شناسهٔ خبر: 43587690 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

امام جمعه بیرجند: پدافند غیرعامل به معنای هوشیاری است

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: پدافند غیرعامل به معنای هوشیاری و بیداری لحظه به لحظه است و این عرصه جهاد فی سبیل الله محسوب می‌شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش روز سه‌شنبه روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند، حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی در دیدار رابطین ستاد استانی پدافند غیرعامل خراسان جنوبی افزود: حیات نباتی، حیوانی و انسانی از انواع مختلف حیات در زمین است و در جامعه انسانی نیز حیات شامل حیات علمی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است.

وی گفت:  هر کدام از این حیات‌ها تولیدی است که در معرض انواع آفت‌ها قرار دارد و هر جامعه‌ای که بخواهد حیات خود را حفظ کند باید لیاقت و شایستگی آن حیات را داشته باشد و الا محکوم به فنا است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: انسان در سه میدان مبارزه باید شایستگی خود را نشان دهد و الا محکوم به فنا است؛ یک میدان، میدان طبیعت است و بسیاری از عوامل طبیعی این استعداد را دارد که به حیات انسان خاتمه بدهد و انسان باید برای ادامه حیات خود با انواع آفت‌ها و خطرات زمینی مبارزه کند.

وی افزود: میدان بعدی، میدان مبارزه با نفس خویش است و براساس حدیث پیامبر اکرم (ص) که فرمودند: «بالاترین دشمنان تو همان نفس اماره و احساسات سرکش تو است»؛ گاهی انسان خواسته‌ها، آرمان‌ها و هوس‌های نفسانی دارد که بدترین دشمن او است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: صحنه سوم مبارزه انسان‌ها برای ادامه حیات خویش، مبارزه جامعه‌های مختلف بشری با یکدیگر است، در این مبارزه جامعه‌ای می‌تواند حیات خودش را حفظ کند که توان مقابله با جامعه‌های دیگر را داشته باشد.

وی بیان کرد: امروزه در مبارزات جامعه بشری یک تفاوتی بزرگی نسبت به گذشته وجود دارد؛ چرا که در زمان قدیم جنگ برای هر دو گروه هزینه‌های زیادی داشت اما در جنگ‌های امروزی گاهی برای مهاجم هزینه چندانی نداشته و از نظر فیزیکی مخرب هم نیست.

وی گفت: ابزار این نوع جنگ خودش یک صنعت و علم است و اگر این علم و صنعت در خدمت بشر قرار بگیرد، بهترین و سریع‌ترین خدمات در اختیار انسان‌ها قرار می‌گیرد ولی اگر رنگ مخرب به خود بگیرد، سریع‌ترین و بدترین تخریب‌‎ها را در همه صحنه‌های زندگی جامعه بشری خواهد داشت.

امام جمعه بیرجند انواع نفوذهای سیاسی، تهاجم‌های فرهنگی، استعمال مواد مخدر و جنگ‌های اقتصادی و روانی را از جمله مهمترین موارد این نوع جنگ‌ برشمرد و افزود: ابزار آن هم ابزار الکترونیکی و فضاهای مجازی است و این موارد هم محدود نخواهد بود؛ تا به امروز این موارد را به جنگ فرستاده‌اند اما در آینده انواع دیگری از این مدل جنگ را برنامه‌ریزی کرده و به جنگ علیه جامعه بشری می‌فرستند.

وی گفت: آمادگی کامل برای مقابله با هر نوع جنگی را که علیه جامعه ما ایجاد شود، داشته باشید و حیات فرهنگی، عقیدتی، اقتصادی و سیاسی ما به دفاع در این جنگ‌ها بستگی دارد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی اظهار داشت: از ۲۰۰ سال قبل که پای استعمار در کشورهای اسلامی باز شد، همواره تلاش کرده‌اند که کشورهای اسلامی را عقب مانده نگه داشته و در موارد مختلفی از جمله در بازه جنگ جهانی اول نصف جمعیت کشور را در اثر قحطی و تحریم از بین بردند، این کشورهای استعماری بارها تاریخ اسلام را تغییر دادند و نوکران بی‌اختیاری را در کشور گماردند.

وی افزود: حتی بعد از انقلاب کشورهای مختلفی علیه ایران وارد جنگ نظامی شدند به طوری که حتی ایران از وارد کردن سیم خاردار محروم بود؛ سپس ادعا کردند کار ایران اسلامی دیگر تمام است اما این لطف خدا بود که  مردم ما از این میدان جنگ سرافراز بیرون آمدند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: امروز هم صحنه‌های جنگ مختلفی وجود دارد و در داخل کشور انسان‌های ضعیفی هستند که تسلیم دشمنان شده‌اند و این افراد باعث تهدید شدن حیات جامعه ما هستند.

وی افزود: در همه صحنه‌ها زد و خورد و آسیب وجود دارد اما این آسیب‌ها در بعد معنوی برای شما ذخیره‌ای خواهد بود.

وی گفت: امروز انقلاب اسلامی محدود به مرزهای کشور نیست؛ صحنه امروز صحنه بین‌المللی است به طوری که امروز مردم شهرهای واشنگتن، برلین، لندن و پاریس هم در خیابان‌ها آرمان انقلاب اسلامی که عدالت‌طلبی است را فریاد می‌زنند لذا امروز دیگر تنها مردم ایران نیستند که فریاد عدالت‌خواهی سر می‌دهند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی اضافه کرد: در موضوع پدافند غیرعامل نمی‌توان گزارش داد باید لحظه به لحظه بیدار و هوشیار بود و با هوشیاری از هر سمتی که دشمن آسیب وارد کند، آماده مقابله کردن با دشمن بود.

وی گفت: این جنگ (عرصه پدافند غیرعامل) جهاد فی سبیل الله است هرچند که کوچک دیده شود اما در باطن بسیار کار بزرگی است.

برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل سال ۱۳۹۹ با شعار «مقاومت فعال، تاب‌آوری حیرت انگیز؛ ایران قوی» پنجم تا ۱۲ آبان ‌ماه سال جاری برگزار می‌شود.

نظر شما