شناسهٔ خبر: 43587515 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

کرونا در سطح شهر در حال چرخش است

فرماندار گناوه گفت: برای کاهش آمار مبتلایان به کرونا باید به سمت فرهنگ‌سازی، آگاه‌سازی و قانع کردن مردم به استفاده دائمی از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعیین‌شده توسط وزارت بهداشت برویم. 

صاحب‌خبر -

غلامرضا مهرجو در نشست ستاد شهرستانی پیشگیری و کنترل کرونا اظهار کرد: درصد متوفیان کرونا در شهرستان گناوه نشان از چرخش این بیماری در جامعه و به خصوص در اجتماع‌های خانوادگی دارد.

وی با بیان اینکه با شروع موج سوم کرونا باید مکان‌ها و اجتماعاتی که احتمال انتقال بیماری را افزایش می‌دهند تعطیل شوند، افزود: در این راستا کلیه کافه‌های سطح شهر باید مجوز فعالیت داشته باشند، عرضه قلیان اکیداً ممنوع است و در صورت عرضه باید مکان عرضه سریعاً پلمپ شود.

مهرجو تأکید کرد: کنترل و کاهش کرونا تنها در صورتی امکان‌پذیر است که مردم در اجرای پروتکل‌های بهداشتی پیشگام باشند و بدون همراهی آنها این مهم امکان‌پذیر نیست، بنابراین کمیته اطلاع‌رسانی ستاد کرونا شهرستان در راستای آگاه‌سازی و اقناع مردم اقدام کند و در این راستا رسانه‌ها و مسئولین فرهنگی شهر یاری‌رسان آنها باشند.

اعلامیه فوتی نباید تاریخ و زمان برگزاری مراسم باشد

فرماندار گناوه بیان کرد: ویروس در سطح شهر در حال چرخش است و تنها با رعایت کردن درصد ابتلا کاهش می‌یابد، لذا کلیه دستگاه‌های اجرای خصوصی و دولتی از ارائه خدمات به افرادی که ماسک نمی‌زنند اجتناب کنند.

وی اضافه کرد: اتحادیه صنف‌ها با فعالیت در فضای مجازی صنف خود را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی (استفاده از ماسک، شستشوی مرتب دست‌ها و در دسترس بودن مواد گندزدا در محل کسب) تشویق کنند.

مهرجو اظهار کرد: با توجه به اینکه در آستانه میلاد پیامبر رحمت و مهربانی هستیم از شهروندان گناوه‌ای خواستار هستیم از تجمع افراد خودداری کنند.

وی بیان کرد: باید از ظرفیت مساجد، نیروهای داوطلب هلال‌احمر و سمن‌ها برای نظارت بر رعایت پروتکل‌ها در سطح شهر استفاده کرد.

مهرجو اظهار کرد: مصوبات قبلی ستاد پیشگیری از کرونا در خصوص مراسمات تدفین پابرجا است و اعلامیه فوتی نباید دارای تاریخ و زمان برگزاری مراسم باشد، در صورت رعایت نکردن این مورد از صدور مجوز دفن خودداری می‌شود.

کلیه دستگاه‌های اجرایی برای کنترل کرونا یاری‌رسان کادر درمان باشند

رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه نیز گفت: با توجه به اینکه در پیک سوم شیوع کرونا هستیم از کلیه دستگاه‌ها و ارگان‌ها خواستاریم برای کنترل کرونا یاری‌رسان ما باشند.

محمد بازیاری اظهار کرد: همبستگی و همکاری خوب بین دستگاه‌های اجرایی در شهرستان در روزهای ابتدایی شیوع کرونا نتایج خوبی به همراه داشت.

رئیس شبکه بهداشت گناوه تصریح کرد: تاکنون حدوداً ۸۰ فوتی ناشی از ابتلا به کرونا در شهرستان داشته‌ایم، با این وجود مراسمات تشییع کماکان با جمعیت بالا برگزار می‌شود.

گناوه در وضعیت بحرانی نیست

وی افزود: از آنجایی‌که مراسم ختم دیگر در مساجد برگزار نمی‌شود، مردم در خانه‌های خود که فضای کوچک‌تری است مراسم برپا می‌کنند و این خود عامل انتشار بیماری است. برگزاری چندین مراسم ختم و چهلم و سالگرد به‌طور هم‌زمان باعث ازدیاد جمعیت و انتقال بیماری می‌شود.

بازیاری تاکید کرد: اگر چه شهرستان گناوه هم‌اکنون در وضعیت بحرانی نیست اما در وضعیت هشدار قرار دارد و هرگونه سهل‌انگاری و عدم رعایت، مسافرت و جابجایی به کلان‌شهرهایی که در وضعیت قرمز هستند منجر به ورود شهرستان به وضعیت بحرانی و قرمز می‌شود.

وی با اشاره به بازدید میدانی بازرسان بهداشت محیط در سطح شهرستان اظهار کرد: بازدید میدانی حاکی از این است که اصناف حدود ۶۰ درصد و ادارات حدود ۹۸ درصد از ماسک استفاده می‌کنند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه عنوان کرد: با توجه به اینکه نانوایی‌ها و دفاتر پیشخوان از مکان‌هایی هستند که عموم مردم به آنها مراجعه می‌کنند نیاز هست پروتکل‌های بهداشتی با دقت و وسواس بیشتری توسط متصدیان رعایت شود.

انتهای پیام

نظر شما