شناسهٔ خبر: 43565159 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

حراج دست نوشته های هیتلر در مونیخ

دست‌نوشته‌های سخنرانی آدولف هیتلر در حراجی مونیخ فروش رفت. این دستنوشته‌ها ۹ صفحه و متعلق به دوران قبل از شروع جنگ جهانی دوم بودند.

صاحب‌خبر -

به گزارش مشرق به نقل از یورونیوز، یک جزوه از یادداشت‌های دستنویس سخنرانی آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی، روز جمعه ۲۳ اکتبر در حراجی در مونیخ به فروش رفت.

این دست نوشته‌ها که ۹ صفحه و متعلق به دوران قبل از شروع جنگ جهانی دوم بودند، به مبلغ ۳۴ هزار یورو به خریداران ناشناس فروخته شدند.

در این اوراق هیتلر به عنوان رهبر حکومت رایش سوم اهم مطالب نطق سخنرانی خود برای دیدار با ‌افسران نظامی در سال ۱۹۳۹ را نوشته است.

گروه‌های ضد جنگ و دیکتاتوری و ضد نازی با انتقاد از این حراج می گویند فروش اقلام مربوط به هیتلر می‌تواند مشوقی برای گروه‌های نئونازی شود.

با این حال موسسه «هرمان هیستوریکا» که این حراج را برگزار کرده با دفاع از تصمیم فروش گفته است این دست نوشته‌ها ارزش تاریخی دارند و سزاوار نگهداری در موزه هستند.

«آدولف هیتلر» دیکتاتور نازی مسبب و بنیان گذار جنگ جهانی دوم دومین جنگ جهانی بود که از سال ۱۹۳۹ تا سال ۱۹۴۵ میلادی طول کشید. بیشتر کشورهای جهان، از جمله قدرت‌های بزرگ در این جنگ شرکت کردند و کم‌کم در قالب دو اتحاد نظامی در برابر هم قرار گرفتند: دستهٔ نخست، متفقین و دستهٔ دوم نیروهای محور نام داشتند. این دو اتحاد نظامی یک جنگ تمام‌عیار به راه انداختند، که در اثر آن بیش از ۱۰۰ میلیون تن در بیش از ۳۰ کشور جهان درگیر شدند. بیشتر شرکت کنندگان در این جنگ، تمام قدرت اقتصادی، صنعتی و توانایی‌های علمی‌شان را در جهت پشتیبانی نظامی بسیج کردند تا جایی که مرز هزینه از نیروی نظامی و غیرنظامی نامشخص بود.

برآورد کشته‌های جنگ جهانی دوم حدود ۷۰ تا ۸۵ میلیون انسان است که آن را به مرگ آورترین نبرد در تاریخ زندگی انسان تبدیل می‌کند. بیشتر کشته‌ها از غیرنظامیان شوروی و چین بود همچنین کشته‌های ناشی از بمباران استراتژیک و درگذشتگان در اثر گرسنگی شدید و بیماری و دست آخر کشته شدگان در اثر دو بمب اتمی که آمریکا در دو شهر پرجمعیت آن زمان ژاپن یعنی هیروشیما و ناکازاکی استفاده کرد در آمار خسارت انسانی جنگ جهانی دوم شمرده می‌شوند.

نظر شما