شناسهٔ خبر: 42781841 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: نامه‌نیوز | لینک خبر

نامه نیوز بررسی کرد؛

نقشه دموکرات‌ها برای کالبد برجام / سراب بازگشت دموکرات‌ها به توافق هسته‌ای

مشاوران ترامپ معتقدند می توان در عین

صاحب‌خبر -

"ایلان گلدنبرگ" مشاور جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا روزهای پر کاری را سپری می کند! او در مرکز "امنیت نوین آمریکا" و دیگر مراکز تحقیقاتی وابسته به حزب دموکرات، در حال تدوین استراتژی "فشار هوشمندانه علیه ایران" است! جو بایدن نامزد حزب دموکرات آمریکا نیز اخیرا دریادداشتی که اتفاقا مورد توجه محافل بین المللی قرار گرفته است، سیاستهای دولت ترامپ در قبال ایران را شکست خورده خوانده است. البته این مسئله به معنای "بازگشت مطلق بایدن به دیپلماسی "نیست، بلکه به معنای جایگزینی "استراتژی فشار حداکثری" با "استراتژی فشار هوشمند بر ایران" است. به عبارت بهتر، در صورتی که بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، "هدف آمریکا" در قبال ایران کمترین تغییری پیدا نمی کند و حتی اهداف میانی و کلان این کشور در تقابل با تهران بر سر جای خود باقی خواهد ماند، اما ممکن است در اهداف کوتاه مدت واشنگتن ، شاهد جا به جایی اولویتهایی و مولفه هایی باشیم.
افرادی که سیاست خارجی بایدن را تعیین می کنند
در اینجا باید نقش افرادی مانند "ایلان گلدنبرگ" ،" ریچارد نفیو"،" جک سالیوان" و " ویلیام برنز" را به صورت جدی مدنظر قرار داد. اینها افرادی هستند که در صورت پیروزی بایدن، در حوزه سیاست خارجی دولت آمریکا نقش بسیار موثری ایفا خواهند کرد. در این میان "ایلان گلدنبرگ" نقش پررنگ تری نسبت به سایرین ایفا خواهد کرد. او مشاور اصلی بایدن در امور مربوط به ایران و برجام محسوب می شود.
"مرکز امنیت ملی نوین آمریکا" به سرپرستی "ایلان گلدنبرگ" اخیرا گزارشی را در خصوص راهبرد چند مرحله ای دولت بایدن در برجام منتشر کرده است. در بخشی از این گزارش آمده است که دموکرات‌ها به دنبال حل تدریجی و گام‌به‌گام معمای ایران نیستند و درصدد هستند ابعاد این معما را نه به صورت مرحله‌ای، بلکه به صورت موازی با هم حل کنند. این معما از سه جزء بسیار مهم و راهبردی تشکیل شده است: برنامه هسته‌ای، نقش منطقه‌ای، و برنامه موشکی.
همان گونه که محرز است، مشاوران حوزه سیاست خارجی دولت احتمالی بایدن، موضوع برجام را در ارتباط با سایر پدیده های جاری در رابطه با کشورمان تجزیه و تحلیل می کنند . آنها از ابتدا نیز نگاه مستقلی نسبت به برجام نداشتند.چنانچه در گزارش مرکز امنیت نوین آمریکا نیز آمده است، تیم بایدن حرکت مستقیم به سوی یک معامله بزرگ و یک‌پارچه بدون در نظر گرفتن اقدامات مقدماتی، موقتی و کوتاه‌مدت را بی‌فایده و غیرقابل‌دسترسی می‌داند. بنابراین، به صورت مرحله بندی شده و ناظر بر هدفی به نام "مهار همه جانبه ایران" حرکت خود را شکل خواهد داد.
بازگشت بدون پیش شرط به برجام؛هرگز!
"ایلان گلدنبرگ" یکی از کسانی است که قویا "بازگشت بدون پیش شرط" به برجام را رد کرده است. فراتر از آن، گلدنبرگ کمترین مخالفتی با استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران ( به عنوان یک ظرفیت و ابزار اعمال فشار) ندارد. انتقادات او به ترامپ نیز مربوط به استفاده نا به جا از مکانیسم ماشه است نه کلیت استفاده از آن! نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکراتها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريمها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکراتها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند( خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريمهاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا ) از اين توافق خارج شد.
گلدنبرگ و دیگر مشاوران بایدن معتقدند که اگر دموکراتها بخواهند به برجام باز گردند، بايد از جمهوري اسلامي ايران امتيازات جديد و بيشتري بگيرند! منظور دموکراتها از امتيازات جديد، دائمي کردن محدوديت‌هاي مشخص شده زماني در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکي ايران است.حدود یکسال و نیم پیش ، "ایلان گلدنبرگ" در مقاله ای در "فارین پالیسی"، هرگونه بازگشت دموکراتها به برجام را منوط به کسب امتیازات جدید از ایران دانسته بود. وی در این مقاله تاکید کرده بود:
“رئيس‌جمهور بعدي بايستي از اهرم فشاري که پس از خروج ترامپ از برجام ايجاد شده براي رسيدن به تفاهم اوليه بر سر بسياري از مسائل محل اختلاف با ايران و آينده برنامه هسته‌اي اين کشور استفاده کنند. پيامي که بايد به ايران و دنيا بدهيم اين است: ما انتظار داريم که بار ديگر به توافق برگرديم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنيم! ما بايد براي بازگشت به برجام امتيازات بيشتري از ايران بگيريم.”
معادله کمی تغییر یافته است!
اکنون معادله کمی تغییر یافته است! نخست اینکه شانس دموکراتها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به یکسال و نیم قبل افزایش یافته و بایدن در نظرسنجی های عمومی و ایالتی با اختلافی قابل توجه از ترامپ پیش افتاده است. بنابراین، دموکراتها خود را بیشتر در آستانه ورود به کاخ سفید می بینند. فراتر از آن، افرادی مانند "ایلان گلدنبرگ"قرار است از مسند "تئوریسن" و " نظریه پرداز"، وارد عرصه اجرایی آمریکا شوند. موضوع دیگر اینکه بایدن در مبارزات انتخاباتی خود، قول بازگشت با برجام و احیای توافق هسته ای با ایران را داده است. اما آیا این به معنای بازگشت "گلدنبرگ" از شرایط و نظرات خود است؟! هرگز!
مشاوران ترامپ معتقدند می توان در عین "بازگشت ظاهری " به برجام، آن را بی خاصیت کرد! به عبارت بهتر، آنها قصد دارند در عین "بازگشت اعلامی اولیه به برجام"، از تعلیق تحریمهای ایران و برداشته شدن آنها حتی به صورت موقت جلوگیری کنند تا به قول خود، ایران را وادار به امتیازدهی بر سر موارد بعدی نمایند. این همان روش و راهکاری است که تیم سیاست خارجی بایدن از اکنون بر روی آن کار می کند. بنابراین، باید گزینه "بازگشت مطلق و بدون دردسر به برجام" را از سوی جو بایدن و تیم سیاست خارجی وی فراموش کرد! در چنین شرایطی قطعا لازم است دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان موضع گیری قاطعانه و هوشمندانه ای را در قبال نقشه ها و تاکتیکهای پیچیده حزب دموکرات آمریکا( در صورت پیروزی بایدن در انتخابات نوامبر) صورت دهد.این موضع گیری های قاطعانه، می تواند بسیاری از پیش فرضها و انتظارات سران حزب دموکرات را در تقابل با ایران بر هم زند.

ازدواج سحر قریشی با بازیگر نقش بهتاش! فروش سایپا99/قیمت خودرو‌های سایپا امروز اعلام شد+جدول عصبانیت شدید شیلا خداداد از رضا رشید پور +فیلم عکس لورفته مهناز افشار در آرایشگاه +تصاویر دیده نشده بازیگران زن ایرانی قبل و بعد از عمل زیبایی+ عکس های لو رفته از قبل عمل سلبریتی ها پرداخت یارانه نقدی 120 هزارتومانی به مردم قطعی شد+جزئیات جدید ازدواج چندش آور یک زن متاهل با حیوان! + عکس های عاشقانه فیلم لو رفته از مریم معصومی + عکس لیندا کیانی 40 ساله شد / تولد لاکچری لیندا کیانی + عکس عكس خاص اشكان خطيبي عكس ديده نشده الناز شاكردوست در كنار آقاي كارگردان

برچسب‌ها:

نظر شما