شناسهٔ خبر: 42660184 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

لبنان| سفیر فرانسه با هیأت حزب‌الله حول محور تشکیل دولت جدید دیدار کرد

سفیر فرانسه در بیروت، برای پیش‌برد فرایند تشکیل دولت جدید در لبنان با هیأتی از حزب‌الله دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «برونو فوشه»، سفیر فرانسه در بیروت شامگاه چهارشنبه با هیأتی از جنبش حزب‌الله لبنان دیدار و در مورد فرآیند تشکیل دولت جدید رایزنی کرد.

شبکه المیادین به نقل از منابع آگاه خود گزارش داد که سفیر فرانسه و هیأت حزب‌الله در این دیدار «پیرامون تلاش‌های صورت گرفته برای تشکیل دولت» گفت‌وگو کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، هیأت حزب‌ا‌لله در این دیدار به سفیر فرانسه گفته است که موضع این جنبش در رابطه با تشکیل کابینه جدید «ثابت» است و همه آن را می‌دانند.

دیدار فوشه با حزب‌الله در حالی صورت می‌گیرد که به دلیل دیکته‌های رئیس جمهور فرانسه بر مقامات و سیاستمداران لبنانی، مصطفی ادیب، گزینه تشکیل دولت جدید در لبنان تا این لحظه موفق به تشکیل کابینه نشده است.

ادیب که باید تا روز دوشنبه ترکیب کابینه و اسامی وزیران را به «میشل عون»، رئیس جمهور لبنان تقدیم می‌کرد، نتوانسته است نظر مساعد و موافق فراکسیون‌های پارلمانی درباره کابینه را جلب کند و همین مسئله باعث شده است، جلسه رأی اعتماد به کابینه در پارلمان تشکیل نشود.

دیروز مهلت ۱۵ روزه امانوئل ماکرون به سیاستمداران لبنانی مبنی بر تشکیل دولت متناسب با شرایط فعلی لبنان بدون حتی ارائه اسامی وزیران پیشنهادی به پایان رسید و در واکنش به این رویداد، کاخ ریاست جمهور فرانسه (الیزه) از این بابت ابراز تأسف کرده است.

در همین ارتباط،  یو‌نیوز به نقل از منابع لبنانی نوشت که اکثریت فراکسیون‌های پارلمانی مخالف این هستند که مصطفی ادیب شخصاً دست به تعیین و معرفی وزرای پیشنهادی بزند.

این منابع گفتند که ادیب دیدار مقرر خود با میشل عون را به بعد از مشورت و رایزنی با فرانسوی‌ها و نخست‌وزیران سابق موکول کرده است؛ قرار بود این دیدار دوشنبه با رئیس جمهور صورت بگیرد.

منابع یونیوز می‌گویند «سعد الحریری»، نخست‌وزیر اسبق لبنان پیشنهاد داده که وزارت کشور به مسیحیان ارتدکس لبنان، دارایی برای اهل سنت و وزارت دفاع برای شیعیان لبنان برسد.

پیشتر «نبیه بری»، رئیس پارلمان و رئیس جنبش «أمل» لبنان به نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه پیام داده بود اگر او دوگانه شیعی (أمل-حزب‌الله) را از وزارت امور دارایی محروم کند، در دولت جدید مشارکت نخواهند داشت.

انتهای پیام/
 

 

نظر شما