شناسهٔ خبر: 42804491 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

وبلاگ مشرق

پاسخ غیرمنتظره فرماندهان ارتش و سپاه به یک تهدید نظامی/ طرحی در شورای شهر برای بدنام کردن نهادهای حاکمیتی

محمدرضا خبّاز، فعال اصلاح‌طلب و از مقامات دولت آقای روحانی در اشاره به پست ریاست جمهوری در دهه‌های اخیر اذعان کرده است: ما تا به امروز، رئیس‌جمهوری را که ادعای اصولگرا بودن داشته باشد، نداشته‌ایم.

صاحب‌خبر -

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.  

*** 

اذعان خبّاز در اشاره به پست ریاست‌جمهوری در دهه‌های اخیر:

رئیس‌جمهوری که اصولگرا باشد، نداشته‌ایم

محمدرضا خبّاز، فعال اصلاح‌طلب و از مقامات سابق دولت آقای روحانی در بخشی از یک مصاحبه با شماره دوشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی گفته است:

"اگر بنی‌صدر و شهید رجایی را رها کنیم و آنها را در نظر نگیریم، اولین شخصیتی که 8 سال رئیس‌جمهور بودند، مقام معظم رهبری بود. ایشان نه اصلاح‌طلب بود و نه اصولگرا، بلکه فراجناحی بود. نفر دوم مرحوم آیت‌ا...‌هاشمی بود. ایشان هم نه اصولگرا بود و نه اصلاح طلب، بلکه فراجناحی بود، هر چند که در اواخر گرایشاتی هم به اصلاح‌طلبان داشت. رئیس‌جمهور بعدی رئیس دولت اصلاحات بود که با تابلوی اصلاح‌طلبی سر کار آمد و رئیس‌جمهور چهارم، احمدی نژاد بود که با تابلوی اصولگرایی آمد اما در آخر همه اصولگرایان از او اعلام برائت کردند و حتی خودش هم اعلام کرد که اصولگرا نیست. رئیس‌جمهور فعلی هم که ادعا می‌کند اعتدالی است. ما تا به امروز، رئیس‌جمهوری را که ادعای اصولگرا بودن داشته باشد، نداشته‌ایم."[1]

*اگرچه ان‌قلت‌هایی به این تحلیل خبّاز وارد است اما جمله آخر او که تصریح دارد پس از دهه 60 تاکنون رئیس‌جمهور اصولگرا نداشته‌ایم حرف کاملا صحیحی است.

و از همین مدخل بایستی علت اصلی و تامّه بسیاری از مشکلات کشور و خاصّه گرانی‌های این روزها را برای مردم شرح داد و جامعه را نسبت به آسیب‌های مدیریت سیاست‌باز و ناکارآمد اصلاح‌طلبان آشنا کرد.

تفکر اصولگرایی و باورمندی به مدیریت جهادی، یگانه گزاره‌ایی است که می‌توان برای حل مشکلات کشور به آن امیدوار بود. و صد البته این مهم بسته به انتخاب مردم در صندوق رأی است.

***

پاسخ غیرمنتظره فرماندهان ارتش و سپاه به یک تهدید نظامی

امیر دریادار حبیب‌ا... سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به تهدیدهای نظامی ترامپ در یک هفته اخیر و همزمان با هفته دفاع مقدس، تاکید کرد: تمام نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از ارتش، سپاه و نیروهای همیشه در صحنه ملت همیشه آماده بوده و از منافع کشور دفاع و حمایت خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: نیروهای مسلح کشورمان از دوران دفاع مقدس با موفقیت عبور کرده و اکنون هم نیروهای مسلح این آمادگی را دارند که به همه یاوه گویی‌های دشمن پاسخ قاطع بدهند و پوزه هر دشمنی را به خاک بمالند و اگر گفتند هزار نقطه را می‌زنیم، بزنند و نتیجه‌اش را ببینند.[2]

پیش از این و حوالی 10 سال قبل بود که سردار حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران نیز در سخنانی با اشاره به تهدیدات نظامی اسرائیل علیه جمهوری اسلامی ایران گفته بود: از آرزوهای بزرگ ما این است که آنها دست به این کار بزنند چون خیلی وقت است انرژی نهفته‌ای وجود دارد که علاقه‌مندیم آن را خرج کنیم و دشمنان اسلام و مسلمین را برای همیشه به زباله‌دان تاریخ بفرستیم.[3]

*این سطح آمادگی عقلانی و بینش استراتژیک فرماندهان نظامی ایران در تخمین دورنمای راهبردی جنگ با دشمن؛ یکی از کابوس‌های بزرگ رقبای جمهوری اسلامی ایران است.

رقبایی که اگرچه برخوردار از شبکه صهیونیستی رسانه‌های جهانی هر از گاهی در تریبون‌ها سخنی تهدیدمحور می‌گویند اما خود به خوبی واقف هستند که با دم شیر نمی‌توان بازی کرد و جمهوری اسلامی ایران در پرتو هدایت‌های داهیانه ولایت فقیه؛ امنیت خود و متحدانش را به بهترین شکل ممکن تضمین کرده و از مواجهه با دشمن تا دندان مسلح نیز هیچ اِبایی ندارد.

این سکه البته یک روی دیگر هم دارد و آن احساس عجز و ترس دشمنان خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران است که می‌دانند در عرصه نظامی از پیش شکست خورده‌اند و باید در مقابل هژمونی به نام محور مقاومت با ام‌القرایی ایران اسلامی کرنش کنند.

لازم به اشاره است که تسخیر و هدف قرار دادن پهپادهای آمریکایی در کنار موشک‌باران پایگاه آمریکایی عین‌الأسد در سال 98؛ برگ جدیدی در تاریخ هماوردی ایران اسلامی با دشمنان خود است که معادلات دشمن را وارد عرصه‌های جدیدی کرد.

عرصه‌های جدیدی که اگرچه ممکن است حتی با حماقت دشمن و یک تماس نظامی محدود نیز مواجه شود اما همانطور که اشاره شد؛ برنده از پیش مشخص است و دشمن نیز با دانستن همین نکته مهم است که به پیشبرد همزمان پروژه "فتنه اقتصادی" از طریق دنباله داخلی خود در ایران امید بسته است.

***

 طرحی در شورای شهر برای بدنام کردن نهادهای حاکمیتی

محمود میرلوحی، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران که پیش از این با شکایت قالیباف مبنی بر توهین و نشر اکاذیب به زندان و شلّاق محکوم شده بود، به تازگی در اظهاراتی که کانال تلگرامی امتداد هم آنها را منتشر کرد، گفته است:

کار فرهنگی و خیریه کردن با امکانات شهرداری هنر نیست و باید تمایل گرفتن ملک از شهرداری تهران را کاهش دهیم، نمی‌شود هرکسی خواست به اسم کار فرهنگی یا خیریه از شهرداری ملک یا زمین بگیرد، واگذاری ها باید در فضای اقتصادی شفاف و روشن باشد.

او می‌افزاید:

"وقتی لیست املاک واگذار شده –توسط شهرداری- را نگاه می کنی نام تعدادی از افراد غیر اصولگرا در این لیست است اما عمدتا اصولگراها از املاک استفاده کردند و باید به آنها گفت هنر نیست که از شهرداری زمین و ملک بگیری و در آن کار خیر انجام دهی."

میرلوحی همچنین گفته است: گویا متاسفانه باب شده افراد از امکانات نهادهای عمومی و دولتی آنهم در یک فضای غیر رقابتی بهره‌مند شوند و قطعا انتشار لیست افرادی که املاک دریافت کردند، می‌تواند در مهار این عطش کمک کند.

عضو اصلاح‌طلب شورای شهر در ادامه تصریح می‌کند:‌ مهم‌ترین خواسته شورای شهر بازپس گیری املاک و تعیین تکلیف آن است و مجددا از آقای حناچی می‌خواهیم که گزارش شفاف و دقیقی در مورد بازپس گیری املاک از افراد حقیقی، حقوقی، ارتش، سپاه و... به مردم بدهد؛ چراکه اعضای شورای شهر کمابیش در جریان هستند اما مردم باید بدانند چه اتفاقی برای سرمایه‌های شهر رخ داده است!

*البته حرف‌های میرلوحی از آنجا که او یک عنصر دارای سابقه کیفری است و بعنوان یک رجل دروغگو شناخته می‌شود ارزش و اهمیت خاصی ندارد.

اما در جهت تنویر افکار عمومی و اینکه ناکارآمدان نتوانند دوباره خود را به رأی مردم تحمیل کنند بایستی به این حقیقت اشاره کرد که جریان اصولگرا و نهادهای امین نظام مثل سپاه و ارتش همچون اصلاح‌طلبان نیستند که با اشرار و فتنه‌گران و مفسدین نیز بر سر یک سفره بنشیند تا برای نظام تصمیم بگیرند! بلکه این نهادها به تجربه تاریخ نشان داده‌اند به شرع مقدس و قانون جمهوری اسلامی تا پای جان مقیّد هستند و هیچ مفسدی را درون خود تحمل نمی‌کنند.

فلذا بسیار خوب است که اگر میرلوحی اصولگرایی را می‌شناسد که به ناحق صاحب بخشی از بیت‌المال شده و یا نهادی بیت المال را غصب کرده؛ منتظر گزارش شهرداری نماند و حتما او را با سند و مدرک معرفی کند تا هم مردم چنین مجرمانی را بشناسند و هم اصولگرایان و نهادهای امین نظام در رفتار متمدنانه و همیشگی خود، دامنشان را از چنین افرادی پاک کنند.

البته تجربه نشان داده است که حرف‌های میرلوحی دقیق نیست و دست آخر این خود اوست که به جرم دروغگویی مجبور به تحمل حبس و شلاق می‌شود!

کما اینکه در پرونده موسوم به املاک نجومی که اصلاح‌طلبان برای تخریب وجهه مدیریت جهادی علم کردند نیز به گواه مقامات قضایی کشور اولا هیچ تخلف نجومی صورت نگرفته بود و ثانیا چند تخلف صورت گرفته که توسط شخص قالیباف نیز در حالی پیگیری قضایی بودند اساساً به شهردار تهران ربطی نداشتند.

اصلاح‌طلبان همچنین نظیر این رفتار را در ماجرای "بورسیه‌های غیر  قانونی" هم مرتکب شدند که متأسفانه در آن پرونده نیز جز افتضاح دروغ‌آمیز رجال این جریان هیچ تخلف خاص و سازمان یافته‌ای صورت نگرفته بود.

این نکته نبایستی از نظر دور داشته شود که اعضای هسته سخت اصلاحات در جهت ایجاد فضای فتنه و براندازی؛ مشغول تخریب هر شخص یا سازمانی هستند که به خدمت صادقانه به مردم مشهور است و در این راه کارنامه درخشانی هم دارد.

طبیعتا رجال خدمتگزار اصولگرا و سپاه پاسداران در این نبرد منافقانه هدف اصلی تخریب و افترا هستند.

همچنین آقای میرلوحی باید به این سوال پاسخ دهد که کارنامه خود او چیست و ایشان برای نظام جمهوری اسلامی ایران جز ناکارآمدی، توهین و دروغ علیه دیگران و طراحی برای زمین زدن نظام از طریق "تحریم انتخابات" چه قدمی برای گره‌گشایی از مشکلات مردم داشته است؟

***

1_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/297491

2_ https://www.isna.ir/news/99063123715/

3_ mshrgh.ir/80300

نظر شما