شناسهٔ خبر: 41745830 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: صراط‌نیوز | لینک خبر

راه‌های ورودی کربلا بسته شد

سه راه ورودی کربلا به روی تمام استان‌ها و زائرانی که از این استان‌ها به کربلا می‌آیند، بسته شده و هیچ کس حق ورود به کربلا را ندارد.

صاحب‌خبر -
صراط:

سخنگوی رییس پلیس کربلا اعلام کرد: در پی ترور رییس پلیس استان بابل راه‌های ورودی کربلا به روی زائرین بسته شد.

به گزارش ایسنا رحمان مشاوی، سخنگوی رییس پلیس کربلا به خبرگزاری اصوات العراق گفت: سه راه ورودی کربلا به روی تمام استان‌ها و زائرانی که از این استان‌ها به کربلا می‌آیند، بسته شده و هیچ کس حق ورود به کربلا را ندارد مگر اینکه مدارکی نشان دهد که ثابت کند وی از ساکنان این شهر است.

وی اشاره به مدت زمان بسته بودن راه‌های ورودی این شهر نکرد.

این مقام مسوول اظهار داشت: قیس المعموری، رییس پلیس استان بابل عصر یکشنبه با انفجار بمبی که خودروی وی را در شمال شهر حله هدف قرار داده بود، بر اثر شدت جراحات وارده کشته شد. در این حمله یکی از محافظان و راننده‌ی العموری کشته و دو تن دیگراز محافظانش زخمی شدند.

پیکر رییس پلیس استان بابل عصر یکشنبه در میان تدابیر شدید امنیتی تشییع شد.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق نیز با محکوم کردن این ترورهیات تحقیقاتی عالی رتبه‌ای را جهت بررسی علل این حادثه به هله فرستاد.

جلال طالبانی رییس جمهور عراق نیز ترور رییس پلیس بابل را محکوم کرد.

طالبانی در بیانیه‌ای اظهار داشت: عراق یکی از فرماندهان نظامی شجاع خود را از دست داده است و این حادثه در راستای همان سلسله ترور‌هایی است که اخیرا در عراق رخ می‌دهد و هدف از این ترور‌ها نابودی ثبات در عراق و برقراری قانون است. وی خواستار تعقیب عاملان این ترور شد.

سایت اینترنتی الجزیره نیز گزارش داد: حدود ۱۴۰۰ سرباز آمریکایی طی هفته‌ی آینده عملیات جدیدی را علیه اعضای القاعده در مناطق جنوبی بغداد آغاز خواهند کرد.

به گزارش این سایت اینترنتی این عملیات جدید پانزدهم دسامبر جاری با هدف تعقیب اعضای القاعده در روستا‌های کوچک و اطراف رود فرات در استان بابل واقع در جنوب بغداد آغاز خواهد شد.

بر اساس این طرح عملیاتی دو گردان که در بر گیرنده‌ی ۷۰۰ سرباز آمریکایی خواهد بود اقدام به اجرای عملیات با همکاری نیرو‌های عراقی و نظارت بر منطقه خواهند کرد.

عبدالقادر العبیدی، وزیر دفاع عراق نیز تاکید کرد که اقدامات اولیه برای آغاز عملیات نظامی در حومه‌ی بغداد، بعقوبه در ۳۵ مایلی پایتخت انجام گرفته است.

وی تاکید کرد: اگر ما در کنترل استان دیالی درنزدیکی بغداد موفق شویم، میزان حملات در بغداد تا ۹۵ درصد کاهش خواهد یافت.

جواد بولانی، وزیر کشور عراق نیز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با عبدالقادر العبیدی، وزیر دفاع عراق اظهار داشت: وزارت کشور اخیرا ۳ هزار پلیس مخفی را برای نخستین بار جهت تعقیب اعضای حزب بعث منحل شده و طرفداران عزت ابراهیم الدوری، معاون صدام و محمد یونس احمد، از رهبران برجسته‌ی حزب بعث مسوول اجرای عملیاتی جدید کردیم.

وزیر کشور عراق افزود: نتایج مهمی در این زمینه محقق شده است.

بولانی گفت که از مهمترین مسایلی که منجر به برقراری ثبات در عراق شده تصمیم مقتدی صدر از روحانیون شیعه درعراق در زمینه به حالت تعلیق در آوردن فعالیت‌های ارتش المهدی است که باید به آن اشاره کرد. هم‌چنین تلاش‌های گروه‌های عشایر عراق و سیاست‌های دولت عراق نیز بسیاری از مناطق پرتنش را به مناطقی امن مبدل ساخته است.

عبدالقادر العبیدی نیز اظهار داشت: وزارت دفاع طرح‌هایی را برای جایگزین کردن نیرو‌هایی از این وزارت خانه به جای نیرو‌های چند ملیتی آماده کرده است. لبته زمان آن را فعلا نمی‌توان اعلام کرد.

وی خاطر نشان کرد: عملیات مسلح ساختن نیرو‌های امنیتی به طور سریع در عراق صورت می‌گیرد و عراق هم چنین نیازمند به سلاح‌های آمریکایی است.

العبیدی تصریح کرد: عراق در عملیات هوایی و جابجایی‌هایی هوایی‌اش نیازی به حمایت‌های آمریکایی و تجهیزات هوایی آن‌ها نخواهد داشت و همزمان با آغاز سال ۲۰۰۸ نیرو‌های هوایی عراق به طور کامل قادر به عملیات هوایی خواهند بود.

العبیدی افزود: ۸۰ درصد خلبانان آموزش دیده‌اند، اما هم‌چنان آموزش نیرو‌های زمینی و هوایی تا آموزش عالی ادامه خواهد داشت.

وزیر دفاع عراق اخباری مبنی بر وجود فساد اداری در وزارت دفاع عراق را از زمان برعهده گرفتن سمتش در این وزارتخانه رد کرد و گفت: این مساله مانع از آماده سازی نیرو‌های عراقی می‌شود.

در همین حال ده‌ها عراقی در بغداد طی تظاهراتی خواهان رفع مسوولیت پارلمانی از عدنان دلیمی، رهبر جبهه‌ی توافق جهت محاکمه‌ی وی شدند.

تظاهر کنندگان دلیمی را متهم به اقدامات تروریستی کردند و وی را مسوول کشتار دسته جمعی و اختلافات طایفه‌یی دانستند.

 

نظر شما