شناسهٔ خبر: 43573040 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تحلیل بازار | لینک خبر

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس تشریح کرد

بررسی لایحه مالیات بر درآمد و دارایی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تجاری-صنعتی

فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی لایحه مالیات بر درآمد و دارایی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تجاری- صنعتی در کمیسون متبوعش خبر داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، حجت اله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست امروز(دوشنبه ۵ آبان ماه) کمیسیون متبوعش، به حضور   مرتضی بانک دبیر شورای مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در این جلسه اشاره کرد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی افزود: نخستین دستور کار کمیسیون صنایع و معادن مجلس بررسی درخواست اعمال ماده ۲۳۴ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس درباره عدم معرفی وزیر صنعت، معدن و تجارت در موعد مقرر قانونی به مجلس شورای اسلامی بود که براساس این ماده در صورتی که نمایندگان درخواست کننده از توضیحات ارائه شده قانع نشوند، گزارش به صحن علنی ارسال شده و در صورت موافقت نمایندگان با آن گزارش مذکور به قوه قضاییه ارجاع می‌شود.

وی اضافه کرد: از آنجا که معاون پارلمانی رئیس‌جمهور مجوز مقام معظم رهبری مبنی بر اداره وزارت صنعت، معدن و تجارت با سرپرست را به کمیسیون ارائه کرد، نمایندگان در خواست‌کننده از اعمال ماده ۲۳۴ از ادامه پیگیر خودداری کردند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بررسی لایحه مالیات بر درآمد و دارایی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تجاری- صنعتی را دومین دستورکار کمیسیون صنایع و معادن برشمرد و ادامه داد: دبیر شورای مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی گزارشی از عملکرد سازمان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، خدماتی که در قالب پنجره واحد که به سرمایه‌گذاران و گردشگران ارائه می‌شود و... ارائه کرد.

فیروزی تصریح کرد: به زعم نمایندگان، سازمان مناطق آزاد علیرغم ایجاد سامانه مربوط به ارائه خدمات، بانک اطلاعاتی کاملی برای استفاده مراجعان که بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی هستند، ندارد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: براساس اهداف پیش بینی شده مناطق آزاد مانند کیش و قشم باید به محلی برای صادرات تبدیل می‌شد درحالیکه بسیاری از آنها به مرکزی برای واردات تبدیل شده است بنابراین با اهداف پیش بینی شده هماهنگ نیست در این شرایط ایجاد مناطق آزاد جدید منطقی نیست.

وی با اشاره به صبحت‌های دبیر شورای مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی، تصریح کرد: براساس صحبت‌های آقای بانک تعداد مناطق آزاد کشورهایی مانند ترکیه از ایران بیشتر بوده و راهبرد این کشورها جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: به گفته آقای بانک هرچند زیرساخت‌های موردنیاز در مناطق ویژه اقتصادی به صورت کامل فراهم نشده است اما این مناطق موفق عمل کرده و تاحدودی توانستند به اهداف پیش بینی شده دست یابند.

نظر شما