شناسهٔ خبر: 43583677 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: دفاع پرس | لینک خبر

سازمان ملل:

مذاکرات صلح نتوانسته تلفات غیرنظامیان را در افغانستان کاهش دهد

سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از افزایش خشونت و جنگ در افغانستان اعلام کرد که مذاکرات صلح میان گروه‌های دولت و طالبان که از حدود یک ماه پیش در دوحه آغاز شده، تاثیری بر روند کاهش تلفات غیرنظامیان نداشته است.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، سازمان ملل متحد در گزارش جدید خود که (سه‌شنبه) منتشر شد، اعلام کرد که آغاز مذاکرات صلح نتوانسته از تلفات غیرنظامیان در افغانستان جلوگیری کند.

بر اساس این گزارش، هرچند تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ در مقایسه با زمان مشابه سال ۲۰۱۹، ۳۰ درصد کاهش یافته است، اما مذاکرات صلح افغانستان نتوانسته در کل تلفات غیرنظامیان را متوقف سازد.

این گزارش تاکید کرد که در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی، پنج هزار و ۹۳۹ غیرنظامی در جنگ افغانستان کشته و زخمی شده اند که از این میان، دو هزار و ۱۱۷ تن جان باخته و سه هزار و ۸۲۲ تن دیگر هم زخمی شده اند.

این آمار نشان می‌دهد که در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی، میزان تلفات غیرنظامیان در افغانستان در مقایسه با زمان مشابه در هشت سال گذشته کمترین آمار است.

در همین حال هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از طرف‌های درگیر جنگ خواست تا اقدامات بیشتری برای محافظت از غیرنظامیان در دست گیرند.

این در حالی است که حدود بیش از یک ماه از آغاز برگزاری مذاکرات مقدماتی میان هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه می‌گذرد، اما تاکنون دو طرف موفق نشده اند حتی بر روی شیوۀ کار این مذاکرات به توافق برسند.

هرچند انتظار می‌رفت هم‌زمان با آغاز این مذاکرات خشونت‌ها در افغانستان کاهش یابند، اما خشونت‌ها در این مدت سیر صعودی داشته است؛ چنان که براساس آمار‌های وزارت دفاع ملی افغانستان هم اکنون در بیش از ۲۰ ولایت این کشور جنگ‌ها میان نیرو‌های دولتی و طالبان جریان دارند.

این در حالی است که حدود سه هفته می‌شود که نبرد‌های شدید در ولایت هلمند – در حومه‌های شهر لشکرگاه – ادامه دارند. نبردهایی که براساس آمار‌های سازمان ملل، حدود ۷۰ هزار تن آواره شده‌اند.

سازمان ملل متحد، اعلام کرد که از تشدید نبرد‌ها در هلمند، حمله بی رویه در ننگرهار، لغمان و غور و نیز انجام حملۀ هوایی در تخار و در آخرین مورد حملۀ انتحاری بر یک مرکز آموزشی در غرب کابل، نگران است.

در حمله اخیر، یک مهاجم انتحاری شام گاۀ روز شنبه مرکز آموزشی کوثر دانش در برچی کابل را هدف قرار داد و جان ۳۰ تن را گرفت و ۷۰ تن دیگر را زخمی ساخت.

بسیاری از قربانیان، دانش آموزانی بودند که از ولایت‌ها به کابل آمده بودند و در این مرکز آموزشی به‌دنبال کسب آمادگی برای آزمون کنکور بودند.

گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد که ۳۱ درصد از تلفات در ۹ ماه اخیر کودکان و ۱۳ درصد هم زنان بوده‌اند. بر اساس این گزارش، ۵۸ درصد مخالفان مسلح دولت عامل تلفات غیرنظامیان قلمداد شده اند.

در این گزارش، تلفات غیرنظامیان از سوی گروه طالبان در ۹ ماه، شش درصد افزایش را نشان می‌دهد. اما تعداد کلی تلفات یعنی کشته و زخمی از سوی این گروه ۳۲ درصد کاهش یافته‌است.

در این گزارش، آمده که تلفات غیرنظامیان در نتیجۀ حملات گروه‌های ناشناخته افزایش داشته، اما حملات گروه داعش کاهش داشته اند.

سازمان ملل، مسؤول ۲۸ درصد از تلفات غیرنظامیان را نیرو‌های طرفدار دولت دانسته و همچنین تاکید کرده که تلفات غیرنظامیان در حملات این نیرو‌ها ۳۴ درصد کاهش یافته است.

سازمان ملل همچنین اعلام کرده که تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی نیرو‌های دولتی ۷۰ درصد افزایش داشته که این مورد نگران کننده‌است.

انتهای پیام/ ۱۱۷

نظر شما