شناسهٔ خبر: 42672074 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: جهان صنعت | لینک خبر

۱۱۹۰ دستگاه خودرو از گمرک ترخیص شد

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: تعداد یک‌هزار و ۱۹۰ دستگاه خودرو از خرداد امسال تاکنون از گمرکات اجرایی ترخیص شده است.

صاحب‌خبر -

 به گزارش جهان صنعت نیوز:   «سیدروح اله لطیفی» ارزش این خودروها را ۲۲ میلیون و ۲۱۵ هزار و ۴۹۰ دلار عنوان کرد.وی بیان‌داشت: از این تعداد نزدیک به ۶۷۰ خودرو متعلق به شرکت «رامک‌خودرو» بود که به دلیل داشتن شاکی در گمرک متوقف بودند.

لطیفی خاطرنشان‌کرد: با هماهنگی انجام شده، این خودروها از گمرک خارج شد تا مقام قضایی خارج از گمرک به موضوع رسیدگی کند.

وی ادامه‌داد: بقیه خودروهای ترخیص شده نیز خودروهای متوقف در گمرکات کشور بود که تشریفات گمرکی آنها در مهلت قانونی گذشته به پایان نرسیده و با مصوبه اخیر هیات وزیران فرصت اتمام تشریفات گمرکی برایشان فراهم شده بود.

سخنگوی گمرک گفت: این خودروها در بازه زمانی اول خرداد تا ۲۶ شهریور ماه امسال از گمرکات ترخیص شده‌اند.

وی اظهارداشت: براساس اعلام گمرک، مهلت ترخیص بخشی از خودروهای دپو شده و کالاهای گروه چهارم در گمرکات اجرایی کشور که با توجه به کاهش عملکرد دستگاه‌های اجرایی ناشی از شیوع کرونا و برخی مشکلات اجرایی فرآیند ثبت سفارش و ترخیص کالاها توسط هیات وزیران تمدید شده بود، در تاریخ  ۲۶ شهریورماه به اتمام رسید.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اضافه‌کرد: ترخیص همه کالاهای تجاری دارای ثبت سفارش معتبر اعم از گروه چهار و خودرو، منوط به اخذ و ارائه کد رهگیری بانک و رعایت همه قوانین و مقررات مربوطه از جمله ارائه مجوزهای قانونی و مقرراتی لازم است.

لطیفی افزود: بیش از دو هزار دستگاه خودرو دارای پرونده قضایی هستند که به محض ارائه حکم برائت از سوی دادگاه رسیدگی‌کننده و بدون محدودیت زمانی، می‌توانند با ادامه تشریفات گمرکی و پرداخت حقوق دولتی ترخیص شوند.

متروکه شدن ۱۵۰۰ دستگاه خودرو

وی گفت: حدود یک‌هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو نیز به دلیل  دارا نبودن مجوزهای لازم و پایان مهلت‌های قانونی، متروکه خواهند شد و برای تشریفات قانونی در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می‌گیرند که از این تعداد یک‌هزار و ۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش هستند.

۰/۵ ( ۰ نظر )

نظر شما