شناسهٔ خبر: 42864994 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

خراسان رضوی باز هم با «سرپرست» اداره می‌شود؟/ خطر بلاتکلیفی مدیریت استان و پروژه‌های معطل

خبر معرفی شدن استاندار خراسان رضوی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، نگرانی‌های زیادی را در مورد استاندار احتمالی آینده ایجاد کرده و خراسانی ها با نگرانی‌ راجع به آینده استان خود، واکنش نشان دادند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، در حالی که مسؤولان استانی در تدارک انتخابات سال آینده هستند، خبر معرفی شدن علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، نشان می‌دهد یک چالش جدید مدیریتی در راه استان است که ظاهراً با آن هم باید دست‌و‌پنجه نرم کنیم.

از 22 اردیبهشت‌ماه امسال، رضا رحمانی از سمت وزارت صمت برکنار و سرپرستی این وزارتخانه بر عهده حسین مدرس خیابانی قرار گرفت، اما نمایندگان مجلس، خیابانی را برای وزارت صمت انتخاب نکردند و از همان زمان زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه علیرضا رزم‌حسینی گزینه احتمالی وزرات صنعت، معدن و تجارت است، به گوش می‌رسید.

 روز گذشته معاون پارلمانی رئیس جمهور به این شنیده‌ها جامعه عمل پوشاند و اعلام کرد: «رئیس جمهور پس از بررسی‌های وسیع و دقیق، در نهایت رزم حسینی را به عنوان وزیر پیشنهادی صمت به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد».

از اعلام این خبر زمان زیادی نگذشته بود که سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از برگزاری جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت در هفته آینده خبر داد. با اعلام این خبر و در صورت رای اعتماد نمایندگان، کرسی استانداری بار دیگر بدون مسئول باقی می‌ماند.

ماجرای خالی ماندن چندماهه جایگاه استاندار خراسان رضوی بعد از رفتن علیرضا رشیدیان اتفاق افتاد و مدت زیادی خراسان رضوی که جزو مهم‌ترین و تأثیرگذارترین استان‌های کشور است با سرپرست استانداری اداره می‌شد.

مروری بر کارنامه رزم‌حسینی

در کارنامه رزم‌حسینی، قائم‌مقامی فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان، جانشین عملیات قرارگاه خاتم‌الانبیا، ریاست ستاد فرماندهی سپاه هشتم صاحب‌الزمان (عج) در دوران جنگ، مدیرعاملی مجتمع صنعتی و شرکت ماشین‌آلات راه‌سازی، عضو هیات‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه استان کرمان، مشاور بازرگانی بنیاد مستضعفان، مدیرعاملی شرکت‌های تکنوپروم، کاترپلار تکنوپروم، جنرال تریدینگ، ریاست انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات ساختمانی و معدنی کشور و استانداری کرمان را دارد که نشان از پرباری کارنامه او است.

اما نکته اصلی اینجاست که با رفتن رزم‌حسینی تکلیف مثلت‌ توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که ایده اصلی او در استان خراسان رضوی بوده، چه می‌شود؟

این اتفاق با واکنش‌هایی از سمت کاربران فضای مجازی مشهدی همراه بود که در ادامه می‌خوانید؛ نگرانی از خالی ماندن جایگاه استاندار خراسان رضوی برای مدتی نامعلوم، ناتمام ماندن طرح مثلت توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جزو محورهای اصلی این واکنش‌ها بود.

رزم‌حسینی دارای تفکری از جنس شهید حاج قاسم سلیمانی است

یک فعال رسانه‌ای هم که معتقد است رزم‌حسینی تفکری از جنس شهید حاج قاسم سلیمانی را دارد به انتقاد از تصمیم رئیس جمهور نوشته است:« آقای رئیس‌جمهور رزم‌حسینی به عنوان نماینده شما در خراسان رضوی سعی کرد طوری تدبیر کار کند که مردم این استان کمتر از بی‌تدبیری‌های شما آسیب ببینند، رزم‌حسینی به ظاهر نماینده‌ شما بود اما با تفکری از جنس سردار سلیمانی کار کرد؛ چه کسی را برای جایگزینیش در نظر گرفته‌اید؟!».

یک کاربر دیگر هم در توییتی نوشته است:« جناب رزم‌حسینی ما هنوز شما را به عنوان قائم‌مقام فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان، جانشین عملیات قرارگاه خاتم‌الانبیا می‌شناسیم. پس چرا فرمانده آن روزهای جنگ قرار است از زیر بار مسؤولیت استان شانه خالی کند؟!».

یکی از کابران در توییتش با اظهار نگرانی راجع به خالی ماندن دوباره جایگاه استاندار خراسان رضوی، مهمترین وظیفه استاندار آینده را مدیریت انتخابات دانسته و نوشته است : « استاندارمون برای وزرات صمت به مجلس معرفی شد. اگر انتخاب بشه کو تا استاندار بعدی معرفی بشه! بعدشم مگه چقدر وقت داره؟ آخرین باری که استاندارمون رو ازمون گرفتن ۱۰ ماه برای جایگزینش طول کشید. این بار چقدر قراره طول بکشه؟ وظیفه استاندار بعدی چیه؟ مدیریت انتخابات احتمالا!».

مشهد خزانه وکلا و وزرا/ قحط‌الرجاله یا ما دیگه مهم نیستیم!

یک کاربر دیگر هم در توییتی نوشته است: «‌‎مشهد شده خزانه وزرا و وکلا، ما مشهدی ها هم شدیم موش آزمایشگاهی تا میایم زندگیمون رو با سبک مدیریت مدیران غیر بومی وفق بدیم، فصل نقل وانتقالات شروع میشه وروز از نو روزی از نو، خلاصه که آقای رزم حسینی استاندار خراسان به عنوان وزیر پیشنهادی صمت به مجلس معرفی شد».

یک فعال مجازی با بیان اینکه استاندار وارداتی بعدی چه کسی می‌تواند باشد، نوشته‌است: « استاندارمون آقای علیرضا رزم‌حسینی هم دارن می‌برن برای وزرات صنعت، معدن و تجارت، استاندار وارداتی بعدی برای استان خراسان رضوی چه کسی می‌تواند باشد؟».

یک فعال رسانه‌ای دیگر نوشت: «رزم حسینی که اومد، گفتند اینجا مهمترین استانه بهترین استاندار رو گذاشتیم تجربه حضورش و وحدتی که در رویکردش داره ارزشمند بود ولی امروز یا ما استان مهمی نیستیم یا توی مملکت قحط‌الرجاله. متعجبم آقای استاندار که راضی به رفتن نبود چه شده که حالا زیر بار رفته! این اتقاث به نفع مشهد نیست.»

و دیگری نیز در توییتی نوشته است: «‏مثل اینکه استاندار برا خراسان رضوی وصله ناجوره! اینم وردارین ببرین وزیر صمت کنین ببینیم چی از جون ما میخواین».

و اما چند سوال مهم! 

حال باید دید که اگر رزم‌حسینی رأی اعتماد نمایندگان را به دست بیاورد چه کسی جایگزین وی می‌شود؟ آیا گزینه احتمالی می‌تواند در فرصت کوتاهی که دارد نظارت خوبی بر انتخابات پیش‌رو، وضعیت صنایع شکست خورده و آسیب‌های اجتماعی خراسان رضوی ناشی از ویروس کرونا داشته باشد؟ این گزینه مبهم زیر سایه مثلث توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی رزم‌حسینی چه عملکردی را در استان برجای خواهد گذاشت؟

================

 گزارش: حمیده طاهری
================

انتهای‌پیام/ 70039/ح

نظر شما