شناسهٔ خبر: 42803465 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: حوزه | لینک خبر

استاد و پژوهشگر حوزه علمیه خواهران:

گنجینه معنوی جنگ را با رسانه های نوین به نسل جدید بشناسانیم

حوزه/ رئیس اداره راهبری واحدهای حوزوی حوزه علمیه خواهران گفت: ما باید بتوانیم گنجینه معنوی جنگ را با زبان روز و به کمک رسانه های نوین به نسل جدید بشناسانیم.

صاحب‌خبر -

سیده معصومه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، با اشاره به این که به تعبیر مقام معظم رهبری، جنگ ما یک گنج بود، اظهار داشت: هنر ما باید این باشد که از این گنجینه عظیم به خوبی استخراج کرده و به این وسیله مردم و نسل جوان را با مفاهیم نابی چون ایثار و شهادت، از خودگذشتگی، اخلاص و کار برای رضای خدا و ... آشنا کنیم.

وی افزود: واقعیت آن است که آحاد ملت در دوران دفاع مقدس خود را جزیی از یک کل به هم پیوسته می دانستند و لذا نسبت به کشورشان احساس تکلیف می کردند و در این بین رزمندگان و شهدا و خانواده های آن ها بیش از سایرین نسبت به حفظ و دفاع از انقلاب و نظام و میهن احساس مسئولیت و تکلیف داشتند و لذا ایثار و از خودگذشتگی این ها قابل قیاس با دیگران نیست.

محقق و پژوهشگر حوزوی همچنین گفت: این روح هویت جمعی در عرصه مقاومت در برابر دشمن در سایه لبیک به ندای امام راحل باعث خلق حماسه های فراوان و ماندگاری در دوران هشت ساله دفاع مقدس شد و خدمت مردم در عرصه و جبهه های گوناگون باعث شد که کشور با وجود سخت ترین فشارها و تحریم ها اداره شده و در ضمن از جبهه ها نیز حمایت به عمل آید.

وی بیان داشت: بعد از جنگ تحمیلی، تا حدودی آرمان های انقلابی کمرنگ شد و ما در شرایط کنونی و در گام دوم انقلاب به شدت نیاز داریم که به همان ارزش ها و آرمان ها بازگردیم چرا که رمز عزت و اقتدار ما تأکید بر روحیه دینی و انقلابی و مقاومت در برابر مستکبرین و زورگویان عالم است.

وی در ادامه با بیان این که دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به طور کلی ریشه در فرهنگ عاشورا دارد، گفت: همان طور که یاران عاشورایی سیدالشهدا(ع) در دفاع از دین و ولایت از همه چیز خود گذشتند، رزمندگان و شهدای ما نیز حقیقتاً این گونه بودند چرا که درس از کربلا و عاشورا آموخته بودند و در راه امام حسین(ع) خود را فدایی کردند.

طباطبایی افزود: در دفاع مقدس به تأسی از آیات نورانی قرآن و کلام اهل بیت(ع) مردم ما به میدان جهاد آمدند و خانواده های شهدا نیز به تأسی از حضرت زینب (س) بعد از شهادت عزیزان خود، جلوه های صبر و استقامت را از خود بروز دادند.

وی ابراز داشت: آن چه در این برهه خاص بسیار لازم و ضروری است است که ما باید مؤلفه ها و شاخصه های فرهنگ دفاع مقدس را در جامعه ترویج کنیم و به ویژه نسل جدید را در مسیر ولایتمداری و دفاع از دین و انقلاب بر این اساس آماده کنیم. واقعیت آن است که مردم ما فطرت پاک و همراه و همدلی دارند اما گاهی برخی سختی ها و مشکلات مثل  گرانی ها باعث می شود یک مقدار غفلت هایی صورت گیرد اما وقتی فطرت پاک آن ها را با حقایق ناب اسلام و انقلاب آشنا کنیم، جذب این مسایل می شوند.

رئیس اداره راهبری واحدهای حوزوی حوزه علمیه خواهران در خاتمه افزود: ما باید نسل جدید را با زبان روز و بهره گیری از رسانه های نوین و از جمله ظرفیت های فضای مجازی با حقایق انقلاب و دفاع مقدس آشنا کنیم، کما این که مقام معظم رهبری نیز تأکید بر استفاده از ابزارهای روز دارند تا به این وسیله باورهای دینی و اعتقادی به خصوص آرمان های دفاع مقدس را به جوان ها بشناسانیم.

۳۱۳/۸

نظر شما