شناسهٔ خبر: 42783200 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

پیغام فتح| بالندگی دفاعی حاصل از دوران جنگ نباید متوقف شود

نماینده مردم بندرعباس در مجلس گفت: یکی از ثمرات ارزنده دوران دفاع مقدس، همگرایی عمیق ملت ایران در مواجهه با دشمن و مقاومت فراگیر بود که اکنون نیز به بهره مندی از آن در مواجهه اقتصادی با دشمن نیاز داریم.

صاحب‌خبر -

محمد آشوری صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 8 سال دفاع مقدس و همه شهدای انقلاب اسلامی، عنوان داشت: یکی از ثمرات ارزنده دوران دفاع مقدس که تبلوری عینی در جامعه ما یافت، اتحاد بر سر مقاومت فراگیر در برابر دشمن متجاوزی بود که از سوی 55 کشور دنیا مورد حمایت مستقیم قرار داشت و ملت ما نمونه کم‌نظیری در دنیا در ایستادگی سلحشورانه در برابر تجاوز دشمن است.

وی با بیان این که ماهیت انقلاب اسلامی به گونه‌ای بود که هم بلوک شرق و هم بلوک غرب از فروپاشی نظام شاهنشاهی احساس خطر عمیقی کرده بود، خاطرنشان ساخت: جلوگیری از شکل‌گیری یک نظام موفق مبتنی بر اراده مردم و توام با استقلال سیاسی و اجتماعی از جمله دلایلی بود که انبوهی از سلاح، نیرو و پول در اختیار رژیم بعثی عراق قرار گرفت تا جنگی تمام عیار را به ملت ایران تحمیل کند.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس ادامه داد: دشمن بعثی فراگیرتر از آنچه در محاسبات نظامی بتوان به آن پرداخت، به کشورمان حمله‌ور شد و برآوردهای دقیق نظامی کارشناسان مطرح غربی که حمایت مستشاری از صدام می‌کردند این بود که آنها در کمتر از یک هفته به تهران خواهند رسید و دامنه این اشتباه استراتژیک به اندازه‌ای وسیع بود که تمامی معادلات نظامی خود را بر پایه این توهم بزرگ ترتیب داده بودند.

مقاومت خرمشهر هیمنه صدام را شکست

آشوری با اشاره به مقاومت دلیرانه رزمندگان اسلام در استان خوزستان به عنوان خط مقدم ایستادگی در برابر رژیم بعثی عراق، تصریح کرد: شکل‌گیری یک رشادت عظیم در خرمشهر و باقی‌ماندن چندین هفته‌ای عراقی‌ها پشت دروازه‌های خرمشهر، هیمنه صدام را در همان اولین‌ روزهای تجاوز به ایران اسلامی در هم شکست و بعد از آن نوبت به انسجام واقعی ملت ایران و قوای مسلح کشورمان در ایستادگی در برابر این تجاوز آشکار بود که به لطف خدا دشمن را زمین‌گیر کرد.

وی حماسه عظیم فتح خرمشهر را اولین نمایش عظیم قدرت پنهان ملت ایران در ایستادگی و مقاومت بر سر تمامیت ارضی و ایمان و اعتقاد خویش برشمرد و بیان کرد: خرمشهر یک نماد عینی از یک مقاومت عظیم با پشتوانه الهی بود که ما در تمامی سال‌های دوران دفاع مقدس و پس از آن تاکنون نیز به کرات چنین مقاومت‌های عظیم اعتقادی و ایمانی را در کشورمان تجربه کرده‌ایم.

تحمیل 8 سال جنگ به ملت ایران و عراق یک توطئه طراحی شده بود

عضو مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس ادامه داد: طراحی عمیقی در پی حمایت از رژیم بعثی عراق برای حمله به ایران وجود داشت و آن به جان هم انداختن دو ملت مسلمان به عنوان دو قدرت بالقوه منطقه‌ای بود.

وی در همین زمینه توضیح داد: عراق و ایران دو کشور بزرگ با منابع عظیم نفتی و گازی و ملتی تمدن‌ساز در منطقه هستند که بسیاری از تحولات مهم تاریخی در بستر جغرافیایی این دو کشور شکل گرفته است و لذا آمریکایی‌ها با یک طراحی پیچیده و با راه‌انداختن یک جنگ تمام عیار بلند مدت در منطقه، هدف اصلی خود که زمین‌گیر کردن دو ملت ایران و عراق بود را پیگیری و دنبال می‌کردند تا سرمایه‌های انسانی آنان که همان نیروهای جوان است را گرفته و منابع، زیرساخت‌ها و توان دو ملت را به جنگیدن با هم محدود کنند.

آشوری تصریح کرد: غربی‌ها چنین جنایتی را به دستان صدامی رقم زدند که یک دهه بعد پس از حمله عراق به کویت برای نابودی آن لشکرکشی کردند و دو دهه بعد نیز با حمله‌ای تمام عیار به این کشور درصدد نابودی آن برآمدند و در یک سناریوی از پیش تعیین شده، صدام را با خفتی هرچه تمام‌تر از یک ویرانه بیرون کشیدند.

فرهنگ دفاع مقدس الهام بخش تمامی عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی است

وی یکی از ثمرات ارزنده دوران دفاع مقدس را فرهنگ برآمده از روحیه انقلابی، ایمان سرشار و باور راستین رزمندگان اسلام به راه پرافتخار خویش برشمرد و گفت: این فرهنگ بزرگ‌ترین سرمایه ایمانی ما ملت ایران برای دهه‌های بعد از دفاع مقدس نیز بشمار می‌رود و غفلت از این سرمایه بزرگ بدون شک خسرانی عظیم را بدنبال خواهد داشت.

نماینده بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد، ابوموسی و بندرخمیر خاطرنشان کرد: این روحیه و سرمایه برآمده از دوران دفاع مقدس را باید در تمامی عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی کشور خودمان بکار ببندیم و رمز عبور سربلندانه از تمامی کارزارهای مختلف آینده نیز اتکای به روحیه برآمده از این فرهنگ است که می‌تواند گره‌گشایی کرده و ما را از بحران‌ها و فشارها رهایی بخشد.

آشوری گفت: روح بلند همه شهدای گرانقدر دوران دفاع مقدس و همه شهدای انقلاب اسلامی از نهضت خمینی کبیر در سال 1342 تاکنون گواه آن است که حرکت باورمندانه بر سر ارزش‌ها و آرمان‌های این ملت و داشتن روحیه جهادی برای ایفای کارکردهای مختلف در کشور به پیروزی و عزتمندی می‌انجامد و این راه بلند هرگز دچار انسداد نخواهد شد.

بالندگی‌های دفاعی نباید متوقف شود

نماینده بندرعباس یکی از اصلی‌ترین دلایل عدم تعرض دوباره دشمنان به کشورمان با وجود همه دسیسه‌های منطقه آنان را تجربه 8 سال جنگ با ملت ایران با دستان خالی از یک سو و از سوی دیگر رشد و بالندگی نظامی و دفاعی کشورمان و اتکای بر ظرفیت‌های درونی در این حوزه برشمرد و بیان داشت: رشد دانش موشکی کشورمان به عنوان یکی از حوزه‌های مهم علمی و تکنولوژیکی و اثبات این موضوع در دفعات مختلف و در صحنه‌های گوناگون به دشمنان قسم خورده ملت ایران موجب شده تا آنان به این درک از واقعیت برسند که به راه انداختن هر ماجراجویی جدید با ملت ایران، هزینه بسیار سنگینی خواهد داشت.

وی تأکید کرد: عامل اقتدار ملت ایران را در هیچ معامله‌ای نمی‌توان در کفه ترازو قرار داد چرا که دشمنان به خوبی به اسباب قدرت ما و عوامل اقتدار ما واقفند و با هر بهانه‌ای به دنبال تضعیف این قدرت و یا زمین‌گیر ساختن آن هستند.

انتهای پیام/88055/ر

نظر شما