شناسهٔ خبر: 42909945 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: سرپوش | لینک خبر

سیاست خارجی

پادشاه عربستان: در یک دهه گذشته، دست دوستی به سوی ایران دراز کردیم اما بی‌فایده بود

ملک سلمان، پادشاه عربستان در نطق خود در سازمان ملل متحد گفته است که در یک دهه گذشته عربستان سعودی دست دوستی بسوی ایران دراز کرده اما بی فایده بوده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش انتخاب، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ادعا کرد که عربستان سعودی طی دهه های گذشته دست صلح به سوی ایران دراز کرد و برای برقراری روابط با تهران، تعامل مثبتی داشت.

پادشاه سعودی در ادامه اتهام های خود، ایران را به حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی متهم کرد و گفت «رژیم ایران سال گذشته تأسیسات نفتی پادشاهی سعودی را هدف قرار داد و همچنان به هدف قرار دادن عربستان سعودی از طریق موشک های بالستیک و پهپادها ادامه می دهد».

بن عبدالعزیز ایران را تهدیدی برای امنیت و صلح جهانی دانست و مدعی شد که تهدید های ایران نیازمند موضع بین المللی و قاطع می طلبد تا مانع از توسعه تسلیحات این کشور شده و به «حمایت از تروریسم» توسط تهران پایان دهد.

وی با بیان این که عربستان سعودی هرگز در دفاع از امنیت خود کوتاهی نخواهد کرد، بدون اشاره به لشکرکشی ریاض به یمن، ایران را به مداخله در این کشور عربی متهم کرد و گفت که عربستان سعودی هرگز یمن را در برابر مداخلات ایران تنها نخواهد گذاشت.

پادشاه عربستان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

بن عبدالعزیز همچنین خواهان افزایش فشارهای بین المللی به ایران برای ممانعت از دست یابی این کشور به «سلاح کشتار دسته جمعی» شد و گفت که باید موضع قاطعانه بین المللی بتواند برنامه موشکی ایران را متوقف کند.

پادشاه سعودی در ادامه اظهار‌کرد که ریاض از همه تلاش های برای تحقق صلح در جهان از جمله طرح ابتکار عمل کشورهای عربی در فلسطین حمایت می کند. او گفت: «پادشاه عربستان سعودی از مردم فلسطین برای دست یابی به حقوق مشروع خود و تشکیل کشور فلسطین حمایت می کند».

با این حال، پادشاه سعودی در سخنرانی امروز خود هیچ اشاره ای بهتوافق امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی بر سر عادی سازی روابط اشاره نکرد و صرفاً به این بسنده کرد که عربستان سعودی از تلاش های آمریکا برای ایجاد گفتگو فلسطینی و اسرائیلی به منظور دست یابی به راه حل عادلانه و فراگیر در فلسطین اشغالی حمایت می کند.

سلمان بن عبدالعزیز طی سخنرانی خود به لبنان اشاره کرد و جنبش حزب‌الله لبنان را «تروریست» خواند و مدعی شد که این جنبش اداره سیاسی خود را با «قدرت سلاح» بر لبنان تحمیل کرده است.

او انفجار بیروت را به نیز نتیجه سیطره حزب الله بر لبنان دانست و مدعی شد که این جنبش، نهادهای دولتی در لبنان را به تعطیلی کشانده و باید برای تحقق امنیت و ثبات و آسایش در این کشور مدیترانه ای، این جنبش خلع سلاح شود.

نظر شما