شناسهٔ خبر: 43004847 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: العالم | لینک خبر

سرلشکر موسوی: ارتش با کمک سپاه و بسیج نتایج معادلات راهبردی جهان را تغییر داد

فرمانده ارتش گفت: ارتش با کمک سپاه و این دو با بسیج و این سه با جهاد سازندگی و این چهار رکن با پشتیبانی همه جانبه مردم و همه این‌ها با فرماندهی امام راحل نتایج معادلات راهبردی جهان را تغییر دادند.

صاحب‌خبر -

العالم - ایران / سیاسی

سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی در جلسه علنی یکشنبه مجلس شورای اسلامی با قدردانی از حمایت‌ها و اهتمام نمایندگان به بخش دفاع کشور، گفت: دفاع مقدس یک الگوی کامل از اراده و همت و یکپارچگی ملت برای ایستادگی و موفقیت است که همه اجزای تشکیل دهنده این الگو در آن نقش تعیین کننده داشته‌اند

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: ارتش با کمک سپاه، بسیج و جهاد سازندگی با پشتیبانی همه جانبه مردم و فرماندهی امام راحل با غیرت ملی و آموزه‌های عاشورایی این معجزه قرن را آفریدند و نتایجی کسب کردند گه معادلات راهبردی جهان را تغییر داد.

سرلشکر موسوی ادامه داد: هشت سال دفاع مقدس، آن شجره طیبه ای است که شاخه‌های آن به اقصی نقاط جهان سر کشیده و مکتب مقاومت برابر نظام سلطه را به همگان نشان داده است. چه خوب بود اگر می‌شد در یک جلسه از همه اجزا دفاع مقدس سخن گفت از بسیجی تیرانداز تا سرلشکر فلاحی، از انهدام کامل نیروی دریایی دشمن در ۶۷ روز تا تپه‌هایی که بیش از ۲ هزار روز دست به دست شدند از چزابه‌ای که برای هر وجب آن یک شهید تقدیم شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نقش ارتش جمهوری اسلامی در دفاع مقدس گفت: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار سرباز به همراه ۲۱۷ هزار پایور و معادل ۶۰ میلیارد دلار تجهیزات ارتش وارد جنگ شد و بیش از ۴۸ هزار شهید تقدیم انقلاب شکوهمند اسلامی کرد.

سرلشکر موسوی با بیان اینکه نیروی زمینی به عنوان نیروی محوری یا میدان‌دار با استخوان بندی اصلی جنگ از اولین روز تا پایان آن در همه عملیات‌های پدافندی و آفندی حضور تعیین کننده داشته است، گفت: بازیابی و بازآرایی و تجدید سازمان و موفقیت در عملیات تثبیت و متوقف کردن دشمن در ابتدای جنگ تشکیل و تحکیم خط پدافندی و نهایتاً طراحی و اجرای عملیات های آفندی مقطع دیگری از کارنامه ارتش به ویژه نیروی زمینی در دفاع مقدس است.

وی درباره نقش هوانیروز در دوران دفاع مقدس اظهارداشت: اقدامات منحصر به فرد شهیدان شیرودی و کشوری و همرزمان آنها در نخستین روزهای جنگ تا عملیات ‌مرصاد، جابجایی نیروها تا پشت خطوط دشمن، انتقال مجروحان و به‌شکل خلاصه حضور موثر و کارآمد در عرصه‌های دفاع مقدس و همه عملیات‌ها، نقش آفرینی پدافند هوایی که در آن زمان بخشی از نیروی هوایی بود در چشم صاحب‌نظران و پژوهشگران دفاع مقدس بسیار برجسته و ممتاز است.

فرمانده کل ارتش خاطرنشان کرد: پدافند هوایی با شبکه فرماندهی و کنترل انحصاری خود کل عملیات‌های مختلف هوایی و پدافند هوایی جنگ هشت ساله را اداره کرد، به طوری که در آن فضای جنگی متشنج و خطرناک که بیشتر فضای کشور آتش به اختیار بود هیچ فرودگاهی بسته نشد و در طول جنگ ایمنی و امنیت بیش از دو میلیون پرواز غیر نظامی از لحظه ورود به کشور تا لحظه نشستن در فرودگاه‌ها با عبور از آسمان کشور تامین شد.

سرلشکر موسوی افزود: با وجود بیش از دو هزار بار حمله صدام به جزیره خارک و پایانه‌های صدور نفت، دفاع جانانه پدافند هوایی باعث شد حتی یک روز جریان عبور نفت و اقتصاد جنگ متوقف نشود و هیچ یک از عملیات‌های رزمندگان اسلام بدون پدافند هوایی انجام نشد.

وی افزود: پدافند هوایی تنها یگانی بود که علاوه بر حضور در جبهه‌های حق علیه باطل در همه شهرها و نقاط حیاتی و حساس و مهم با رژیم بعث می‌جنگید. کشف و شناسایی بیش از ۴۸ هزار هواپیما و بالگرد و انهدام بیش از ۶۵۲ فروند جنگنده و بالگرد در طول دفاع مقدس بخشی از کارنامه افتخارآفرین پدافند هوایی است.

به گفته این مقام عالی نظامی، نیروی هوایی علاوه بر پشتیبانی هوایی از همه عملیات‌های دوران جنگ و دفاع از آسمان ایران عملیات‌های ویژه ای داشته که هر کدام به دلیل تاثیر راهبردی ارزش چندین عملیات بزرگ را دارد. عملیات کمان ۹۹ یا همان حمله ۱۴۰ فروندی در روز اول باعث درهم ریختن محاسبات دشمن بعثی شد. عملیات حمله به الولید که پیچیده‌ترین عملیات هوایی است، علاوه بر انهدام نیروی هوایی عراق در جنگ اراده‌ها و رقم را به نفع ایران به هم زد. همچنین تحمیل اراده سیاسی کشور به دشمن با حمله به بغداد از سوی شهید دوران و لغو اجلاس غیرمتعهدها.

وی خاطرنشان کرد: به گواهی اسناد موجود حامیان صدام دو بار در سالهای ۶۲ و ۶۵ نیروی هوایی عراق را کاملاً بازسازی و نوسازی کردند. یعنی نیروی هوایی و پدافند هوایی ما موفق شدند ۲ نیروی هوایی دشمن بعثی را در طول جنگ منهدم کنند و در واقع با سه نیروی هوایی که صد درصد توسط استکبار حمایت و پشتیبانی می‌شد جنگیدند.

سرلشکر موسوی در ادامه از نقش نیروی دریایی در دفاع مقدس گفت و افزود: نیروی دریایی، جنگ را با دفاع حماسی تکاوران در خرمشهر آغاز کرد و خیلی زود با پشتیبانی نیروی هوایی موفق شد نیروی دریایی دشمن بعثی را به کلی نابود کند که تا پایان جنگ نتوانستند وارد خلیج‌فارس شوند.

وی با بیان اینکه جنگ در سه عرصه هوا، زمین و دریا جریان دارد، اظهارداشت: نیروی دریایی در شصت و هفتمین روز جنگ موفق شد یکی از پایه‌های قدرت نظامی دشمن را از بین ببرد و تعادل را به نفع ایران برهم بزند و این عملیات یکی از مهمترین نقاط عطف تاریخ دفاع مقدس است که هنوز به خوبی تبیین نشده است. باز نگه داشتن خطوط مواصلاتی در طول جنگ و اسکورت کشتی‌ها که اقتصاد وابسته به صدور نفت و واردات بود اقدام راهبردی بسیار بزرگی است که هرچه زمان می‌گذرد عظمت و نقش آن در ایستادگی ایران برابر دشمنان روشن‌تر می‌شود.یکی از دلایل راهبردی بودن نیروی دریایی این توان تاثیرگذاری آن در سرنوشت کشور است.

سرلشکر موسوی در تبیین نقش ارتش در دوران پس از دفاع مقدس و اجرای عملیات مردم یاری در حوادث مثل زلزله و سیل و کرونا گفت: استقرار نیروی زمینی در مرزهای شرقی و غربی کشور از پایان جنگ تا امروز امنیت و آرامش مرزها را با تلاش شبانه‌روزی و تقدیم شهدای والامقام حفظ کرده است. علاوه بر این حضور در دفاع از حرم و تقدیم چندین فرمانده شهید بخشی دیگری از اقدامات نیروی زمینی است که همزمان با دگرگونی و تحول در ساختار و سازمان و ارتقای روزبه‌روز توان و آمادگی این نیرو انجام شده است.

فرمانده کل ارتش یادآور شد: پدافند همیشه بیدار که یک ثانیه تعطیل بردار نیست از زمان پایان جنگ تا امروز ضمن حفظ امنیت پروازهای خودی هرگونه اشتباه و ورود به حریم ایران عزیز را با دقت جلوگیری کرده و می‌کند. امروز گستره کشف ما به بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر رسیده و پدافند هوایی ارتش صاحب قوی‌ترین شبکه و سامانه‌های جمع آوری اطلاعات به یکی از مهمترین شاخه‌های امن ارتباطی و فناوری اطلاعات چند لایه از برترین‌ها در حوزه فرماندهی و کنترل حداقل در منطقه است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نیروی هوایی با وجود اینکه قبل از انقلاب کاملا وابسته به مستشاران و قطعات وارداتی بود موفق شد با اداره هشت سال جنگ و پس از آن زمان استمرار پروازهای شبانه روزی و دفاع از آسمان و گشت هوایی و نیز ناوگان ترابری خود را سرپا نگه داشته و هر ماموریت واگذاری را با سربلندی و سرانجام برساند.

سرلشکر موسوی در بخش دیگری از سخنانش درباره نقش نیروی دریایی اظهارداشت: نیروی دریایی به عنوان نیروی راهبردی همچنان پرچم اقتدار ایران در اقیانوس‌هاست و با اعزام ۶۹ ناوگروه به خلیج عدن و آب‌های آزاد پرچمدار احیای تمدن دریایی کشور از نیروی دریایی با حضور در مناطق کمتر برخوردار و کمک به توسعه شهرها و کانون‌های تمدنی سواحل مکران با استقرار چندین هزار نفر نیرو و خانواده‌های آنها در شهرهای میناب، جاسک، کنارک، طلایه‌دار توسعه سواحل مطرح شده است.

فرمانده کل ارتش ادامه داد: به برکت این حضور امروز امنیتی که در دریا داریم برخلاف بسیاری از کشورهای منطقه عاریه ای نیست بلکه کاملاً بومی و ساخت ایران و با اتکا به دانش و توانایی صنعتگران صنایع دفاعی و فرزندان این مملکت است. حضور نمایشی ایادی استکبار و شیطان به سرکردگی آمریکای تروریست نمی‌تواند این امنیت مقتدرانه را خدشه‌دار کند و امروز استکبار جهانی ناچار است بایستد و خیزش تمدنی ایران اسلامی به سمت دریا و اقیانوس های جهان و عرصه‌های اقتدار آفرین را در گام دوم انقلاب نظاره‌گر باشد و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت مقتدرانه به سمت احیای تمدن دریایی ایران اسلامی خواهد بود.

سرلشکر موسوی در ادامه از نقش ناوگان هواپیماهای بدون سرنشین ارتش گفت و افزود: ناوگان بزرگ هواپیماهای بدون سرنشین ارتش با توانایی انجام ماموریت‌های متنوع و به پرواز در دریا، شناسایی در زمین و دریا، بمب افکن و موشک انداز، رهگیری هوایی و انتحاری، تاکتیکی و راهبردی فوق‌العاده را ایجاد کرده است که در روز واقعه هر دشمنی را از محاسبات غلط خود پشیمان خواهد کرد.

وی گفت: ما بر سر آنیم که ارتشی در شان ملت ایران و در تراز بیانیه گام دوم انقلاب و شایسته پا رکابی حضرت مهدی(عج)بسازیم و اینکه فرماندهی معظم کل قوا ما را شایسته پرچم فداکاری دانستند، خداوند بزرگ را شاکریم و از عنایات بزرگوارانه آن امام عزیز تشکر می‌کنیم. قدر این عنایت را به خوبی می‌دانیم و ارتش را شایسته نشان فداکاری حفظ خواهیم کرد در مقابل دشمن شمشیر از نیام برآمده ملت ایران سخت خواهیم بود و ارتقای توان خود را متکی به خداوند بزرگ و تدابیر مقام معظم رهبری و همت خود ادامه داده و به هیچ چیز دیگر مشروط و موکول نخواهیم کرد و از شما نمایندگان مردم انتظار داریم آنگونه که شایسته این ملت بزرگ است از ارتش خود حمایت کنید.

نظر شما