شناسهٔ خبر: 42689590 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: صراط‌نیوز | لینک خبر

جمهوریخواهان به دنبال وضع تحریم‌های جدید بر کل بخش مالی ایران

جمهوریخواهان سنا در اقدامی نمایشی با انتشار نامه‌ای به «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا، خواستار وضع تحریم‌های جدید بر کل بخش مالی ایران شدند.

صاحب‌خبر -
صراط:
تارنمای «واشنگتن فری بیکن» بامداد شنبه نوشت: سناتور‌های ارشد جمهوریخواه که «تام کاتن» سناتور ایالت آرکانزاس در رأس آن‌ها قرار دارد، در نامه خود از دولت خواستند تا «کل بخش مالی ایران» را که همچنان از طریق «سوئیفت» به سیستم بانکی جهانی متصل است، تحریم کند.

به گزارش ایرنا، در این نامه آمده است: دستکم ۱۴ بانک ایران همچنان به شبکه پیام‌رسان مالی سوئیفت برای انجام تراکنش‌های مالیِ بدون تحریم متصل هستند.

سناتور‌های جمهوریخواه نوشتند: این در حالی است که بسیاری دیگر از نهاد‌های مالی ایران از جمله بانک مرکزی ایران به دلیل حمایت مالی از تروریسم از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شده‌اند.

جان کرونین و تد کروز سناتور‌های ایالت تگزاس، مارکو روبیو و ریک اسکات سناتور‌های فلوریدا و تام تیلیس سناتور کارولینای شمالی دیگر امضاکنندگان این نامه هستند.

در همین حال، «مارک واکر» نماینده جمهوریخواه ایالت کارولینای شمالی در مجلس نمایندگان روز جمعه تعدادی از نمایندگان جمهوریخواه در نامه‌ای به «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، خواستار قطع کمک مالی به کشور‌هایی شدند که با تلاش‌های این کشور برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مخالف هستند.

واکر در بیانیه خود با اشاره به اندونزی و نیجر اعلام کرد: از پمپئو می‌خواهم تا در مورد توقف ۱۱۴ میلیون دلار کمک خارجی که آمریکا هر سال برای این ۲ کشور می‌فرستد، بازنگری کند؛ زیرا روشن است که آن‌ها با ارزش‌ها و نگرش ما در مورد صلح در خاورمیانه همسو نیستند.

ترامپ در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ کشورش را از برجام خارج کرد و به مشارکت واشنگتن در این توافق پایان داد. او سپس همه تحریم‌های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند؛ اقدامی که خلاف قوانین بین‌المللی و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در تأیید برجام بود.

نظر شما