شناسهٔ خبر: 42717474 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: دانشجو | لینک خبر

در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛

عمویی: فعال‌سازی مکانیسم ماشه مشروعیت ندارد / آمریکایی‌ها شکست حقوقی سنگینی خورده‌اند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: معتقدیم آمریکایی‌ها شکست حقوقی سنگینی خورده‌اند و طرح ادعایشان پذیرشی نداشته است. به هر حال سعی می کنند این تفسیر نامعتبر از قطعنامه ۲۲۳۱ را معتبرسازی کنند و دست به اقدام‌هایی بزنند که ایران اقدام بازدارنده داشته باشد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اقدام آمریکایی‌ها در مورد فعالسازی مکانیسم ماشه بدون وجه است، گفت: جمهوری اسلامی ایران برای این موضوع مشروعیتی قائل نیست و کشور‌های دیگر هم نسبت به آن چنین نظری دارند.

وی ادامه داد: بیانیه آقای پمپئو نشان می دهد که او در دنیای موازی به سر می‌برد؛ آن‌ها ادعا دارند که مکانیسم ماشه را فعال کرده‌اند، اما به نظر ما، ماشه فعال شده با باروت خیس است و هیچ اثری ندارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: به عنوان شرایط خاص کنونی، معتقدیم آمریکایی‌ها شکست حقوقی سنگینی خورده‌اند و طرح ادعایشان پذیرشی نداشته است. به هر حال سعی میکنند این تفسیر نامعتبر از قطعنامه ۲۲۳۱ را معتبرسازی کنند و دست به اقدام‌هایی بزنند که ایران اقدام بازدارنده داشته باشد.

عمویی تصریح کرد: امروز رئیس مجلس در صحن علنی به کمیسیون امنیت ملی مأموریت دادند که فضای بین المللی را در چارچوب ادعای آمریکایی‌ها رصد کند و در صورت تداوم اقدام‌های زیاده خواهانه آمریکا، اقدام متقابل را طراحی کند.

وی گفت: در میان نمایندگان ایده‌های مختلفی وجود دارد؛ بیشتر این‌ها ایده است. دیروز جلسه‌ای غیر رسمی در محل کمیسیون امنیت ملی برگزار کردیم که ۶ یا ۷ ایده مطرح شد و افراد صاحب نظر پبشنهادهایشان را ارائه کردند. به علاوه نهاد‌های مختلف هم حاضر شدند و جمع‌بندی کمیسیون امنیت ملی با توجه به اقدام‌های آمریکا صورت خواهد گرفت تا رفتار متقابل به عنوان طرح کمیسیون به صحن معرفی شود.

عمویی بیان داشت: دو نوع اقدام شناسایی می‌‎شود که اولی اقدام بازدارنده نسبت حرکات آینده آمریکاست. همچنین به عنوان مجلس قائلیم که روند تخاصم و دشمنی آمریکا در سال‌های اخیر با کمپین فشار حداکتری ادامه پیدا کرده است، در نتیجه عناصر قدرت ملی باید تقویت شود. برای همین همکاران من در جلسه اخیر بر تقویت عناصر قدرت ملی در برنامه هسته‌ای و در عرصه‌های مختلف سیاسی و افقتصادی تأکید داشتند.

نظر شما