شناسهٔ خبر: 42808091 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: سینا | لینک خبر

با استفاده از سوخت پاک؛

ایرباس هواپیماهای تجاری با آلایندگی صفر می سازد

شرکت ایرباس غول صنعت هوایی از برنامه‌های خود برای ساخت هواپیماهایی با سوخت هیدروژنی خبر داد که آن را نخستین "هواپیماهای تجاری با آلایندگی صفر" توصیف کرده است. این هواپیماها از سوخت پاک استفاده می‌کنند و با وضعیت محیط زیست منطبق هستند.

صاحب‌خبر -

ایرباس می‌گوید این هواپیماهای مسافربری مجهز به سوخت هیدروژنی می‌توانند تا سال ۲۰۳۵ به ناوگان هوایی اضافه شوند.

گیوم فاوری رئیس اجرایی ایرباس می‌گوید مطرح شدن ایده انطباق با محیط زیست و آلایندگی صفر، "یک لحظه تاریخی" برای "بخش تجاری حمل و نقل هوایی" به شمار می‌آید.

او اضافه کرد که استفاده سوخت هیدروژنی از تاثیر منفی هواپیماها بر وضعیت اقلیمی خواهد کاست.

با این حال تحلیلگران می‌گویند این اولین بار نیست که هیدروژن به عنوان ناجی صنعت هوایی مدرن معرفی می‌شود. استفاده از این سوخت در صنعت هوانوردی به ایده ساخت "کشتی‌های‌ هوایی" در اوایل قرن بیست باز می‌گردد. هرچند فاجعه سال ۱۹۳۷ مشهور به سانحه هیندنبورگ نقطه پایانی بر آن عصر بود.

کشتی هوایی مسافربری هیندنبورگ سال ۱۹۳۷ از فرانکفورت آلمان به آمریکا می‌رفت که به ‌علت برخورد با دکل زمینی در نیوجرسی منچستر آتش گرفت و سقوط کرد. این سانحه ۳۶ کشته بر جاگذاشت.

اخیرا، بین سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲، ایرباس در پروژه‌ای با بودجه اتحادیه اروپا مشارکت کرده بود که هدف از آن مطالعه و پاسخ به این پرسش بود که استفاده از سوخت مایع هیدروژنی در هواپیما چقدر عملی است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

نظر شما