شناسهٔ خبر: 43619419 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

زالی : آمار مرگ و میر کرونا در تهران طی یک ماه 9 بار رکورد شکست

تهران - ایرنا - دکتر زالی فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران با ابراز اظهار تاسف از شیوع گسترده کرونا در تهران تاکید کرد: از ابتدای مهرماه سال جاری تا کنون برای ۹ بار رکورد مرگ و میر و موارد جدید ابتلا به کرونا در تهران شکسته شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی افزود: متاسفانه برای پنجمین روز متوالی، عدد بستری شدگان کرونایی از شش هزار نفر پایین تر نیامده، و بیش از ۷۰۰ نفر نیز با حال عمومی وخیم در بخش های مراقبت های ویژه تحت درمان هستند.

وی، ضمن تشریح وضعیت تهران به لحاظ شیوع ویروس کووید 19 اظهار داشت : امروز بیش از ۱۰ هزار و هفتصد بیمار به صورت سرپایی با تشخیص کرونا یا شبه کرونا به بخش های بهداشتی و درمانی مراجعه کرده اند.

وی افزود: مجموعا تعداد افرادی که در بیمارستان های استان تهران طی ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند به بیش از ۸۹۰ نفر رسید.

فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران از بستری شدن ۱۸۸ بیمار مبتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه تهران طی روزی که گذشت خبر داد و گفت: در حال حاضر تعداد بیماران بستری در بیمارستان های تابعه استان بالغ بر شش هزارو ۱۲۵ بیمار گزارش شده است.

زالی اظهار داشت: متاسفانه برای پنجمین روز متوالی، عدد بستری شدگان کرونایی از شش هزار نفر پایین تر نیامده. همچنین از تعداد بیمار کرونایی بستری حدود ۷۰۰ نفر با حال عمومی وخیم در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا ادامه داد: آخرین وضعیت منحنی ابتلا و بستری موارد جدید و بستری گواه این موضوع است که در پیک سوم کرونا متاسفانه هیچ کاهشی نداشته و وضعیت آمار سیر فزاینده را می پیماید.

وی با اشاره به فعالیت بیمارستان های تهران به عنوان مهمترین مراکز ارجاعی کشور گفت: افزون بر ۴۰ درصد بیماران بدحال کرونایی کشور در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانهای تهران بستری هستند و کماکان بالاترین سهم بیماران با حال عمومی وخیم و نیازمند مراقبت ویژه مربوط به بیمارستان های تهران است.

زالی با تاکید بر این که کادر درمان حداکثر تلاش خود را برای ارائه خدمات باکیفیت به بیماران مبتلا به کرونا بکار بسته اند یادآور شد: ۱۰۸ بیمارستان تهران خدمات درمان و پذیرش مبتلایان به کووید ۱۹ را انجام می دهند و این درحالیست که در آینده  احتمال اضافه شدن تخت های جدید بیمارستانی  وجود دارد.

وی ایجاد خستگی و فرسودگی نیروی انسانی و کادر درمان و بهداشت را نگران کننده دانست و هشدار داد: اگر امواج جدید کرونا از ظرفیت های اشباعی بالاتر رود حتما این موضوع تبدیل به یک چالش جدی خواهد شد.

فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران درباره اعمال محدودیت ها با هدف قطع زنجیره بیماری کووید ۱۹ نیز توضیح داد: استفاده ازظرفیت ۵۰ درصدی کارکنان ادارت فقط می تواند بخشی از ترددها را کاهش دهد و لازم  است محدودیت های بیشتری برای پیشگیری از شیوع گسترده تر ویروس اعمال شود ضمن این که نتیجه مداخلات روزهای گذشته در هفته های پیش رو مشخص خواهد شد.

زالی گفت: در ساعات پیک شلوغی آمارهای میدانی خبر از کاهش ۱۰ تا ۱۳ درصدی ترافیک و تردد، پس از اعمال محدودیت ها در سطح شهر دارد.

وی ضرورت اعمال استفاده از پتانسیل دور کاری و شیفت بندی (۵۰ درصدی) کارکنان بخش های دولتی و خصوصی را از سوی مسئولان بخش های اجرایی و استانی را  مورد تاکید قرار داد و ادامه داد: بندهای ابلاغی این بخش نامه باید بی کم و کاست اجرا شود.

 زالی با اشاره به این که شماره  ۸۹۵۱۱ به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات مربوط به کروناست ،‌گفت:  بالغ بر یکهزار و ۱۰۰ شکایات از دیروز تا امروز توسط کارکنان بخش های مختلف مبنی بر بی توجهی برخی دستگاه ها به بخشنامه های ابلاغی اعمال محدودیت های کاری کارمندان  در این سامانه به ثبت رسیده، که باید مراتب از طریق ستاد مقابله با کرونا به استانداری و بازرسی کل کشور برای بررسی  اعلام شود.

نظر شما