شناسهٔ خبر: 43004431 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایکنا | لینک خبر

فرمانده کل ارتش در صحن علنی مجلس:

دفاع مقدس جمع چهره «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» انقلاب اسلامی است

امیر سرلشکر موسوی با معجزه قرن خواندن دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس جمع چهره اشداء علی الکفاری انقلاب اسلامی در مقابل سلطه‌گران و رحماء بینهم در جمع مظلومان عالم است.

صاحب‌خبر -

امیر سرلشکر موسوی، فرمانده کل ارتش

به گزارش ایکنا، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی، به مناسبت هفته دفاع مقدس در جلسه علنی امروز، یکشنبه 6 مهرماه، مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرد.

امیر موسوی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس یک الگوی کامل از اراده، همت و یکپارچگی ملت برای ایستادگی و موفقیت است که همه اجزای تشکیل‌دهنده این الگو در آن نقش تعیین‌کننده داشته‌اند.

وی افزود: ارتش با کمک سپاه و این دو با بسیج و این سه با جهاد سازندگی و این چهار رکن با پشتیبانی همه‌جانبه مردم و همه اینها با فرماندهی حضرت امام(ره) روی بومی از غیرت ملی با روح آموزه‌های عاشورایی این معجزه قرن را آفریدند.

فرمانده کل ارتش بیان کرد: اگرچه پیروزی در این جنگ نابرابر یک «فتح‌الفتوح شبه معجزه» بود اما منظور من از معجزه قرن پیروزی در جنگ نیست بلکه آن نتایجی است که معادلات راهبردی جهان را تغییر داد و طرحی نو در انداخت.

وی ادامه داد: منظور من آن شجره طیبه‌ای است که شاخه‌های آن به اقصی نقاط عالم سرکشیده و مکتب مقاومت در مقابل نظام سلطه را بر قلب و روح حق‌طلبان کشانده  و سقوط خداناباوران حق‌ستیز را تسریع کرده است.

امیر موسوی تصریح کرد: دفاع مقدس جمع چهره اشداء علی الکفاری انقلاب اسلامی در مقابل سلطه‌گران و رحماء بینهم در جمع مظلومان عالم است.

وی افزود: چه خوب بود اگر می‌شد در یک جلسه از همه اجزای دفاع مقدس سخن گفت؛ از آن بسیجی تک تیراندار تا سرلشگر فلاحی، بالاترین مقام شهید نظامی دفاع مقدس. اگر می‌شد از گروه‌های کوچک شکار تانک تا بزرگترین و پیچیده‌ترین عملیات هوایی، حمله به اچ ـ 3، سخن گفت چه خوب بود. از اولین پاسخ با 140 فروند تا آخرین ضرب شست در مرصاد. از انهدام کامل نیروی دریایی دشمن توسط نیروی دریایی ارتش در 67 روز تا تپه‌هایی که بیش از 200 روز دست به دست شدند و انفجار گلوله روی انها آنقدر بود که قدشان کوتاه‌تر شد.

امیر موسوی اظهار کرد: از چزابه‌ای که برای هر وجبش یک شهید تقدیم شد تا باز پس‌گیری خرمشهر که تا چشم کار می‌کرد دست‌های بالا رفته بود و پارچه‌های سفید و فریاد الدخیل. از مقاومتی که شهرها کردند در مقابل موشکباران و بمباران‌های ناجوانمردانه تا ساقط کردن بیش از70 فروند هواپیما در یک عملیات. از پاره کردن مغرورانه قطعنامه جلوی دوربین تا جمله ملتمسانه و اینک پذیرفتیم هر آنچه شما خواسته بودید.

فرمانده ارتش اضافه کرد: از روزی که دیوانه‌ای آمد سنگی انداخت و رفت تا طناب مرگی که به فرمان خداوند شاه‌دزد بر گردن دیوانه انداخت. افسوس که نمی‌شود در این زمان‌های کوتاه این تابلوی شگفت را توضیح داد. نقاشی سحرآمیز دفاع مقدس آنقدر بیننده را محو جمال خود می‌کند که در توصیف تقریبا همه چیز را از یاد می‌برد و ناگزیر است از توسل به «فتبارک الله احسن الخالقین».

وی ابراز کرد: باور کنیم از این کتاب قطور به جز برگی ورق نخورده است و گنج جنگ هنوز بکر و دست‌نخورده است. من در این فرصت کوتاه سعی می‌کنم به نمایندگی از خانواده شهدا، جانبازان، آزادگان، پیشکسوتان و رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاراتی را کوتاه و تیتروار راجع به بخش ارتش در دفاع مقدس بیان کنم به این امید که سایر دوستان نقش بخش‌های دیگر را به خوبی تبیین نمایند.

فرمانده کل ارتش اظهار کرد: دو میلیون و پانصد هزار سرباز به همراه 217 هزار پایور و معادل 60 میلیارد دلار تجهیزات ارتش وارد جنگ شد و بیش از 48 هزار شهید تقدیم انقلاب شکوهمند اسلامی کرد. نیروی زمینی محوری به عنوان میدان‌دار و استخوان‌بندی اصلی جنگ از اولین روز تا پایان آن در همه عملیات‌های پدافندی و آفندی حضور تعیین‌کننده داشته است.

امیر موسوی بیان کرد: بازیابی و بازآرایی و تجدید سازمان و موفقیت در عملیات تثبیت و متوقف کردن دشمن در ابتدای جنگ، تشکیل و تحکیم خط پدافندی و نهایتا طراحی و اجرای عملیات‌های آفندی مقطع دیگری از کارنامه ارتش و به ویژه نیروی زمینی در دفاع مقدس است.

وی نقش هوانیروز ارتش را در دوران دفاع مقدس یک مقوله ویژه خواند و گفت: از اقدامات منحصر به فرد شهیدان شیرودی و کشوری و همرزمان آنها در آغازین روزهای جنگ گرفته تا عملیات مرصاد، جابجایی نیروها تا پشت خطوط دشمن، انتقال مجروحان و به طور خلاصه حضور مؤثر و کارآمد در همه عرصه‌های دفاع مقدس و همه عملیات‌ها.

فرمانده کل ارتش ابراز کرد: نقش‌آفرینی پدافند هوایی که در آن زمان بخشی از نیروی هوایی بود در چشم صاحب‌نظران و پژوهشگران دفاع مقدس بسیار برجسته و ممتاز است. پدافند هوایی با شبکه فرماندهی و کنترل انحصاری خود کل عملیات‌های مختلف هوایی و پدافند هوایی جنگ هشت ساله را اداره کرد به طوری که در آن فضای جنگی، متشنج و خطرناک که بیشتر فضای کشور آتش‌ به‌اختیار بود هیچ فرودگاهی بسته نشد و در طول جنگ ایمنی و امنیت بیش از دو میلیون پرواز غیر نظامی از لحظه ورود به کشور تا نشستن در فرودگاه‌ها با عبور از آسمان کشور تأمین شد.

امیر موسوی اظهار کرد: با وجود حمله بیش از دو هزار بار صدام به جزیره خارک و پایانه‌های صدور نفت، دفاع جانانه پدافند هوایی باعث شد حتی یک روز جریان عبور نفت و اقتصاد جنگ مختل نشود. هیچ یک از عملیات‌های رزمندگان اسلام بدون چتر پدافند هوایی انجام نشد. پدافند هوایی تنها یگانی بود که علاوه بر حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل، در کلیه شهرها و نقاط حیاتی و حساس و مهم با رژیم بعث می‌جنگید. کشف و شناسایی بیش از 48 هزار هواپیما و بالگرد و انهدام 652 فروند جنگنده و بالگرد، در طول دفاع مقدس بخشی از کارنامه افتخارآمیز پدافند هوایی است.

وی ادامه داد: نیروی هوایی علاوه بر پشتیبانی هوایی از کلیه عملیات‌های دوران جنگ و دفاع از آسمان ایران، عملیات‌های ویژه‌ای داشته است که هر کدام به دلیل تأثیر راهبردی ارزش چندین عملیات بزگ را دارد. عملیات «کمان 99» یا همان حمله 140 فروندی در روز اول که باعث درهم ریختن محاسبات دشمن بعثی شد، عملیات حمله به «الولید» که پیچیده‌ترین عملیات هوایی است که علاوه بر انهدام نیروی هوایی عراق در جنگ اراده‌ها ورق را به نفع ایران برگرداند. همچنین تحمیل اراده سیاسی کشور به دشمن با حمله به بغداد توسط شهید دوران و لغو اجلاس غیر متعهدها.

امیر موسوی تأکید کرد: لازم به یادآوری است که به گواهی اسناد موجود حامیان صدام دو بار در سال‌های 62 و 65 نیروی هوایی عراق را کاملا بازسازی و نو کردند. یعنی نیروی هوایی و پدافند هوایی ما موفق شدند دو نیروی هوایی دشمن بعثی را در طول جنگ منهدم کنند و در واقع با سه نیروی هوایی که صد در صد توسط استکبار حمایت و پشتیبانی می‌شدند جنگیدند.

وی سپس به تشریح نقش نیروی دریایی ارتش پرداخت و گفت: نیروی دریایی جنگ را با دفاع حماسی تکاوران در خرمشهر آغاز کرد و خیلی زود و در 7 آذر در همان سال با پشتیبانی نیروی هوایی موفق شد نیروی دریایی دشمن بعثی را به کلی نابود کند که تا پایان جنگ نتوانستند وارد خلیج فارس شوند.

امیرموسوی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: جنگ در سه عرصه هوا، دریا و زمین جریان دارد. نیروی دریایی در شصت و هفتمین روز جنگ موفق شد یکی از پایه‌های قدرت نظامی دشمن را از بین ببرد و تعادل را به نفع ایران بر هم بزند و این عملیات یکی از مهمترین نقاط عطف تاریخ دفاع مقدس است که هنوز به خوبی تبیین نشده است.

فرمانده کل ارتش بیان کرد: باز نگه داشتن خطوط مواصلاتی در طول جنگ و اسکورت ده‌هزار شناور تجاری و نفتکش و سالم به مقصد رساندن آنها در حالی که اقتصاد ما به وابسته به صدور نفت و واردات بود اقدام راهبردی بسیار بزرگی است که هر چه زمان می‌گذرد عظمت و نقش آن در ایستادگی ایران در برابر دشمنان روشن‌تر می‌شود و یکی از دلایل راهبردی بودن نیروی دریایی این توان تأثیرگذاری در سرنوشت کشور است.

وی اظهار کرد: پس از جنگ نیز تا امروز ارتش ضمن اجرای عملیات مردم‌یاری در حوادثی مانند سیل، زلزله و کرونا و غیره با استقرار نیروی زمینی در مرزهای شرقی و غربی کشور از پایان جنگ تا امروز امنیت و آرامش این مرزها را با تلاش شبانه‌روزی و تقدیم شهدای والامقام حفظ کرده است. حضور در دفاع از حرم و تقدیم چندین فرمانده شهید بخش دیگری از اقدامات نیروی زمینی است که همزمان با دگرگونی و تحول در ساختار و سازمان و ارتقای روز به روز توان و آمادگی این نیرو انجام شده است.

امیر موسوی تصریح کرد: پدافند هوایی حقیقتا همیشه بیدار که حتی یک ثانیه تعطیل‌بردار نیست از زمان پایان جنگ تا امروز ضمن حفظ امنیت پروازهای خودی، هرگونه اشتباه و و ورود به حریم ایران عزیز را با دقت رصد و جلوگیری نموده است و می‌نماید. امروز برد کشف ما به بیش از 3 هزار کیلومتر رسیده و پدافند هوایی ارتش صاحب قوی‌ترین شبکه و سامانه‌های جمع‌آوری اطلاعات و یکی از برترین شبکه‌های امن ارتباطی و فناوری اطلاعات چندلایه و از اولین‌ها و امروز از برترین‌ها در حوزه فرماندهی و کنترل حداقل در منطقه است.

فرمانده کل ارتش اظهار کرد: نیروی هوایی با وجود اینکه قبل از انقلاب کاملا وابسته به مستشاران و قطعات وارداتی بود، موفق شد با اداره هشت سال جنگ و پس از آن ضمن استمرار پروازهای شبانه‌رورزی و دفاع از آسمان و گشت هوایی و ترابری، خود را سر پا نگه داشته و هر مأموریت واگذاری را با سربلندی به سرانجام برساند.

وی یادآور شد: حضور نیروی هوایی در دفاع از حرم مجموعه‌ای است از ایمان و شجاعت، دانش و تخصص، تحربه و مهارت، که درباره آن در زمان مقتضی صحبت خواهیم کرد. نیروی دریایی به عنوان یک نیروی راهبردی همچنان پرچم اقتدار ایران در اقیانوس‌هاست و با اعزام 69 ناوگروه به خلیج عدن و آب‌های آزاد، پرچمدار احیای تمدن دریایی کشور است. نیروی دریایی با حضور در مناطق کمتر برخوردار و نیز کمک به توسعه شهرها و کانون‌های تمدنی سواحل مکران با استقرار چندین هزار نفر نیرو و خانواده‌های آنها در شهرهای میناب، جاسک و کنارک و نیز رأس میدانی، سیری، گرانداهو و پسابندر طلایه‌دار توسعه سواحل مکران شده است.

امیر موسوی تأکید کرد: به برکت این حضور امروز امنیتی که در دریا داریم برخلاف بسیاری از کشورهای منطقه عاریه‌ای نیست، کاملا بومی و ساخت ایران و با اتکا به دانش و توانایی صنعتگران صنایع دفاعی و فرزندان این مملکت است. دریاهای ما امن است و حضور نمایشی ایادی استکبار و شیطان به سرکردگی آمریکای تروریست نمی‌تواند این امنیت مقتدرانه را خدشه‌دارکند.

فرمانده کل ارتش اظهار کرد: امروز استکبار جهانی ناچار است بایستد و خیزش تمدنی ایران اسلامی به سمت دریاها و اقیانوس‌های جهان و عرصه‌های اقتدارآفرین را در گام دوم انقلاب نظاره‌گر باشد. دشمن ناگزیر است که ایرانی آزاد، مستقل، اسلامی، دانشمند و قدرتمند در مسیر رشد و توسعه شتابان تمدنی را نظاره‌گر باشد ونیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت مقتدرانه به سمت احیای تمدن دریایی ایران اسلامی خواهد بود.

امیر موسوی بیان کرد: ناوگان بزرگ هواپیماهای بدون سرنشین ارتش با توانایی انجام مأموریت‌های متنوع عمودپرواز در دریا، شناسایی در زمین و دریا، بمب‌افکن، موشک‌انداز، رهگیری هوایی و انتحاری، یک توان تاکتیکی و راهبردی فوق‌العاده را ایجاد کرده است که در روز واقعه هر دشمنی را از محاسبات غلط خود پشیمان خواهد کرد.

وی در پایان تصریح کرد: ما بر سر آنیم که ارتشی در شأن ملت ایران، در تراز بیانیه گام دوم انقلاب و شایسته پا رکابی حضرت مهدی(عج) بسازیم. از اینکه فرماندهی معظم کل قوا ما را شایسته پرچم فداکاری دانستند خدا را شاکریم و از عنایات بزرگوارانه آن امام عزیز تشکر می کنیم. قدر این عنایت را به خوبی می‌دانیم و ارتش را شایسته نشان فداکاری حفظ می‌کنیم و ارتقا خواهیم داد. در کنار مردم خادمیم بی‌منت و شاکر بر این خدمت. در مقابل دشمن شمشیر از نیام برآمده ملت ایرانیم، سخت و آتشین و محکم. آمادگی و ارتقای توان خود را متکی بر خداوند بزرگ، تدابیر مقام معظم رهبری و همت خود ادامه می‌دهیم و به هیچ چیز دیگر مشروط و مؤکول نخواهیم کرد. از شما نمایندگان مردم انتظار داریم آنگونه که شایسته این ملت بزرگ است از ارتش خود حمایت کنید. انشالله. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

انتهای پیام

نظر شما