شناسهٔ خبر: 43594379 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: سوره هنر | لینک خبر

آلبوم موسیقی «درآینه» رونمایی شد

شهبازیان: «در آینه» اوج و فرودهایی دوست‌داشتنی دارد

فریدون شهبازیان آهنگساز و رهبر ارکستر با سابقه کشورمان با حضور در این رونمایی گفت: این آلبوم دربرگیرنده نکات مثبت و اوج و فرودهایی است که من آن را دوست داشتم.

صاحب‌خبر -

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آیین رونمایی آلبوم موسیقی «در آینه» از تازه‌ترین محصولات مرکز موسیقی حوزه هنری انقلاب اسلامی عصر امروز سه شنبه ششم آبان با تعداد محدود جمعی از هنرمندان و مدیران حوزه هنری و با پخش آنلاین در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

فریدون شهبازیان آهنگساز و رهبر ارکستر با سابقه کشورمان با حضور خود در این مراسم که با اجرای سعید بیابانکی برگزار شد گفت: دلم نمی‌خواست با انتقاد و حرف‌های تکراری صحبت‌هایم را شروع کنم اما معمولاً در رونمایی آلبوم‌ها شرایطی اتفاقی می‌افتد که آلبوم خیلی دیر به دست ما که قرار است درباره نکات فنی اثر صحبت کنیم، می‌رسد، این نکته مهمی است که امیدوارم در برنامه‌های دیگر حوزه هنری شاهد بهبود آن باشیم.

وی درباره آلبوم «در آینه» افزود:  این کار اثر ارزنده‌ای است که زحمت زیادی برای آن کشیده شده است. حسین بهروزی‌نیا از جمله نوازندگان و هنرمندانی است که در عرصه نوازندگی عود از هنرمندان معتبر موسیقی ایران به حساب می‌آید. من با وجود اینکه خیلی دیر توانستم شاهد شنیدن اثر باشم اما می‌توانم بگویم که این آلبوم دربرگیرنده نکات مثبت و اوج و فرودهایی است که من آن را دوست داشتم.

این آهنگساز در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برخی از فعالیت‌های خود در روزهای قرنطینه و ساخت پوئم سمفونی «قرنطینه» در این حوزه، به ویژگی‌های دیگر آلبوم «در آینه» اشاره کرد و گفت: کارهای خوبی در این آلبوم اتفاق افتاده که در حوزه ارکسترال، آهنگسازی و خوانندگی می‌توان آنها را ارزیابی کرد. ما در این آلبوم شاهد اجرایی غیر معمول از فواصل موسیقایی هستیم که به درستی از سوی حسین بهروزی نیا طراحی شده‌اند. البته که می‌توان درباره این اثر به نکات فنی زیادی اشاره کرد که دارای ویژگی‌های مثبتی است. درباره خوانندگی اشکان کمانگری هم باید بگویم که در این آلبوم کارهایی را خوانده به قولی تمیز درآمده و می‌توان از آن به عنوان یکی از ویژگی‌ها و ارزش‌ها یاد کرد. انتخاب اشعاری از محتشم کاشانی در این آلبوم یکی دیگر از کارهای خوب این اثر موسیقایی است که می‌دانم توسط اشکان کمانگری انتخاب شده و به نظرم توانسته وزن ارزشمند اشعار محتشم را حفظ کند.

شهبازیان افزود: من به بچه‌های این آلبوم یک تبریک ویژه می‌گویم که توانسته‌اند به درستی از پس نوازندگی قطعات بربیایند. البته یکی از مباحث مهم امروز سازهای ایرانی بحث کوک سازهاست که واقعاً کار مهم و سختی است و باید به گونه‌ای باشد که بسیار منظم اتفاق افتاده باشد. این یکی از مهم‌ترین چیزهاست که اگر توانستید مرتب این کار را کنید قطعاً در نوازندگی و البته کمک به خواننده موفق خواهید بود. در این آلبوم شاهد این شرایط بودیم و ما در عرصه نوازندگی نوعی کوک از ساز دیدیم که به نظرم در قاعده درستی قرار داشت.

وی گفت: این یک کار جدید از مرکز موسیقی حوزه هنری است که اگر چه دیر منتشر شده اما توانسته به عنوان یک آلبوم قابل قبول پیش روی مخاطبان قرار گیرد.  من به همه دوستان در حوزه هنری، حسین بهروزی نیا، اشکان کمانگری و نوازندگان اثر تبریک می‌گویم که چنین اثری را به مخاطبان ارائه دادند. همه حرف من در موسیقی این است که مطلب زیبایی به مخاطبان ارائه شود که دلنشین باشد. این موسیقی درست است که امیدوارم در مرکز موسیقی حوزه هنری چنین اتفاقاتی بیشتر باشد.

 

انتخاب خوب شاعران بزرگ تاریخ شعر فارسی ویژگی آلبوم «در آینه» است

میلاد عرفان‌پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری هم در ادامه این مراسم گفت: خیلی خوشحالیم که در این شرایط سخت کرونایی حداقل توانستیم چنین جمعی را شکل بدهیم و بهانه‌ای برای یادکرد موسیقی سنتی داشته باشیم. طبیعتاً در چنین اتفاقاتی هدفی که دنبال می‌کنیم، حفظ موسیقی ایرانی در راستای حفظ فرهنگ ملی ماست.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری با قدردانی از مقام هنری محمدرضا شجریان هنرمند فقید موسیقی ایرانی ادامه داد: اشکان کمانگری از جمله هنرمندانی است که می‌توان او را به عنوانی یکی از شاگردان استاد محمدرضا شجریان معرفی کرد. او در راهی که انتخاب کرده قطعاً ادامه دهنده مسیر این هنرمند فقید موسیقی ایرانی خواهد بود. استاد حسین بهروزی‌نیا هم که نامشان در عرصه نوازندگی و آهنگسازی زبانزد حوزه فرهنگ و هنر است که در کنار نوازندگان ارزشمند آلبوم ضلع دیگری از این اثر هنری را تشکیل داده‌اند.

این شاعر و ترانه‌سرا با اشاره به تولیدات فاخر مرکز موسیقی حوزه هنری در حوزه موسیقی اصیل ایرانی بیان کرد: بهروزی‌نیا جزو هنرمندانی بودند که هیچ گاه در گرو نام و نشان نبوده و نیست ولی آثارشان همیشه ماندگار بوده که به آن می‌بالیم. مرکز موسیقی حوزه هنری در گونه‌های مختلف موسیقی تلاش می‌کند نام موسیقی خوب را ترویج و تولید کند. بخش اعظمی از این موسیقی خوب هم با موسیقی ایرانی ما گره خورده که در این راستا تاکنون ۱۰ عدد آلبوم در فضای موسیقی سنتی تولید کردیم که به تناوب پیش روی مخاطبان قرار گرفته و می‌گیرد. درباره آلبوم «در آینه» هم باید بگویم یکی از ویژگی‌های این اثر انتخاب خوب شاعران بزرگ تاریخ شعر فارسی بود که این انتخاب گواه دقت نظر سازندگانش است و جزو ویژگی‌هایی است که باید ترویج و توسعه پیدا کند.

 

حوزه هنری حامی ارزش‌های موسیقایی ایران است

اشکان کمانگری خواننده آلبوم «درآینه» هم در این مراسم با قدردانی از همه عوامل تولید این آلبوم گفت: طی 2 سال گذشته که پیش تولید اثر آغاز شد شاهد همراهی مرکز موسیقی حوزه هنری در حمایت از ارزش‌های موسیقایی سرزمین ایران بودیم. در این زمینه تلاش‌های زیادی صورت گرفت که متاسفانه تهیه کنندگان محترم خیلی مایل به تولید موسیقی اصیل ایرانی نیستند و این اتفاق خوبی است که مرکز موسیقی حوزه هنری کنار ما بود.

این خواننده موسیقی ایرانی تصریح کرد: همیشه طی این سال‌ها فعالیت در حوزه موسیقی پاسداری از موسیقی اصلی بخش عمده‌ای از آن نکته داشتن شان و حرمت استادان موسیقی ایرانی است. لازمه اینکه بتوانیم در حوزه موسیقی ایرانی پیشرفت داشته باشیم باید قدردان بزرگان موسیقی باشیم و بدانیم این موسیقی شنیده و مضراب نواخته سال‌ها زحمت و عمری بوده که صرف این نکته ارزشمنده شده و من از حسین بهروزی‌نیا صمیمانه قدردانی می‌کنم که به من اعتماد کرده و برای خوانندگی این اثر از من حمایت کرده است. امیدوارن در آینه مورد پسند مخاطبان هم قرار بگیرد. من توصیه می‌کنم برای شنیدن این اثر به یک بار اکتفا نکنند تا به زوایای مختلف کار بیشتر بیندیشند.

 

به دنبال هنرمندان مستعد برای تولید این آلبوم بودم

حسین بهروزی‌نیا آهنگساز آلبوم «در آینه» نیز درباره نحوه شکل‌گیری این اثر بیان کرد: من ۱۶ سال داشتم که وارد عرصه حرفه‌ای موسیقی شدم و در آن دوران بود که به مرکز حفظ و اشاعه موسیقی رفتم. در آنجا با نامدارانی چون محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، محمدرضا شجریان آشنا شدم. در آن دوران گروهی به نام خالقی را راه‌ندازی کردم و پس از آن بود که با استاد فریدون شهبازیان آشنا شده و از راهنمایی‌های او استفاده می‌کردم. امروز هم بسیار خوشحالم که درباره اثر صحبت کرد.

وی افزود: بعد از چند سالی که در ایران فعالیت داشتم حدود ۲۱ سال از ایران دور شدم ولی سه سال قبل به ایران برگشتم تا دوباره بتوانم فعالیت کنم. روزهای اول شروع به ضبط آلبوم‌ها و آهنگ‌های بی‌کلام کردم. در این راه با برادرزاده‌ام حمید بهروزی‌نیا که اکنون یکی از نوازندگان برتر ایران است، مشورت‌هایی انجام دادم. وقتی درباره ضبط این کار با او صحبت کردم چون نمی‌خواستم خواننده معروفی در کارهایم باشد بنابر این به دنبال هنرمندان مستعد بودم که می‌دانم واقعاً حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. وقتی حمید، اشکان کمانگری را به من معرفی کرد او را خواننده مثبتی دیدم که می‌تواند در آلبوم «در آینه» کنار من باشد. در حوزه نوازندگان هم باید بگویم که هنرمندان نوازنده این آلبوم از بهترین‌های موسیقی ما هستند که در ضبط استودیویی کار واقعاً همکاری ارزشمندی با من داشتند.

این نوازنده شناخته شده عود با اشاره به حضور نوازندگان شهرستانی که در آلبوم «در آینه» حضور داشتند، گفت: این افراد تا به امروز مجالی برای عرضه آثار خود نداشتند و گرنه همگی هنرمندان بسیار مستعد و ارزشمندی هستند که حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. این را هم بگویم وقتی ما کار ضبط را آغاز کردیم متاسفانه سیستم استودیو ویروسی شد و ما مجبور شدیم کار را دوباره بزنیم. در حوزه تولید اثر هم باید بگویم که متاسفانه برخی از شرکت ها به دلیل نگاه مالی که به ماجرای موسیقی دارند و موسیقی غیر تجاری دیگر برای کمتر تهیه کننده ای اهمیت پیدا کرده، بنابراین خیلی‌ها آنچنان استقبالی از آلبوم ما نکردند اما خوشبختانه با پیگیری های اشکان کمانگری با مرکز موسیقی حوزه هنری به توافق رسیدیم و کار را به جایی رساندیم که امروز شاهد رونمایی از آلبوم هستیم. در مجموع باید گفت «در آینه» یک کار تیمی است.

آلبوم «در آینه» اثری در حوزه موسیقی کلاسیک ایرانی که حاصل ذوق و قریحه حسین بهروزی‌نیا نوازنده سرشناس بربت و اشکان کمانگری خواننده با تجربه موسیقی ایرانی است. بهروزی‌نیا مانند دیگر آثارش کوشیده تا از موسیقی دهه‌های گذشته چندان فاصله نگیرد و همواره درخلق و تنظیم آن اصالت را مد نظر داشته باشد. تجربه سال‌ها نوازندگی در اجراهای زنده و همچنین آثار ضبط شده در استودیو، در این آلبوم کاملاً مشهود است.

«مقدمه و آواز» با شعر مولوی، «ادامه مقدمه»، «در آینه» با شعر نظامی، «آواز حجاز و ارکستر» با مولوی، «چهار پاره (بی کلام)»، «آواز چهار پاره» با شعر محتشم کاشانی، «تک نوازی سنتور» و «ای دوست» با شعر نظامی اسامی آثار منتشر شده در این آلبوم هستند.

حسین بهروزی نیا آهنگساز و تنظیم کننده و نوازنده بربت، اشکان کمانگری خواننده، حمید بهروزی نیا نوازنده تار، مسلم علیپور نوازنده کمانچه، سعید مهر پیما نوازنده سنتور، بهنام معصومی نوازنده تمبک و سازهای کوبه ای، مصطفی موسوی نوازنده نی، نگار اعزازی نوازنده دف گروه نوازندگان آلبوم «در آینه» را تشکیل می دهند. ضمن اینکه ساره هاشم خانی گرافیک، مهدی فلاح خوشنویس، معین هاشمی نسب عکس، حمید خدا پناهی ترجمه، کاوه صادقی آزاد ویراستار، محراب اللهیاری صدابردار، کامیار باتمانی میکس و مسترینگ، یاسر فلاح پور پردازش صدا دیگرعوامل اجرایی این اثر موسیقایی که در استودیوهای «گلها» و «پژواک» ضبط شده را تشکیل می‌دهند.

آلبوم موسیقی «در آینه» با شماره ثبت اثر به شماره ۹۹- م/۳۷۵ در مرکز موسیقی حوزه هنری از روزسه شنبه ششم آبان ماه سال ۱۳۹۹ به صورت فیزیکی و دیجیتالی پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

نظر شما