شناسهٔ خبر: 42670160 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: ایکنا | لینک خبر

ستاد مرکزی مدیریت بحران سازمان نظام پزشکی بیانیه داد؛

هشدار درباره خطر همزمانی آنفلوانزا و کرونا

ستاد مرکزی مدیریت بحران سازمان نظام پزشکی با هشدار در رابطه با خطر موج همزمان آنفولانزا و کرونا، اپیدمی همزمان این دو بیماری را یک نگرانی حاد و مبرم دانست.

صاحب‌خبر -
بیانیه ستاد مرکزی مدیریت بحران سازمان نظام پزشکی در رابطه با خطر همزمانی آنفلوانزا و کرونابه گزارش ایکنا، ستاد مرکزی مدیریت بحران سازمان نظام پزشکی در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته است، در رابطه با خطر موج همزمان آنفولانزا و کرونا، اپیدمی همزمان این دو بیماری را یک نگرانی حاد و مبرم دانسته است.
بر اساس این گزارش متن بیانیه ستاد مدیریت بحران سازمان نظام پزشکی به این شرح است:
در شرایطی که پاندمی کروناویروس و بیماری کووید-۱۹ در سراسر جهان و نیز در کشور عزیز ما ایران، یک مخاطره جدی حیات بشریت به حساب می‌آید، با نزدیک شدن به آغاز پاییز، نگرانی جامعه پزشکی و مردم ایران از بابت خطر اپیدمی آنفلوانزا به مسئله‌ای حاد و مبرم تبدیل شده است.
اکنون پزشکان در سراسر جهان، نگران همزمان شدن و همراهی اپیدمی فصلی آنفلوانزا و پاندمی کووید۱۹ هستند. از آنجایی که نشانه‌های بالینی آنفلوانزا شبیه به نشانه‌های شایع کووید-۱۹ است، نشانه‌ها و علائم آنفلوانزا می‌توانند با ایجاد مشکل در تشخیص و از طریق مبتلایانی که بیماری ایشان تشخیص داده نشده و تحت قرنطینه و اجرای دستورالعمل‌های مربوطه قرار نگرفته‌اند، خطر گسترش و سرایت بیماری کووید۱۹ را افزایش دهند.
از سوی دیگر، هر گاه شخصی با آلودگی توسط هرکدام از ویروس‌ها دچار «آنفلوانزا» و یا «کووید۱۹» شود، تا اندازه‌ای تضعیف و گرفتار خواهد شد که به سادگی میزبان مساعدی برای ویروس دیگر باشد.
آنچه که مسلم است؛ ابتلای همزمان به هر دو ویروس می‌تواند پیش آگهی بالینی بدتری داشته و به خصوص در افراد مسن، و دارای بیماریی‌های زمینه‌ای و نیز کودکان به نتایج ناگواری منجر شود.
یادآور می‌شود که نشانه‌های بالینی مشترک این دو بیماری عبارتند از تب، احساس تب و حرارت، لرز، درد بدن، سرفه یا تنفس مشکل و کوتاه شدن نفس‌ها. برای تشخیص افتراقی باید به علائم و نشانه‌های بالینی اختصاصی کووید۱۹ مانند از دست دادن حس بویایی و یا نما‌های اختصاصی در سیتی اسکن ریه‌ها و یا تست PCR استناد شود.
در شرایط فعلی، نگرانی جامعه پزشکی این است که مراجعات مبتلایان به آنفلوانزا، به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، روند خدمت‌رسانی به بیماران کووید-۱۹ و فرآیند‌های پیشگیری را دچار اختلال جدی نماید.
مخاطراتی معینی که هم اکنون در کشور‌های نیمکره شمالی و از جمله ایران مطرح است: این است که در اکثر مناطق، مسئله بازگشایی مدارس و فضا‌های تحصیلی، حضور کودکان، نوجوانان و جوانان، به همراه آموزگاران، استادان و کادر‌های اداری و فنی در مدارس و دانشگاه‌ها، یک تهدید جدی برای شیوع بیشتر بیماری کووید-۱۹ به شمار می‌رود.
در حال حاضر شبح بیماری آنفلوانزا، موجب نگرانی مردم و ابهامات جدی در افکار عمومی شده که امید است با توضیح بنیاد‌های علمی این مورد، از بار نگرانی و تشویش مردم کاسته شود و در عین حال مردم شریف ایران تشویق شوند با جدی‌تر گرفتن مقررات و مفاد پروتکل «فاصله‌گذاری اجتماعی» به کاهش دامنه و شدت اپیدمی انفلوانزا نیز یاری برسانند. اگر در این زمینه بخواهیم مطلب را خلاصه و جمع‌بندی کنیم، موارد زیر را باید مورد تأکید قرار دهیم:
۱- شواهد موجود از نیم‌کره جنوبی که اپیدمی همزمان آنفلوانزا و کووید-۱۹ را تجربه کرده‌اند، نشان می‌دهد که بهتر است با توضیح علمی مسائل و تأکید بر مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی استفاده از ماسک، شستشوی دست‌ها با آب و صابون، خودداری از مسافرت‌های غیر ضروری، خودداری از اجتماعات و ... از وحشت ورود به فصل آنفلوانزا در رسانه‌ها کاسته شود، زیرا انتظار می‌رود با یاری مردم و فاصله‌گذاری اجتماعی، اپیدمی آنفلوانزای خفیف‌تری نسبت به سال‌های گذشته داشته باشیم.
۲- واکسیناسیون علیه آنفلوانزا، به خصوص در گروه‌های پر خطر، حلقه مهمی در جلوگیری از حدت و شدت اپیدمی آن است. در حال حاضر وزارت بهداشت اقدام عملی نسبت به خرید و تهیه واکسن آنفلوانزا را آغاز کرده و در دست اجرا دارد. مسئله مهم مدیریت نحوه توزیع واکسن و نظارت بر دسترسی و دریافت افرادی است که در گروه‌های پر خطر قرار دارند. مسئولان بهداشتی کشور حتماً لازم است که شیوه‌نامه تقسیم‌بندی جمعیت و شناسایی افراد پر خطر را بسیار سریع آماده کند تا از هرج و مرج، ایجاد بازار سیاه، رشد پدیده قاچاق و برخوردار نشدن افرادی که واقعاً به واکسن نیاز داشته‌اند، جلوگیری شود.
کودکان سالم ۶ تا ۲۳ ماهه، بزرگسالان بالای ۶۵ سال، زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم حاملگی، و کلیه افراد بالای ۲ سال که بیماری زمینه‌ای از قبیل دیابت، سرطان، نارسایی کلیه، روماتیسم، آسم و ... داشته باشند، در کنار کلیه کادر پزشکی، بهداشتی، درمانی از گروه‌های هدف در دریافت و تزریق واکسن آنفلوانزا به حساب می‌آیند. سازمان نظام پزشکی حسب وظایف قانونی خود همکاری و مشارکت در سیاستگذاری‌ها و تأمین واکسن با کیفیت مناسب و اولویت‌گذاری توزیع آن آمادگی خود را در این امر اعلام می‌دارد.
۳- بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها، پادگان‌ها و امثالهم باید با احتیاط کامل و پس از بررسی تمام جوانب و وضعیت همه‌گیری ویروسی در هر منطقه، کمک گرفتن از نظرات کارشناسی مسئولان و فعالان بهداشتی و درمانی کشور انجام شود. بسیار ضروری است که برنامه‌ریزی علمی و تأمین امکانات و ملزومات انجام شود، سپس به فکر بازگشایی کامل و بازگشت به روش‌های حضوری باشیم. در تعدادی از کشور‌های اروپایی نیز تعجیل در بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به بن‌بست برخورد کرده و بار دیگر به روش‌های غیر حضوری روی آورده‌اند.
انتهای پیام

نظر شما