شناسهٔ خبر: 43561446 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

نماینده دادستان در هفتمین جلسه دادگاه محمد امامی و ۳۳ متهم دیگر مطرح کرد:

تشکیل ۵ شرکت صوری با مدیران معتاد و بیکار

تهران - ایرنا - نماینده دادستان در هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و ۳۳ متهم دیگر گفت: آقایان پنج شرکت صوری با مدیران بی‌بضاعت تشکیل دادند و از بابلسر برخی افراد را که اعتیاد دارند یا برخی را که بیکار یا بازنشسته بودند آوردند و مدیر شرکت کردند.

صاحب‌خبر -

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، قاضی مسعودی مقام در ابتدای جلسه ضمن اعلام رسمیت جلسه و قرائت و تفهیم مفاد مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری، افزود: در جلسه قبل نماینده دادستان بخشی از مطالب را پیرامون ضمانت‌نامه‌های بانکی در باب شرکت‌های متقاضی بیان کردند و در این جلسه نیز ادامه مطالب را بیان می‌کنند.

امیر رسول قهرمانی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: موضوع امروز ما در خصوص ضمانت‌نامه‌هایی است که در قالب پنج شرکت است که مدیران آن از افراد بی بضاعت و فاقد سابقه مالی بودند و افتتاح حساب آن‌ها با ۲۰۰ هزار تومان بوده و بی شناسنامه هستند.

وی ادامه داد: در این شرکت‌ها اسمی از امامی و فرزام راد و افراد زیر مجموعه آن‌ها نبود. این پنج شرکت ۵۰۹ میلیارد تومان ضمانتنامه گرفتند و به کالا تبدیل و از کشور خارج کرده‌اند.

قهرمانی با بیان اینکه در ضمانت نامه سه رکن ضمانت خواه، ذی نفع و بانک ضامن وجود دارد، گفت: آقایان پنج شرکت صوری با مدیران بی بضاعت تشکیل دادند و از بابلسر برخی از افراد را که اعتیاد دارند یا برخی را که بیکار یا بازنشسته بودند آوردند و مدیر شرکت کردند.

وی گفت: خانمی هست که در ساختمان‌ها نظافت می‌کرده و یک آقایی بوده که پیک موتوری بوده و با استفاده از این افراد شرکت تاسیس کردند و در حد کلان قیر گرفتند.

قهرمانی با تاکید بر اینکه صدور ضمانت نامه نیازمند وثایق محکم است، افزود: هیچ یک از ضمانت نامه‌ها پشتوانه ندارد و وثیقه ضمانت نامه قرارداد لازم الاجرا است. به عبارتی وثیقه صفر است و هیچ وثیقه‌ای وجود ندارد.

نماینده دادستان گفت: قیر در اختیار آقایان قرار گرفت و از کشور خارج کردند و در تاریخ سر رسید چک‌ها، برگشت خوردند و زمانی که پیگیری به عمل آمد مشخص شد ضمانت خواه‌ها یکی پیک موتوری و دیگری بی بضاعت بوده است.

وی اضافه کرد: به این نتیجه رسیدیم که برای اینکه به ذی نفع نهایی پی ببریم باید مهندسی معکوس کنیم و همین کار را نیز کردیم. مهندسی معکوس را از شرکت‌های ضمانت خواه شروع و مدیران را آوردیم و پرسیدیم که چگونه این مبالغ ضمانت نامه گرفتید که گفتند ما نمی‌دانیم ضمانت نامه چیست بر این اساس فهمیدیم که این موضوع پشت صحنه‌ای دارد.

قهرمانی اظهارداشت: یکی از مدیران شرکت‌ها میرسعید حسینی مدیر شرکت پایدار کالای پاسارگاد است. ما که او را آوردیم گفت افرادی به سراغ او آمده‌اند. یکی از این اشخاص فردی به نام محمدی بود که همان محمد تقی روحی است و دیگری فردی به نام قریشی است که تیمی از مدیران بی بضاعت را در بابلسر جمع کرد. روحی در اوایل تحقیقات همکاری خوبی کرد و گفت که خودش نیز برای دیگری کار می‌کند و به این نتیجه رسیدیم که کارهای مالی شرکت‌ها را فردی به نام نادر دولتشاهی انجام می‌داد که گفت کارمند است و مشخص شد لایه اول فرزام و امامی هستند. دولتشاهی اعلام کرد این مجموعه دو سر دارد که یکی امامی و دیگری غندالی است و این‌ها برای ما سرنخ شد.

در ادامه جلسه دادگاه میر سعید حسینی مدیر شرکت پایدار کالای پاسارگاد به دستور ریاست دادگاه و به درخواست نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و در پاسخ به این سوال نماینده دادستان که آیا شما قراردادی در خصوص خرید محصول قیر فله‌ای در هرمز پاسارگاد امضا کرده اید، گفت: برگه سفید از من گرفتند من در دادگاه شاهد برخی از حرف‌ها بودم که با عملکرد این افراد مطابقت دارد.

حسینی گفت: این افراد به صورت جمعی عمل می‌کردند؛ آن چیزی که امامی می‌گوید درست است و به صورت باندی عمل می‌کردند و عملکرد این‌ها خیلی هماهنگ شده بود.

وی ادامه داد: اکنون در این پرونده سه متهم، مدیران فراری هستند و اگر دستگیر شوند همه وضعیت مشخص می‌شود.

حسینی افزود: من در میدان نوبنیاد این مدارک را امضا کردم. به من گفتند که می‌خواهند پنج میلیون وام بگیرند و سند می‌گذارند. امامی ادعا کرد که در سال ۹۴ تسویه حساب کرده این در حالی است که ضمانت نامه‌های بانکی را نقد کرده و بدهی خود را داده و ملک را آزاد کرده است.

حسینی گفت: من ۱۱۲ میلیون تومان چک برگشتی داشتم، نام شرکت را نیز نمی‌دانستم و فقط استعلام‌هایی که گرفته بودند بر روی آن نوشته شده بود بانک سرمایه شعبه اسکان. زمانی که به موضوع مشکوک شدم پرس و جو کردم که علی ابراهیمان و تقی روحی به من گفتند تو کاری به این کارها نداشته باش. در ادامه به سراغ پویان مهر رییس شعبه رفتند و پرسیدند که آیا من در اینجا حساب و کتاب دارم از من پرسید کیستم کارت ملی خود را دادم که به من گفتند بفرمایید بنشینید و اعلام کردند در حساب جاری شما دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان پول است و دو فقره ضمانت نامه ۳۵ میلیارد تومانی پنج روز قبل به نام من صادر شده است. من گفتم اصلا در بانک نیامدم چگونه چنین چیزی ممکن است.

حسینی اظهارداشت: در ادامه به رو به روی ساختمان اسکان که یک پاساژ است رفتم و نامه‌ای تایپ کردم که این شرکت کلاهبرداری است. این پنج فقره شرکت‌ها را من لو دادم، این‌ها بالای ۲۰ شرکت دارند و همه بانک‌ها را خالی کردند.

وی افزود: در ادامه امامی و فرزام با بی ام و و سانتافه آمدند به من گفتند چکار کردی و با هم درگیر شدیم. گفتند تو را از شرکت‌ها بیرون می‌آوریم و مرا سوار ماشین کردند و به دفتر ثبت اسنادی در خیابان دولت بردند و گفتند که برو. من به آن‌ها گفتم نامه دهید که من بدهی ندارم.

وی بیان کرد: با عنایت محمود قریشی مرا از شرکت بیرون آوردند، بعد از یک هفته به سراغ پویان مهر رفتم که گفت بنویس حساب را آزاد کن. گفتم که نامه دهید که به بانک بدهکار نیستم؛ اما این کار را نکردند و رفتم مراحل قانونی را طی کردم. شکایتی کردم و قبول نکردند.

حسینی اضافه کرد: این‌ها یک شرکت اوراقی را می‌گرفتند اعضای جدید می‌گذاشتند و مبلغ ۳۰، ۴۰ میلیارد افزایش سرمایه می‌دادند. با توجه به اینکه به پویان مهر نوشتم این شرکت کلاهبرداری است فردی به نام یوسفیان مقدم را جای من گذاشتند و ۶۵ میلیارد تومان از همان شرکت به او دادند.

وی افزود: در موقعی که این موضوع پیش آمد پیش مدیر عامل بانک رفتم که آن زمان آقای بخشایش بود. پس از یکی دو ساعت که از جلسه آمد به او گفتم شعبه اسکان برای من ۳۵ میلیارد ضمانت نامه صادر کرده و من نمی‌دانم چه کسی این کار را کرده است. بخشایش مرا هول داد و به من گفت برو بیرون و به نگهبانان گفتند مرا بیرون بیاندازند. به من گفت مشتری من اگر خوش حساب باشد تا مشهد می‌روم و از او امضا می‌گیرم.

حسینی گفت: به دایره بازرسی و پیش رییس بازرسی رفتیم؛ سرگرد فرجی از آگاهی به پویان مهر زنگ زد و گفت کجایی پویان مهر گفت شمال هستم، اما دو ساعت بعد پویان مهر را از خانه اش در سعادت آباد با ۴۰۰ سکه بهار آزادی آورد. فردای آن روز به شعبه اول بازپرسی دادسرای پولی و بانکی رفتم دو روز بعد نیز دیدم که مدیران را دستگیر کردند.

در ادامه جلسه دادگاه، نماینده دادستان از متهم خواست درباره دیگر مدیرعامل‌های شرکت‌ها که بی‌بضاعت هستند، توضیح دهد.

این متهم ادامه داد: «جعفر ح» یکی از این افراد است. این فرد از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نیست. نام فرد دیگری است که جایگزین من شده و من آن را نمی‌شناسم؛ فرد دیگر که اسمش در خاطرم نیست به او ۱۰۰ میلیون دادند و معتاد است. زن و بچه او را در یک خانه‌ای نگه داشتند، «سعید ک» نیز یکی دیگر از این افراد است که وقتی خودش این ماجرا را شنید سکته کرد، اطلاع دارم که این فرد چند ماه پیش چک ۱۵۰ هزار تومانی‌اش هم برگشت خورده است.

نماینده دادستان گفت: امامی تا آن زمان این متهم را ندیده بود و این متهم هم تا آن زمان امامی را ندیده بود و به صورت حلقه‌ای کارها انجام شده است، متهم زمانی که در شعبه اسکان شروع به داد و بیداد می‌کند آن زمان تازه امامی را می‌بیند و حتی آن زمان هم از فعالیت‌های امامی مطلع نبوده است. دو سال بعد زمانی که ما امامی را احضار کرده بودیم و این آقا هم برای رفع مسائل مالی مراجعه کرده بود امامی را می‌بیند و همان لحظه اعلام می‌کند که این آقا (امامی) همانی است که من در ماشین در شعبه اسکان دیدم و امامی را شناسایی می‌کند.

قهرمانی افزود: با توجه به اینکه ضمانت‌نامه‌ها ۱۰ درصد باید واریز نقدی داشته باشد به ردیابی این موضوع پرداختیم و متوجه شدیم همه این ۱۰ درصدها توسط شرکت‌های مرغ و گوشت واریز شده، معلوم شد خودشان مستقیماً انجام نداده بودند، اما در بعضی از موارد خودشان مستقیما انجام داده بودند که به دو اسم «مسعود م» و «پرویز ن» رسیدیم. متوجه شدیم پرویز ن از کشور خارج شده است، بعد از ردیابی‌های فراوان اطلاع پیدا کردیم از مرز عراق وارد ایران شده است، این فرد را احضار کردیم در حالی که انتظار داشتیم با یک فرد متمول مواجه شویم، فهمیدیم که پیک موتوری بوده است.

نماینده دادستان ادامه داد: از او پرسیدیم چطور به خارج رفته است، گفت به من پول داده‌اند و گفته‌اند به خارج برو و چون پول‌هایم تمام شده و دلم برای زن و بچه‌ام تنگ شده است به ایران برگشتم.

قهرمانی اضافه کرد: نفر دیگر برادر مهدی محمدی است، مهدی محمدی نقش مهمی در فرایند خرید و فروش قیر داشته است. وقتی ما حساب قریشی را بررسی کردیم متوجه شدیم که پول‌هایی وارد می‌شده ذینفع آن یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌های یکی از وزارت‌ها است، در ادامه از این وزارتخانه تحقیق کردیم که چطور با یک فرد بی‌بضاعت قرارداد بسته‌اید، آن‌ها نیز اعلام کردند که این فرد بی‌بضاعت نبود و خود را فردی به نام آقای آزاد معرفی کرده است. پس از بررسی‌ها مشخص شد هادی عیسی‌وند خودش را آزاد معرفی کرده است.

نماینده دادستان گفت: شرکت نفت پاسارگاد از فروشندگان معتبر قیر است، این شرکت، شرکت هرمز پاسارگاد را تأسیس می‌کند. درحالی که باید قیر در بورس عرضه شود این شرکت قیر را از خودش می‌خریده. موضوع در حال بررسی است که آیا تخلفی در بورس انجام شده است یا نه، اما نمی‌توان به صراحت گفت که در بورس تخلف شده است.

نماینده دادستان ادامه داد: پس از بررسی‌ها مشخص شد امامی در شرکت نفت پاسارگاد به عنوان مشاور مدیرعامل منصوب شده است. باز هم به این اکتفا نکردیم و پیش‌پرداخت‌های فاکتورها را مورد بررسی قرار دادیم و به فردی به نام مهدی کمالی رسیدیم که واریزی‌ها را انجام داده است.

قهرمانی اضافه کرد: در بررسی‌ها مشخص شد مهدی کمالی بازرس این شرکت در واقع یک کارمند است که کارها را انجام می‌دهد.

نماینده دادستان اظهارداشت: امامی گفته زمانی که مسدودی‌هایم آزاد شد ۲۵ میلیارد تومان من آزاد شد و ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان آن را به فرزام داده‌ام. گفتند کمالی ارتباطی به شرکت فوق ندارد، در این باره کمالی اظهار داشته است که قرارداد قیر توسط خود امامی امضا شده است.

نماینده دادستان گفت: در بررسی‌هایمان به نامه‌ای از شرکت راهبرد پویان رسیدیم که فردی به نام مدرسی را جهت پیگیری و عقد قرارداد معرفی می‌کرده است و بعد از آن مشخص شد که این فرد خواهرزاده داماد امامی است، از امامی این موضوع را پرسیدیم که او گفت مدرسی با هیچ شرکتی ارتباط نداشته است و اگر داشت من مطلع می‌شدم.

قهرمانی اضافه کرد: این افراد یکسال تمام فردی را با نام امین کریمی معرفی می‌کردند که کارهای خرید و فروش قیر را انجام می‌داده است. ما یکسال دنبال این فرد می‌گشتیم و فهمیدیم وی هیچ مراوده مالی نداشته و از کشور خارج شده است؛ شگردشان این بوده است که افراد واهی را معرفی کنند؛ اما در ادامه تحقیقات محمدی اظهار داشت راهبرد پویان و شرکت‌های زیرمجموعه متعلق به امامی است.

نماینده دادستان ادامه داد: در این باند امامی و فرزام نقش مهمی داشته‌اند، فرزام انتخاب افراد بی‌بضاعت به عنوان مدیران عامل را برعهده داشته است و حوزه بانک به امامی سپرده شده بود.

نماینده دادستان افزود: بقیه ضمانت‌نامه‌ها را بررسی کردیم و متوجه شدیم پول‌ها توسط مهدی محمدی به طرف صرافی‌ها رفته که این پول‌ها هم ناشی از فروش گندم، گوشت و. بوده است که تبدیل به ارز می‌شود و با هماهنگی مهدی محمدی از کشور خارج می‌گردد.

قهرمانی ادامه داد: قیرها از کشور خارج و با قیمت ارز فروخته شده است. حال گاهی آقای امامی ژست وصول مطالبات به خود می‌گیرد و اعلام می‌کند ملکم را بدهید تا پولم را پرداخت کنم؛ آقای امامی شما اگر می‌خواهید وصول مطالبات داشته باشید قیرها را پس بدهید. ما ملک‌ها را به خودتان خواهیم داد.

نماینده دادستان گفت: نکته بعد آن است که آقای فرزان امینی در امارات به نام محمد سعید عبدالرحمان داشتند و پول‌ها با مدیریت ایشان اداره می‌شد؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی از پول‌ها به حساب میرال هلدینگ رفته است و بخشی از پول‌ها توسط همسر آقای بقایی در حساب شرکت باما اینترنشنال می‌رود.

قهرمانی افزود: از سوی دیگر دو نفر هستند که فعلا اتهامی به آن‌ها وارد نیست؛ اما اگر می‌خواهند حسن نیت خود را نشان دهند لازم است با ما همکاری کنند؛ این دو نفر برای آقای امامی اقامت گرفته و تبادلات مالی توسط این دو فرد انجام می‌شده است. حال اگر این‌ها بخواهند حسن نیت خود را نشان دهند باید با ما ارتباط بگیرند در غیر اینصورت اگر اتهامی متوجه آن‌ها شود ما از طریق اینترپل اعلان قرمز آن‌ها را اعلام خواهیم کرد.

نماینده دادستان با اشاره به بررسی صدور ضمانت‌نامه‌های شرکت‌ها افزود: ما همه مدیرعامل‌های بانک را خواستیم و همه آن‌ها به اتفاق اذعان داشتند که غندالی که هیچ مجوز قانونی نداشته و سهامدار بوده، صرفا باید در مجمع حاضر می‌شده نه در هیئت مدیره.

وی ادامه داد: غندالی عنوان داشته من مالک بانک هستم و با همین استدلال در جلسات هیئت مدیره حضور پیدا می‌کرد و ضمانت‌نامه‌ها را پیگیری می‌کرد بنابراین ما بر آن شدیم تا ارتباط بین غندالی و امامی را بررسی کنیم.

نماینده دادستان اضافه کرد: دوستان ما برای مستند سازی پرونده تلاش زیادی کردند و توانستند شبکه اجتماعی امامی، فرزان، ضیایی، غندالی، مجید زاهدی و فاطمه شامانی را هک کنند و وقتی این اسناد به دست ما رسید مطلب تمام شد.

وی افزود: ما به دنبال آن بودیم تا بفهمیم شرکت راه پویان برای کیست، در پیام‌های امامی متوجه شدیم آقای مجید زاهدی که مهره اصلی امامی است در بانک بوده و امامی در چینش مدیران بانک نقش داشته است، اما همه این‌ها گاهی متوجه زیاده خواهی امامی می‌شدند.

قهرمانی افزود: اما یک عنصر همیشه با امامی بوده و حتی قبل از ورود به بانک نیز با او همراه بوده است. او مجید زاهدی است؛ بعد از آقای بخشایش مدیر عامل وقت بانک فردی به نام درخشنده مدیر عامل می‌شود و تلاش می‌کند تا بانک را سامان دهد، اما درخشنده را برکنار می‌کنند و آقای غندالی کودتا کرده و خودش سرپرست بانک سرمایه می‌شود در حالی که اصلا صلاحیت فنی نداشته است چرا که وی معلم بوده است.

نمینده دادستان گفت: پس از آن هیئت مدیره اعتراض می‌کند و در نهایت بانک مرکزی نامه رسمی می‌دهد که در نهایت او این پست را رها می‌کند، اما مجید زاهدی را رییس حوزه مدیریت می‌کنند و سپس آقایان به دنبال افرادی می‌روند که با آن‌ها هماهنگی داشته باشند تا اینکه به آقای بیرانوند می‌رسند، اما آقای بیرانوند در مقابل زیاده خواهی‌های امامی ایستادگی کرد و امامی نیز تمام تلاش خود را برای حذف بیرانوند به کار بست.

نماینده دادستان گفت: امامی تلاش می‌کند تا تمامی ارکان را با خود هماهنگ کند، بنابراین از شعبه تا هیئت مدیره را چینش می‌کند و در ابتدا نقاط ضعف غندالی و همسر دوم ایشان را شناسایی می‌کند و متوجه می‌شود که این‌ها به هدایا نقطه ضعف دارند بنابراین یک سفر به فرانسه برای غندالی و همسرش فراهم می‌کنند سپس غندالی به ایران باز می‌گردد و جلسه تشکر برگزار می‌کند. در اینجا رسما آشنایی آن‌ها بیشتر می‌شود و سپس امامی به سراغ اهدای هدایا در روزهای مختلف می‌رود از جمله آنکه در روز پدر برای غندالی هدایا گرفته و در روز مادر نیز برای همسرش جواهر می‌گیرد و برای موفقیت در کارهایشان یک رابطی برای تبادل اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارند تا پیام‌های خود را مبادله کنند.

قهرمانی اضافه کرد: در شعبه اسکان طعمه‌چینی می‌کردند به گونه‌ای که آقای پویان مهر را غندالی معرفی کرد، در حالی که این موضوع هیچ ارتباطی به آقای غندالی نداشت. وی مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان بود و صندوق ذخیره فرهنگیان نیز صرفا سهامدار بانک سرمایه است و صرفا باید او در مجامع حضور داشته باشد و نمی‌تواند در هیئت مدیره و امور اجرایی بانک دخالت کند.

نماینده دادستان افزود: آن‌ها تلاش زیادی کردند تا آقای بیرانوند را با خود همراه کنند، اما بیرانوند بعد از مدتی متوجه شبکه فساد آن‌ها می‌شود و تلاش می‌کند تا با این شبکه مبارزه کند و آقای امامی نیز تمام تلاش خود را برای حذف بیرانوند به کار می‌گیرد.

نماینده دادستان گفت: دوم آبان ماه ۱۳۹۴ زمانی که بیرانوند عزل می‌شود، امامی به فرزام پیام می‌دهد که «بیران به دامن طبیعت بازگشت»؛ معنای آن این است که حذف شد.

وی در ادامه ضمن قرائت بخش دیگری از پیام‌های متهمان پرونده در فضای مجازی خاطرنشان کرد: در همان تاریخ فرزام به امامی پیام می‌دهد که گروه مشاوران راهبرد پویان آوان را بگو بفرستند بالا و به جلسه فردا برسد تا اوضاع خراب نشده؛ در نهایت زمانی که مصوب می‌شود مجید زاهدی عکس آن را از داخل بانک برای امامی می‌فرستد.

قهرمانی اظهار کرد: امامی به زاهدی که مهره اصلی بود BMWX۳ و خانه داد. پس از تحقیقات مفصل زاهدی را در همان خانه بازداشت کردیم و پول‌های زیادی در حساب خواهر همسر دوم خود داشته است. زاهدی عضو هیئت مدیره شرکت‌های امامی بوده است و وعده و وعید داده بودند که در روستایی عضو شورا می‌شود.

نماینده دادستان اضافه کرد: مصوبه هنوز امضا نشده امامی عکس آن را به فرزام می‌فرستد؛ آتیه صبا شرکتی است که حیدرآبادی در آنجا مدیرعامل بود و در آنجا نیز ضمانت‌نامه‌هایی از بانک سرمایه می‌گیرند.

قهرمانی ضمن قدردانی از مساعدت پلیس اینترپل ناجا برای دستگیری حیدرآبادی گفت: امیر فرزام به امامی پیام می‌دهد برای یکی از شرکت‌های بی‌بضاعت ۱۰۰ میلیارد ضمانت‌نامه نیاز است. شب عید ۱۰۰ میلیارد ضمانت‌نامه صادر می‌شود که ما وارد شدیم و جلوی آن را گرفتیم.

نماینده دادستان افزود: در ادامه برخی که در دوره‌ای نماینده مجلس بودند برای بازگرداندن بخشایش تلاش می‌کنند، اما موفق نمی‌شوند.

وی با اشاره به ارسال اطلاعات بدهکاران بانکی توسط مجید زاهدی به محمد امامی اظهار داشت: عطاآفرین فردی متهم به اخلال در نظام اقتصادی کشور است و تسهیلاتی از بانک سرمایه می‌گیرد و تسویه نمی‌کند تا اینکه امامی وی را صید می‌کند و به او می‌گوید که ملکی به من بده تا کل بدهی‌ات را صاف کنم. این فرد نیز ملک زاگرس را می‌دهد و امامی با ملک لواسان و گران‌نمایی تسویه می‌کند. هدف از این کار این بوده که املاک خوب را از بدهکاران بانکی بگیرد و با ملک‌هایی خیلی ارزان‌تر تسویه می‌کرده است. در نهایت عطاآفرین بدهکار لحاظ شد و علیه امامی تحت عنوان کلاهبرداری شکایت کرد که چند روز قبل منجر به کیفرخواست شد.

نماینده دادستان گفت: زاهدی لیستی از شرکت‌های بدهکار بانک سرمایه نوشته که به صورت دست‌نویس است و عکس آن را برای امامی می‌فرستد. پرونده عطاآفرین این موضوع را تقویت می‌کند که امامی بدهکاران بانکی را شناسایی می‌کرده است.

قهرمانی با اشاره به رشوه‌هایی که امامی به برخی دیگر از متهمان پرداخت کرده است، افزود: به ضیایی BMW داده است.

وی ادامه داد: تا کنون ۱۱ سفر را بررسی کردیم که امامی غندالی و همسرش را به خارج برده و مادرخرجی نیز در آنجا داشته است.

قهرمانی گفت: امامی وعده می‌دهد که می‌خواهم شما را به آمریکا ببرم و باید به سفارت آمریکا در فنلاند بروید و ویزا بگیرید. این جای سئوال دارد که چرا فنلاند؛ باید بررسی شود.

نماینده دادستان اضافه کرد: غندالی و همسرش سه سفر به فنلاند می‌روند و در سفارت آمریکا مصاحبه می‌شوند، خانم شامانی به فرزندش پیام می‌دهد که دکتر را شناخته‌اند، نکته قابل توجه این است زمانی که غندالی شب به هتل می‌آید، خانم شامانی در وزارت اطلاعات گفت در آن شب کارشناس آمریکایی به لابی هتل آمد و با غندالی به زبان فارسی صحبت کرد ما دلیلی بدست نیاوردیم که این‌ها به آمریکا رفته‌اند یا نه، اما پسر خانم شامانی می‌گویند که رفته‌اند.

قهرمانی افزود: در تولد خانم شامانی هدایای نفیسی داده می‌شود و امامی به غندالی لکسوس می‌دهد و در ملک بام نیاوران ۲ ملک به نام وی می‌شود که ملک طبقه ششم قبلاً به نام حاجیان بوده است. ملکی در شمشک و دیزین به غندالی داده شده که کاغذ دیواری آن از دانمارک آمده و قاشق و چنگالش از امارات. تمام هزینه‌ها را مهدی محمدی به دستور امامی انجام می‌داده است.

نماینده دادستان ادامه داد: پست قائم مقامی در بانک سرمایه ایجاد می‌کنند تا فرد مورد نظر خود را به آنجا ببرند. نقش غندالی در همه جای پرونده وجود دارد حتی با یک شرکت سوئیفتی مذاکره می‌کند تا به غندالی جایزه بدهند، جالب است که فرزام که غارت کننده بانک‌های رفاه، مسکن، ملت و سرمایه هم هست در آنجا حضور داشته است.

قهرمانی افزود: وقتی که تمام ارتباطات امامی در بانک به واسطه اخراج زاهدی که عنصر امامی بوده است و از بانک اخراج شده، حذف می‌شود تمام تلاش‌ها برای حذف ضیایی آغاز می‌شود.

نماینده دادستان ادامه داد: در مورد حیدرآبادی که پیش از این در شرکت آتیه سازان مراودات مالی با امامی داشته است تلاش می‌شود تا جایگزین ضیایی شود. جالب اینکه وقتی حیدرآبادی می‌آید یک لیستی تهیه می‌شود تا آن کارکنان اخراج شوند و از همه مهمتر آنکه مدیر حقوقی سرمایه در آن زمان مدیر حقوقی شرکت نفت پاسارگاد هم بوده است.

وی ادامه داد: ملکی که در خیابان اندرزگو وجود داشته است و کارشناسی آن دچار مشکلاتی بود و خلاف واقع انجام شده بود. موضوع را بررسی کردیم کارشناس آن را احضار کردیم. بر اساس گفته‌های آن کارشناس، وقتی کارشناس می‌خواهد در مورد آن ملک که مخروبه‌ای بیشتر نبوده اظهار کند فرشاد فرزام می‌گوید که عکس ملک را خودمان می‌گذاریم. وقتی این کارشناس اعتراض می‌کند همان جا با زاهدی تماس گرفته می‌شود و این کارشناس حتی به نوعی تهدید هم می‌شود.

قهرمانی اظهار داشت: حیدرآبادی بعد از مدتی کوتاه دچار تعارض آراء می‌شود و تصمیم گرفته می‌شود که به جای حیدرآبادی، خانی را بیاورند. حیدرآبادی بعد از تعارض منافع افشاگری‌های فراوانی می‌کند.

در ادامه جلسه دادگاه، با دستور قاضی مسعودی مقام متهم امامی در جایگاه قرار گرفت و گفت: آقای قهرمانی کار را برای من بسیار ساده کرده است و دیگر نمی‌توان عقب نشینی کرد. آنچه گفته شد همه دروغ است؛ شبکه فساد قهرمانی است و ما تمام تلاش مان این بود که این موضوع را به شما بگوییم و اسنادمان را ارائه کنیم.

قاضی خطاب به این متهم گفت: تا به این لحظه مدرکی ارائه نداده اید. شما گفتید مستند ارائه می‌کنید، اما ارائه ندادید. در باب ضمانت نامه اتهاماتی که در جلسه عنوان شد توضیح دهید.

متهم امامی گفت: به ترتیب دفاعیات خود را ارائه می‌دهم.

قاضی ادامه داد: اگر دلایلی دارید که اتهامات را رد می‌کند ارائه دهید، پیرامون اتهام انتسابی اگر مدارکی دارید بیان کنید. اگر شما مستندی دارید باید آن را ارائه دهید، در جلسه قبل گفتید مدارک را ارائه می‌دهید، اما ارائه ندادید بعد از ظهر آن روز گفتید مدارک را ارائه می‌دهید، چند روز گذشته است، اما مدارک را ارائه نداده‌اید.

متهم امامی گفت: الان موقعش نیست.

قاضی گفت: پس چه زمانی موقعش است، اگر توضیحی در باب ضمانت نامه ندارید در چه بابی و چه موضوعی می‌خواهید صحبت کنید.

این متهم گفت: شما به صحبت‌های من می‌پرید، من در سال ۹۵ بازداشت شدم.

قاضی خطاب به این متهم گفت: حواشی را کنار بگذارید.

متهم امامی پاسخ داد: شما اگر بدانید مرا برای چه بازداشت کرده‌اند، امشب خوابتان نمی‌برد.

قاضی خطاب به این متهم گفت: شما سناریو ننویس، نمی‌توانی روند دادگاه را به هم بزنی.

متهم پاسخ داد: من هنوز دفاعی نکرده‌ام.

متهم پاسخ داد: نماینده دادستان دروغ می‌گوید. در باب تسهیلات، ۲۲ مهر ماه افتتاح حساب شد و ۲۸ آذر ماه تسهیلات گرفته شد و در آن زمان ۲۴ میلیارد گردش تسهیلات وجود داشته است.

در نوبت دوم رسیدگی به اتهامات متهم امامی و دیگر متهمان قاضی سمعودی مقام از متهم خواست به ادامه دفاعیات خود بپردازد.

متهم امامی در جایگاه قرار گرفت و گفت: از دادگاه اجازه می‌خواهم تا وکیلم دفاع کند و بنده در جلسه بعد دفاعیات خود را بیان کنم.

در ادامه سید مهدی کریمی فارسی وکیل متهم امامی در جایگاه قرار گرفت و گفت: یکی از حلقه‌های مفقود شده در این پرونده انجام هرگونه تحقیق است و در این زمینه تقاضای توجه دارم.

وی ادامه داد: در جلسات دادگاه، موضوع شرکت‌هایی که اساسا به موکل من ارتباطی ندارد مطرح شده است.

وکیل متهم امامی افزود: اگر نماینده دادستان به گزارش سازمان بازرسی استناد می‌کند باید در جلسه دادگاه این گزارش قرائت شود.

وکیل متهم امامی  گفت:  ١٣٥ میلیارد که به عنوان تسهیلات اعلام شده آیا به شرکت های مربوط به موکل و موکل پرداخت شده است؟

وی خاطرنشان کرد: آقای قهرمانی (نماینده دادستان) گزارش سازمان بازرسی را یکبار قرائت کند؛ زیرا می خواهیم ببینیم نگاه سازمان بازرسی به اقداماتی که دادسرا جرم دانسته، چه بوده است.

وکیل متهم امامی افزود: بانک مرکزی جمهوری اسلامی بخشنامه‌ای صادر کرد و گفت حبس تسهیلات به منزله تغییر در نرخ موثر سود است.

قاضی مسعودی مقام در واکنش به دفاعیات وکیل متهم امامی گفت: ما بر اساس اصول حاکم بر مباحث جزایی رسیدگی می کنیم، اینکه محکمه حقوقی از دادگاه تبعیت می کند یک بحث است، اما محکمه کیفری مکلف به تبعیت نیست.

رییس دادگاه اظهار داشت: شکل را بر اساس مدارک و مستندات ارزیابی می کنیم.

در ادامه وکیل مدافع متهم امامی بخش دیگری از دفاعیات خود را با استفاده از تخته وایت برد ارائه کرد و افزود: آیا نظام بانکی می تواند برای خود سود و مبلغی را لحاظ کند که هیچ گاه به دست موکل نرسیده است؟

وی گفت: موکل من می گوید سودی که برای وی محاسبه کردند، درست نیست.

در ادامه  جلسه دادگاه، نماینده دادستان گفت: بعد از این موضوع زاهدی به بانک نامه می‌زند که سپرده‌ها آزاد شود. ۲۵میلیارد به حساب امامی می‌رود و سپس به حساب فردی دیگر و بعد به حساب لواسانی می‌رود. در واقع لواسانی مدیر رسانه‌ای امامی که علیه دادسرا و نماینده دادستان پیوسته نشر اکاذیب می‌کند یک بخش آن‌ها را از محل تسهیلات پول گرفته است.

قهرمانی اظهار داشت: در مجموع ۳۲میلیارد به امامی بخشیده شده است.

در ادامه این جلسه دادگاه، وکیل بانک سرمایه با دستور قاضی در جایگاه قرار گرفت و گفت: این افراد اهلیت و ظرفیت دریافت تسهیلات نداشته اند و ارکان اعتباری بانک‌ها رعایت نشده است و مصوبه هیات مدیره مبنای پرداخت تسهیلات قرار گرفته است.

این وکیل افزود: در مصوبه شرکت سون هم وثیقه ملکی ارایه نشده و، چون وثیقه ملکی داده نشده است خودشان درخواست مسدود شدن بخشی از وام را داده اند و این مسدود شدن بر اساس درخواست خودشان و ارائه نشدن وثیقه بانکی بوده است.
قاضی مسعودی مقام گفت: آیا ردیابی‌هایی که خوانده شد، واریزی‌ها و اظهارات سایر متهمان نیز کذب است؟
وکیل مدافع متهم امامی گفت: در رابطه با متهمی که در جایگاه صحبت کرد باید از وی سوال کنید.
قاضی مسعودی مقام در ادامه به نحوه روند دادرسی صحیح اشاره کرد و وکیل مدافع متهم امامی در واکنش به اظهارات رئیس دادگاه، گفت: روندی که من دارم می‌روم روند درستی است.
قاضی مسعودی مقام اظهار داشت: من تا به حال در این ۲۵ سال چنین دفاعی ندیده‌ام.
وکیل مدافع متهم امامی گفت: این شخص می‌گوید که جلوی بانک سرمایه سوار ماشین امامی شده است و در دفترخانه نوشته است که با قریشی هیچگونه مراوده مالی و رفتاری نداشته‌ام.
قاضی مسعودی مقام گفت: ما با اظهارات کاری نداریم بلکه با مستندات کار داریم. اینجا دادگاه است و در خصوص آنچه که به موکل شما منتسب کرده‌اند اگر مستندی علیه آن دارید ارائه دهید. شما یک نکته از یک محاکمه ۳ یا ۴ ساعته را برمی‌دارید و از آن استفاده می‌کنید.
وکیل مدافع متهم امامی گفت: اگر این حرف‌ها در رسیدگی شما تأثیر ندارد متعرض نمی‌شویم، اما اگر در قرار مجرمیت تأثیر دارد حق داریم که سوال کنیم.
رئیس دادگاه خاطر نشان کرد: ما به صرف متهمان علیه یکدیگر نمی‌توانیم رأی دهیم، شما اگر به مهلت برای دفاع نیاز دارید، از متهمان دیگر شروع می‌کنیم زیرا شاید برخی از آقایان دفاعیات‌شان کوتاه باشد و اکنون معترض می‌شوند که این شیوه خوب نیست که دفاع صورت نمی‌گیرد و بیشتر بیانیه و نمایشنامه می‌نویسند این‌ها را کتباً به دادگاه اعلام کرده‌اند.
وی افزود: من بیشترین مهلت مطالعه پرونده را می‌دهم، این شیوه دفاع مناسب نیست من قول می‌دهم که هنوز کیفرخواست کامل خوانده نشده است.
ریس دادگاه تاکید کرد: شما باید اول پرونده را مطالعه کنید.
وکیل مدافع متهم امامی گفت: امامی آدمی نیست که با ۲۰۰ هزار تومان سرمایه به بانک سرمایه آمده باشد.
قاضی مسعودی مقام گفت: تمامی این موارد استعلام شده، شما دادرسی را بر دفاع حقوقی بگذارید.
وکیل مدافع متهم امامی گفت: در رابطه با نحوه اقرار گرفتن آقای قهرمانی از آقای قاسم‌پور به من مواردی را گفتند.
وی خطاب به متهم قاسم‌پور گفت: آیا این موضوع صحت دارد؟
متهم قاسم‌پور پاسخ داد: بله در تحقیقات اولیه بوده است.
قهرمانی در واکنش به این ادعا اظهار داشت: در ردیابی‌ها ما به آقای قاسم‌پور رسیدیم و وی را بازداشت کردیم، ما به قاسم‌پور گفتیم که با امامی چه ارتباطی داشتید، ما صدای قاسم‌پور را داریم که با وکیلش صحبت می‌کند و می‌گویند کریمی فارسی پیش من آمده و می‌گوید علیه قهرمانی صحبت کن، آیا این کار را بکنم یا نه؟
وکیل متهم امامی گفت: شرکت‌های کارتن خواب به هیچ وجه ارتباطی با امامی ندارد.
در ادامه جلسه دادگاه، قاضی گفت: اگر احدی از متهمان برای دیگری پرونده سازی کنند و برخلاف واقع صحبتی داشته باشند ما آن را کشف می کنیم یا با توجه به سخنانش کشف حقیقت صورت می گیرد، آن وقت جزای بیشتری خواهد دید.
قاضی ادامه داد: حیدرآبادی مطالب گرانبهایی را گفته و افرادی را به ما اعلام کرده است و این افراد و گفته های ایشان را پیگیری می کنیم.
با اعلام قاضی ادامه رسیدگی به صبح فردا موکول شد.

نظر شما