شناسهٔ خبر: 42709924 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

استارت رشته آکروبات ژیمناستیک روی اسب در ۱۶ استان کشور+ تصاویر

دبیر کمیته ولتینگ (آکروبات ژیمناستیک روی اسب) استان سمنان گفت: تاکنون ۱۶ استان کشور در این رشته فعالیت خود را آغاز کرده‌اند که سمنان نیز جزو این استان‌هاست.

صاحب‌خبر -

محمدرضا سیدموسوی، دبیر کمیته ولتینگ (آکروبات ژیمناستیک روی اسب) استان سمنان در حاشیه برگزاری دوره تخصصی کشوری ولتینگ به میزبانی شاهرود در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، با اشاره به رشد این رشته ورزشی اظهار کرد: رشته ولتینگ یا آکروبات ژیمناستیک روی اسب یکی از شاخه‌های فدراسیون جهانی است که در آن، ورزشکار یا ورزشکاران (یک، دو یا سه نفر) روی اسب حرکات آکروباتیک ژیمناستیک (استاتیک، دینامیک، مایت و دیموند) را اجرا می‌کنند؛ه اسب در مسیر دایره‌ای توسط فردی به‌عنوان لونژر که هدایت اسب را به عهده دارد، حرکت می‌کند.

او با بیان اینکه در گذشته و روم باستان شوالیه‌ها و اشراف‌زاده‌ها این حرکات را روی اسب با نام لاولتیژ اجرا می‌کردند، افزود: این رشته حدود سه سال در کشور فعالیت خود را شروع کرده که با تحقیق و ترجمه مقررات و تشکیل کمیته فنی، مشغول به جذب افراد علاقه‌مند و آموزش در سراسر کشور است.

دبیر کمیته ولتینگ (آکروبات ژیمناستیک روی اسب) استان سمنان با اشاره به اینکه این رشته تمام مزایای رشته‌های ورزشی را از لحاظ فیزیکی و روانی شامل می‌شود، گفت: چابکی، انعطاف‌پذیری، قدرت، تعادل و هماهنگی عصب و عضله و... از مزایای این رشته ورزشی جذاب و پرتحرک است.

سیدموسوی با بیان اینکه دومین کلینیکی تخصصی کشوری این رشته در استان و شاهرود برگزار شده، اضافه کرد: باشگاه‌های فعال این رشته در استان‌های البرز و قزوین هستند و استان سمنان و شهرستان شاهرود نیز در این زمینه شروع به فعالیت کرده است و برگزاری این دوره در این راستاست.

وی مشکلات این رشته ورزشی در کشور را نپرداختن به این رشته در فضای رسانه‌ای و عدم شناخت عموم و جذب علاقه‌مندان به این رشته، نبود سخت‌افزار استاندارد مانند سرسینگی، شبیه‌ساز جهت آموزش مقدماتی و زیرساخت اولیه عنوان کرد.

دبیر کمیته ولتینگ (آکروبات ژیمناستیک روی اسب) استان سمنان گفت: اعضای کمیته فنی این رشته در کشور، هفت نفر هستند و تاکنون ۱۶ استان در این رشته شروع به فعالیت کرده‌اند که استان سمنان نیز جزو این استان‌هاست.

سیدموسوی با بیان اینکه در این رشته مدال‌آور و ورزشکار حرفه‌ای در سطح بین‌المللی نداریم؛ چون این رشته در کشور نوپاست، ادامه داد: در شهرستان شاهرود، باشگاه‌های سوارکاری آراسپ و مهر به این رشته ورزشی روی آورده‌اند.

او گفت: این رشته چون تلفیق ژیمناستیک و سوارکاری و زیر نظر فدراسیون سوارکاری است، تلاش داریم تا در جهت تلفیق دو هیأت ورزشی و هماهنگی و همکاری بیشتر برآییم.

مدیر برگزاری دوره کلینیک تخصصی کشوری ولتینگ در استان سمنان بیان کرد: ۲۱ شرکت‌کننده از استان‌های سمنان، تهران، قزوین، آذربایجان غربی و گلستان در این دوره حضور داشتند و در کارگاه‌های تئوری و عملی شرکت و در پایان گواهینامه شرکت از طرف فدراسیون سوارکاری به شرکت‌کنندگان اعطا شد.

وی افزود: هدف از برگزاری این دوره که سوارکاران و ژیمناستیک‌کاران حرفه‌ای در آن شرکت داشتند، معرفی این رشته و جذب ورزشکاران علاقه‌مند بود و این دوره‌ها ادامه خواهد داشت.

سیدموسوی خاطرنشان کرد: در این دوره آموزشی، جواد باقری رئیس کمیته ولتینگ فدراسیون سوارکاری و کریم محمدزاده، دبیر کمیته ولتینگ فدراسیون سوارکاری به تدریس پرداختند.

دبیر کمیته ولتینگ (آکروبات ژیمناستیک روی اسب) استان سمنان گفت: در این دوره تخصصی یک روزه، رئیس هیأت سوارکاری استان و شهرستان و رئیس کمیته ولتینگ استان سمنان حضور داشتند.

انتهای پیام/۷۴۰۳۶/ک/و

نظر شما