شناسهٔ خبر: 42865093 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: خبر ورزشی | لینک خبر

مقایسه علی کریمی و فرشید باقری؛ کریمی وظایفش را به خوبی می‌داند

برای مشخص شدن تأثیر علی کریمی در تیم استقلال نگاهی به عملکرد کریمی و باقری انداختیم.

صاحب‌خبر -

خبرورزشی/ سعید شاه‌نظری؛ استقلال در نیمه اول بازی با الشرطه فرصت مناسبی روی دروازه حریف ایجاد نکرد و نیمه اول تیم عراقی بر بازی سوار بود و حتی با پیروزی به رختکن رفت. سرمربی استقلال معتقد بود به دلیل دوری از بازی‌ها تیمش در نیمه اول ریتم لازم را نداشت، اما یک اتفاق دیگر هم بین دو نیمه افتاد که استقلال در نیمه دوم نظم گرفت و فوتبال بهتری نسبت به حریف ارائه کرد. بین دو نیمه این بازی علی کریمی به جای فرشید باقری وارد زمین شد. علی که در تیم مجیدی رو به جلو بازی می‌کرد، در پست هافبک دفاعی به میدان رفت و عقب‌تر از ریگی و اسماعیلی وظیفه بازی‌سازی را داشت. برای مشخص شدن تأثیر کریمی در تیم نگاهی به عملکرد کریمی و باقری انداختیم. به آمار‌های منتشر شده توسط سایت AFC نگاه کنید. 

علی کریمی
پاس‌: ۶۸
پاس صحیح‌: ۷۲ درصد
پاس صحیح در زمین حریف‌: ۶۶ درصد
پاس بلند‌: ۱۰
پاس کوتاه‌: ۵۸
برد در نبرد‌ها: ۴
شکست در نبرد‌ها: ۳
برد در نبرد هوایی‌: ۴
شکست در نبرد هوایی‌: ۲
شوت به دروازه‌: صفر
خلق موقعیت‌: ۲
تکل‌: صفر
پاکسازی محوطه خطر‌: ۳
دفع توپ‌: صفر
خطا‌: صفر

فرشید باقری
پاس‌: ۴۰
پاس صحیح: ۸۵ درصد
پاس صحیح در زمین حریف‌: ۷۴ درصد
پاس بلند‌: ۳
پاس کوتاه‌: ۳۷
برد در نبرد‌ها: ۴
شکست در نبرد‌ها: ۶
برد در نبرد هوایی‌: ۱
شکست در نبرد هوایی‌: ۱
شوت به دروازه‌: صفر
خلق موقعیت‌: صفر
تکل‌: ۳
پاکسازی‌: صفر
دفع توپ‌: صفر
خطا‌: ۱

با نگاهی به این آمار و ارقام متوجه می‌شوید علی کریمی بیشتر از فرشید باقری در جریان بازی قرار گرفته است. او بیشتر پاس داد و با پاس‌های بلندی که ارسال کرد، فضای بازی بیشتری به هم‌تیمی‌های خود داد. حضور مؤثر کریمی در نبرد‌های هوایی دیگر ویژگی او به حساب می‌آید. باقری فقط دو بار در نبرد‌های هوایی حاضر بود که برای یک هافبک دفاعی خارج بودن از جریان بازی به حساب می‌آید. باقری بیشتر پاس‌هایش را هم در زمین خودی ارسال کرد و تعداد بالای پاس کوتاه به او کمک کرد تا کمتر توپ لو دهد. تنها برتری باقری به کریمی تکل‌های او در زمین بود که کریمی تکل نزد، اما در این بازی برتری هوایی اهمیت داشت، چون الشرطه روی هوا خطرناک بود.

نگاهی به نحوه حرکت دو بازیکن در زمین بیندازید؛ علی کریمی در میانه میدان حضور مؤثری دارد. کاری که یک هافبک دفاعی باید انجام دهد. کریمی به سمت راست هم بیشتر متمایل شده و این به دلیل حملات زیاد استقلال از سمت راست بازی است که به گل هم تبدیل شد، اما فرشید باقری به عنوان هافبک دفاعی بیشتر به این‌سو، آن‌سو سرک کشیده و مشخص است وظیفه اصلی خود را به خوبی نمی‌داند. تفاوت کریمی و باقری در این بازی تنها آگاهی از وظایف است که کریمی به خوبی می‌داند در زمین چه کاری باید انجام دهد. تجربه همکاری با کی‌روش و حضور در فوتبال اروپا کریمی را به اندازه کافی پخته کرده و به او در ارائه فوتبال باکیفیت کمک می‌کند. بازیکنی که غیبتش در تنها یک نیمه به چشم آمد و رفتنش در فصل بعد می‌تواند ضربه جبران‌ناپذیری بر پیکره استقلال بزند.

نظر شما