شناسهٔ خبر: 42804360 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

گالری موزه دفاع مقدس استان یزد رونمایی شد

یزد- ایرنا- همزمان با چهلمین سالگرد دفاع مقدس دوشنبه شب با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد، استاندار و جمعی از مسوولان، بخش اول گالری مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در مرکز استان رونمایی شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، این گالری شامل چیدمان محتوایی موزه در بخش‌های فرهنگی و هنری ، مقرنس شهدا و ارائه محتوای مکتوب در ارتباط با دوران هشت سال دفاع مقدس ملت ایران است.

مرکز فرهنگی دفاع‌ مقدس یزد در زمینی به مساحت ۲۰ هزار مترمربع در کنار پارک آزادگان صفائیه احداث شده و شامل سه بخش محوطه،۲ طبقه گالری نمایشگاهی و مفهومی و ساختمان اداری است.

این باغ موزه با ۱۶ هزار مترمربع زیربنا احداث شده که زیربنای ساختمان اصلی آن سه هزار و ۸۰۰ مترمربع است و در گالری آن، اسناد و مدارک و آثار حجمی از دوران دفاع مقدس به نمایش گذاشته شده است.

ساخت مرکز فرهنگی دفاع مقدس یزد از سال۱۳۸۶ شروع شد که تاکنون ۱۷۰ میلیارد ریال در این مورد هزینه شده است.

استان یزد سه هزار و ۸۵۰ شهید تقدیم انقلاب کرد، ۳۲۰ هزار بسیجی و افزون بر ۵۰ هزار رزمنده دارد که تعدادی از آنها در دوران دفاع‌ مقدس در جبهه‌های غرب و جنوب کشور حضور داشته اند.

جنگ هشت ساله دفاع مقدس ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ با حمله زمینی، هوایی و دریایی و آتشباری روستاها و شهرهای مرزی ایران از سوی رژیم بعثی عراق با حمایت استکبار جهانی به سرکردگی ایالات متحده آمریکا آغاز شد و دشمن زبون پس از هشت سال در برابر مقاومت و ایستادگی رزمندگان اسلام قرارداد آتش بس را پذیرفت و به مرزهای بین‌المللی شناخته شده ۲ کشور بازگشت.  

هفته دفاع مقدس از ۳۱ شهریورماه  آغاز شد.

نظر شما