شناسهٔ خبر: 42710548 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

گزارش «میدل ایست آی» از اقدامات غیرقانونی آمریکا؛«تحریم‎های ایران تضعیف سازمان ملل و شورای امنیت را در پی دارد»

خبرگزاری میزان-کارشناسان و تحلیلگران می‌گویند، اقدام آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران غیرقانونی بوده و سبب تضغیف سازمان ملل و شورای امنیت می‎شود. ارتکاب هیچ جرمی نمی‌تواند زن را از مهریه‌اش محروم کند. کارشناسان وکیل‌آنلاین در این مورد توضیح داده‌اند.

صاحب‌خبر -
خبرگزاری میزان – در حالی که دولت آمریکا برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، فشار می‌آورد، سازمان ملل با این اقدام مخالف است.
 
به گزارش «میدل ایست آی»، دولت آمریکا، در حالی برای شروع تحریم‌های ایران با نام سازمان ملل تلاش می‌کند، این سازمان، خود تاکید دارد «چنین اقداماتی معتبر نیستند.»
 
قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که برای تضمین توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ صادر شده، به کشور‌های عضو این توافق، اجازه می‌دهد در صورت عدم پایبندی ایران به مفاد توافق، با اطلاع به سازمان ملل، تحریم‌های بین المللی علیه این کشور را ۳۰ روز پس از اطلاع رسانی مجددا اعمال کنند.
 
آمریکا با استناد به قطعنامه مذکور، در ۲۰ آگوست (۳۰ مرداد) به شورای امنیت خواستار بازگشت تقریبا همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران شد که در سال ۲۰۱۵ براساس توافق هسته‌ای لغو شدند.
 
اما یک استدلال ساده می‌تواند منطق ادعایی آمریکا را زیر سوال ببرد؛ منتقدان می‌گویند «آمریکا دیگر عضو توافق هسته‌ای نیست و بنابراین نمی‌تواند تحریم‌های سازمان ملل را مجددا اعمال کند.»
 
این کشور که در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای خارج شد در ۲ سال گذشته برخلاف توافق نامه‌ای که دونالد ترامپ مفتخر به خروج از آن است، ایران را تحریم کرده است.
 
با این وجود، مقام‌های آمریکایی ادعا می‌کنند که «آمریکا حتی اگر شرکت کننده فعلی این توافق نباشد، قطعنامه ۲۲۳۱ که در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید، نام این کشور را در میان اعضای توافق آورده است.»
 
«باربارا اسلاوین»، عضو «شورای آتلانتیک»، می‌گوید «این مضحک است؛ غیرمنطقی است؛ غیرقانونی است؛ پوچ است؛ مزخرف است که آمریکا ادعا می‌کند می‌تواند به عنوان یکی از اعضای توافق، اقدام به نابودی توافق مذکور و نقض قطعنامه شورای امنیت کند.»
 
وی تاکید کرد «شما نمی‌توانید همزمان عضو یک توافق و خارج از آن باشید؛ این همان چیزی است که دولت ترامپ ادعا می‌کند.»
 
این ادعا و تفسیر دولت آمریکا از قطعنامه ۲۲۳۱، حتی توسط «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی پیشین ترامپ که یکی از تندروترین سیاستمداران آمریکا در مورد ایران است، مسخره خوانده شد.
 
وی ماه گذشته در روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشت «جالب است که بگوییم ما برای اهدافی که می‌خواهیم عضو توافق هسته‌ای هستیم و برای چیز‌هایی که نمی‌خواهیم، عضو توافق نیستم.»
در اواخر ماه آگوست نیز اکثریت قریب به اتفاق شورای ۱۵ عضوی شورای امنیت، ضمن ایستادگی در برابر فشار آمریکا، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران را رد کردند؛ به عبارت بهتر، واشنگتن به تنهایی مصمم است تحریم‌های سازمان ملل را علیه ایران مجددا اعمال می‌کند.
 
اما دلیل اصرار آمریکا برای اقدامی که انزوای بین المللی بیشتر را به دنبال دارد، چیست؟
 
«اسلاوین» در این مورد می‌گوید «ترامپ می‌خواهد پیش از انتخابات ریاست جمهوری، ضربه‌ای جدی به برجام بزند.»
 
به گفته «اسلاوین»، «آنچه که آمریکا انجام می‌دهد، اقدامی در جهت تخریب سازمان ملل و شورای امنیت است.»
 
یک کارشناس دیگر می‌گوید «تلاش دولت ترامپ برای دستکاری روند شورای امنیت، سابقه خطرناکی را ایجاد می‌کند که سازمان ملل را تضعیف خواهد کرد.»
 
این کارشناس اظهار داشت «بخش مهم دیگر این اقدام، تضعیف کامل سازمان ملل و عملکرد شورای امنیت است؛ مهم‌ترین نهاد چندجانبه موجود در سیاست بین الملل که نقش مهمی در حل منازعات و میانجی گری دارد.»
 
انتهای پیام/

نظر شما