخابات پارلمانی در گرجستان، یک دولت ائتلافی و یک پارلمان چند حزبی وجود خواهد داشت و این بدان معناست که سیاست خارجی این کشور ممکن است اصلاح شده و جهت گیری بهتری از آن دیده شود.

انتهای پیام/

نظر شما