شناسهٔ خبر: 42782792 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: سرپوش | لینک خبر

مسکن، راه، عمران

قیمت هر مترمربع زمین و ملک مسکونی کلنگی از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هم عبور کرد!

صاحب‌خبر -

آمارهای رسمی از جدید ترین تحولات صورت گرفته در بازار معاملات زمین و املاک مسکونی کلنگی از عبور قیمت هر مترمربع زمین و ملک مسکونی کلنگی از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در شهرهای کشور خبر می دهد.

به گزارش« دنیای اقتصاد» با استناد به آمارهای رسمی انتشار شده از طرف مرکز آمار ایران، متوسط قيمت هر مترمربع زمین و ملک مسکونی کلنگی در بهار امسال در حالی به ۵ میلیون و۷۱۴ هزار تومان رسید که این میزان در قیاس با یک فصل گذشته یعنی زمستان ۹۸ معادل ۱/ ۲۲ درصد رشد داشته است. میانگین قيمت فروش هر مترمربع زمین و ملک مسکونی کلنگی که معمولاً از طرف سازندگان برای ساخت واحدهای مسکونی جدید خریداری می شود در فصل بهار سال جاری در قیاس با فصل بهار سال پیش نیز رشد ۸/ ۷۱ درصدی داشته است.

با این حال قیاس آمارهای مربوط به تحولات بازار معاملات زمین و بازار معاملات خرید مسکن در فصل بهار سال جاری نشان می دهد سرعت رشد قیمت زمین در فصل بهار سال جاری در مقایسه با سرعت رشد قیمت مسکن در این مقطع زمانی کم تر بوده است و از طرف ديگر در حالیکه آمارها از افت محسوس حجم معاملات خرید و فروش واحدهای مسکونی در فصل بهار سال جاری حکایت دارد حجم معاملات خرید و فروش زمین در این فصل اندکی نسبت به یک فصل گذشته- زمستان ۹۸- افزایش نیز یافته است.

تعداد معاملات خرید زمین در فصل بهار سال جاری در قیاس با زمستان سال گذشته معادل ۳/ ۵ درصد افزایش یافته و این در حالی است که در بازار معاملات خرید مسکن تعداد معاملات در این بازه زمانی با کاهش ۴/ ۲۱ درصدی همراه شده است.

البته برخی کارشناسان معتقدند رشد مثبت حجم معاملات زمین و ملک مسکونی کلنگی در فصل بهار در قیاس با زمستان را الزاما نمی توان به مفهوم توسعه یا پیش رونق فعالیت های ساختمانی و بازگشت سازنده ها به بازار ساخت و ساز بیان کرد و رکود فعالیت های ساختمانی کماکان ادامه دارد. این رشد مثبت در برابر رشد منفی معاملات خرید و فروش واحدهای مسکونی در این بازه زمانی از یک جهت میتواند به علت هدایت بخشی از سرمایه ها و سرمایه گذاران خارج شده از بازار سهام به سمت بازار معامله های خرید زمین و ملک کلنگی باشد. برخی از سرمایه گذاران بازار سرمایه تحت‌تأثیر کاهش شاخص کل بورس تمام یا بخشی از سرمایه های خود را به بازار ملک و از جمله بازار معاملات زمین وملک کلنگی هدایت کردند. از این رو به اعتقاد این کارشناسان بخشی از زمین های خریداری شده در فصل بهار سال جاری که منجر به رشد مثبت حجم معاملات در این بخش از بازار ملک شده است ناشی از افزایش تمایل سازنده ها به ساخت مسکن نیست بلکه میتواند نشانه ای از ورود سرمایه ها از بازار سهام به بازار زمین و املاک کلنگی باشد.

آمارهای رسمی نشان می دهد در فصل بهار سال جاری، میانگین مساحت زمین هایی که در بازار املاک مسکونی مورد معامله قرار گرفت برابر با ۲۳۶ مترمربع بوده و در میان استان های کشور نیز بیشترین متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا یک مترمربع ملک کلنگی ۱۸ میلیون و ۷۸۵ هزار تومان در استان تهران( شهر تهران) بوده وکمترین آن ۵۵۵ هزار تومان در استان بوشهر بوده است.

بیشترین سهم از معاملات خرید زمین و املاک مسکونی کلنگی در فصل بهار سال جاری مربوط به استان البرز بوده است. استان البرز در بهار امسال ۳/ ۱۴ درصد از حجم کل معاملات خرید و فروش زمین در کشور را به خود اختصاص داد و استان زنجان هم با ثبت ۱/ ۰ درصد از معاملات خرید و فروش زمین، دارای کمترین سهم از کل معاملات خرید زمین کشور در اولین فصل از سال ۹۹ بوده است.

بررسی های« دنیای اقتصاد» نشان می دهد در فصل بهار سال جاری، روند افزایش حجم معاملات خرید زمین و املاک مسکونی کلنگی در کشور که از زمستان سال گذشته بعد از دو فصل ریزش متوالی حجم معاملات خرید زمین آغاز شده بود، ادامه یافت اما سرعت رشد تعداد معاملات خرید زمین در بهار امسال در مقایسه با شیب تند افزایش حجم معاملات خرید زمین در زمستان سال گذشته ، کاهش یافت.

در واقع در شرایطی که حجم معاملات خرید زمین در بهار و تابستان سال ۹۸ به میزان محسوسی افت کرد، تعداد معاملات زمین و املاک مسکونی در زمستان سال گذشته به یکباره با رشد قابل توجه مواجه شد و این افزایش هر چند با شیب کمتر از زمستان، در بهار ۹۹ نیز ادامه پیدا کرد.

نظر شما