شناسهٔ خبر: 42782149 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: قدس آنلاین | لینک خبر

شهر مشهد در قاب هشت سال مقاومت

حال و هوای این روزهای سرزمین خورشید، رنگ و بوی دفاع مقدس و ایثارگری‌های بی بدیل در دفاع از میهن را دارد و در گوشه و کنار شهر مشهد جلوه‌هایی از رشادتهای آن دوران در قاب تصویر تجلی یافته ‌است.

صاحب‌خبر -

به گزارش قدس آنلاین، ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ آغاز فصل زرینی در تاریخ دفاع و مقاومت و یادآور حماسه‌ای بی تکرار در تاریخ است، حماسه‌ای که در آن رزمندگان اسلام برای نوشیدن جام شهادت در سنگرهای دفاع از استقلال، شرف و آزادگی از یکدیگر سبقت می‌گرفتند، حماسه‌ای که رهبر کبیر انقلاب نام دفاع مقدس را بر آن نهاند.

دفاع مقدس صحنه هشت سال رشادت‌ و ایثارگری‌های غیور مردان و شیرزنان ایرانی در مقابل تجاوز رژیم بعثی عراق است و این حماسه بی‌بدیل همچون نگینی ارزشمند در حلقه مقاومت می‌درخشد.

هر ساله پاسداشت سالروز این حماسه شگرف، در مرز و بوم ایران زمین با برنامه‌های مختلف برگزار می‌شود و امسال نیز به در مشهدالرضا (ع) و دیار خورشید برنامه‌های متفاوتی برنامه‌ریزی شده و شهدای دفاع مقدس در در قاب تصویر جلوه‌گری می‌کنند.

اکران ۵۳ قاب عکس شهری

معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در خصوص فضاسازی شهری در آستانه هفته دفاع مقدس از اکران ۵۳ قاب تصویر شهری در سطح شهر خبر داد.

صدرا یوسفی افزود: شهدا و رزمندگان، سرمایه‌ های ارزشمند فرهنگی ما هستند که باید همواره به عنوان الگوی رشادت و ایثارگری در جامعه مطرح باشند

از این رو در آستانه هفته دفاع مقدس از ۳۱ شهریور تا هفتم مهرماه، ۵۳ سازه قاب عکس شهری مزین به تصاویر شهدای دفاع مقدس در سطح شهر مشهد اکران شده است.

وی ادامه داد: شاخص‌های متنوعی برای اکران این تصاویر در سطح شهر، در نظر گرفته شده و تصاویر شهدا با وجود شاخص‌های شغلی و حضور اقشار مختلف جامعه در رشادت ‌های هشت سال دفاع مقدس انتخاب شده است و حضور آحاد افراد جامعه اعم از کشاورز، نظامی، روحانی و کارمند  در این قاب‌های شهری به چشم می‌خورد.

معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: این سازمان به عنوان نهادی فرهنگی، وظیفه تکریم و بزرگداشت یاد و خاطره شهدا را بر عهده دارد و در قالب استفاده از قاب‌های تصاویر شهری، برنامه ریزی کلانی را در راستای تجدید پیمان با آنان هدف گذاری کرده است.

دفاع مقدس در منظر عموم

برپایی نمایشگاه دفاع مقدس نیز از دیگر برنامه‌هایی است که در این ایام برنامه‌ریزی شده‌ و با مشارکت و استقبال خوب ۴۳ تشکل، نهاد، دستگاه نظامی و انتظامی و تشکلهای مردم نهاد فعال در حوزه دفاع مقدس برپا شده‌است.

بنا به گفته مدیرکل حفظ و نشر ارزشهای دفاع مقدس خراسان رضوی، در این نمایشگاه با بیش از ۳۹۵ غرفه ۱۲ متر مربعی، ابتکارات و دستاوردهای ۴۳ دستگاه اجرایی و نظامی به نمایش درآمده ‌است.

سردار حسینعلی یوسفعلی‌زاده افزود: این غرفه‌ها در بیش از چهار هزار و ۷۰۰ مترمربع در سالن فردوسی نمایشگاه بین المللی مشهد و در مجموع با بیش از ۱۰ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی برگزار شده، همچنین در محوطه باز و محیط بیرونی نیز به مساحت ۱۰ هزار مترمربع، جنگ افزارها و تجهیزات قابل بازدید مستقر شده‌ است.

وی ادامه داد: از مجموع این ۳۹۵ غرفه، سپاه امام رضا(ع) با ۹۶ غرفه، نیروی انتظامی با ۶۷ غرفه، ارتش جمهوری اسلامی با ۶۲ غرفه، اداره کل حفظ و نشر ارزشهای دفاع مقدس با ۲۲ غرفه و جبهه مقاومت اسلامی با ۱۵ غرفه بیشترین حضور را در نمایشگاه دارند.

مدیرکل حفظ و نشر ارزشهای دفاع مقدس خراسان رضوی گفت: بنیاد شهید وامور ایثارگران، نمایندگی وزارت دفاع، سازمان جهاد کشاورزی، اداره صنعت، معدن، تجارت، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد هم در دیگر بخشها حضور دارند.

یوسفعلی زاده افزود: طی هفت روز برگزاری نمایشگاه از ۳۱ شهریور تا ششم مهرماه، هشت برنامه جنبی در سالن عطار و دیگر بخشهای نمایشگاه توسط ارتش، سپاه و دیگر نهادها برگزار می‌شود.

بازدید مجازی

مدیرکل حفظ و نشر ارزشهای دفاع مقدس خراسان رضوی با اشاره به شرایط کرونایی جامعه گفت: مردم را از حضور در نمایشگاه منع نمی‌کنیم اما توصیه به بازدید مجازی از این نمایشگاه است و در این راستا نمایشگاه را از طریق وسایل ارتباط جمعی و رسانه‌ها به خانه‌ها می بریم و لذا نیازمند همکاری و همراهی رسانه ها هستیم.

یوسفعلی زاده افزود: برپایی این نمایشگاه دارای یک بودجه تخصصی و محتوایی مربوط به دستگاه های حاضر و یک بودجه زیرساختی و عمومی است که به طور متمرکز این زیرساختها با مساعدت شهرداری مشهد توسط نمایشگاه بین المللی این شهر تامین می شود لذا هیچ یک از دستگاه های مجری برای زیرساخت هزینه نکرده اند.

تجدید بیعت با شهدای دفاع مقدس

"هر کوچه شهید، یک حسینیه" از دیگر ویژه‌برنامه‌های هفته دفاع مقدس در مشهد است که با هدف تجدید بیعت با شهدای دفاع مقدس برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در این خصوص گفت: مراسم روضه خوانی مقابل منازل شهدای دفاع مقدس تحت عنوان "هر کوچه شهید، یک حسینیه" در گرامیداشت شهدای دفاع مقدس در حال برگزاری است

صدرا یوسفی افزود: مادران شهدا بنیان‌گذاران این روضه‌های خانگی در ماه محرم و صفر هستند و با تدابیر صورت گرفته، علاوه بر برگزاری این برنامه در فضای آزاد و محله ‌های سکونت خانواده شهدا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، امکانات پخش زنده این رویداد نیز فراهم شده ‌است.

وی ادامه داد: پخش زنده این برنامه  از صفحه اینستاگرامی فرهنگسرای پایداری محقق شده و تاکنون ۱۱ برنامه مقابل منازل شهدا به اجرا درآمده ‌است و این برنامه تا آخر ماه صفر ادامه خواهد داشت.

منبع: ایرنا

انتهای پیام

نظر شما