شناسهٔ خبر: 41745731 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: دانشجو | لینک خبر

تحلیلی بر واکنش رسانه‌های اصلاح‌طلب به واردات گندم توسط حجاریان؛

دفاع از فساد با روتوش اصلاحات!

استاندارد دوگانه درباره حواشی مربوط به یکی از چهره‌های اصلاحات محدود به «حجاریان» نبوده، بلکه رسانه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلبان که نسبت به خشونت علیه زنان، گزارش‌های حمایتی منتشر می‌کردند؛ اما سال گذشته نسبت به قتل «میترا استاد» توسط «محمدعلی نجفی» از وزرای دولت اصلاحات، روزه سکوت گرفتند!

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، روزهای پایانی تیرماه سال جاری خبری مبنی بر واردات گندم توسط یکی از شخصیت‌های پرنفوذ سیاسی از یک سو و از سوی دیگر حذف ردیف اعتباری خودکفایی گندم از سال 94، منتشر شده است. خبری که باعث شد تا یکسری گمانه‌زنی‌ها درباره هویت این فرد بوجود بیاید.

علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل 90 طی سوالی از کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی نوشت:

«جناب آقای کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی همان گونه که مستحضرید خودکفایی در گندم از جمله دستاوردهای مهم کشور بوده که متأسفانه به دلیل حذف ردیف اعتباری گندم در سال 94 و امتداد این تصمیم تا به امروز هم اکنون شاهد نابودی این دستاورد مهم کشور و مورد مخاطره قرار گرفتن امنیت غذایی مردم هستیم...اخیراً در این زمینه مطلع شده‌ایم یکی از سیاسیون بنام کشور در چند برهه زمانی مبادرت به واردات گندم نموده‌اند، به همین دلیل از شما می‌خواهیم پاسخگوی عملکرد این وزارتخانه باشید و توضیح دهید به چه دلیل این سیاست غلط همچنان ادامه دارد و آیا رانتی در مورد واردات گندم به برخی اشخاص خاص داده شده است؟»

این نماینده مجلس در صفحه اینستاگرام خود مطلبی با عنوان «کاسبی با نان مردم» اسنادی از واردت گندم توسط یک شخص سیاسی نوشت:

«در سؤال از وزیر جهاد کشاورزی پیرامون حذف بودجه خودکفایی گندم از یک شخصیت پرنفوذ سیاسی گفتم که با استفاده از فضای تضعیف شده تولید داخلی اقدام به واردات محموله‌های گندم از خارج از کشور نموده است. این شخص کسی نیست جز جناب سعید حجاریان از تئوریسین‌های جریان اصلاحات!»

خضریان در ادامه می‌گوید: «جناب سعید حجاریان در 20 اسفندماه سال 1392 و تنها چند ماه پس از پیروزی حسن روحانی و استقرار دولت یازدهم با شراکت فرزندش (محسن) اقدام به ثبت شرکتی با نام (راشا تندیس پارسیان) در حوزه واردات کالاهای اساسی نموده است.»

دفاع از فساد با روتوش اصلاحات!

روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» در 29 تیر در گزارشی با تیتر مرموزانه «ماجرای فرار از کشور معاون احمدی‌نژاد» که به بررسی اتهامات فساد مالی حمید بقایی پرداخت و پس از آن، ماجرای درگیری بقایی با عوامل روزنامه در محل کارشان رخ داد!

آن‌طور که مشخص شده، تحریریه روزنامه «شرق» نسبت به فساد اقتصادی مسئولان دارای استاندارد دوگانه و جناحی است. «حجاریان» نظریه‌پرداز اصلاحات حالا پای او و پسرش به ماجرای واردات گندم باز شده و از سوی دیگر عدم توجه به طرح خودکفایی این محصول استراتژیک باعث تهدید امنیت غذایی مردم شده است.

این روزنامه در گزارشی با تیتر «تسویه‌حساب سیاسی با رمز فساد‌ستیزی» نوشت:

«پرونده‌سازی علیه سعید حجاریان را با تقسیم کار تیمی آغاز کرده‌اند. یک کاربر در شبکه‌های اجتماعی با یادآوری تلاش ناکام یک جریان برای حذف فیزیکی حجاریان در 20 سال پیش گفته است حالا دنبال ادامه کار ناتمام خود با حذف غیرفیزیکی او هستند. این موج از یک‌سو می‌تواند واکنش به اظهارنظرهای اخیر حجاریان باشد و از سوی دیگر می‌تواند اهداف دیگری را دنبال کند که رخدادهای آتی آن را روشن‌تر خواهد کرد.»

این استاندارد دوگانه درباره حواشی مربوط به یکی از چهره‌های اصلاحات محدود به «حجاریان» نبوده، بلکه رسانه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلبان که نسبت به خشونت علیه زنان، گزارش‌های حمایتی منتشر می‌کردند؛ اما سال گذشته نسبت به قتل «میترا استاد» توسط «محمدعلی نجفی» از وزرای دولت اصلاحات، روزه سکوت گرفتند!

پایگاه خبری «دیدار» که خود را رسانه مستقل معرفی کرده، طی گزارشی با تیتر «حمله به حجاریان؛ این بار رائفی‌پور و خضریان!» در دفاع از تئوریسین اصلاحات و از دلایل حمله به او نوشت:

«...سعید حجاریان بعد از ترور توسط سعید عسگر، بخش بزرگی از توان جسمی خود را از دست داده است و برای تکلم و تحرک با دشواری‌های طاقت‌فرسایی مواجه است... برای تحلیل دلایل این هجمه جدید رسانه‌ای به او باید احتمالات دیگری را هم در نظر گرفت.

... نخستین احتمال، محوریت یافتن مجدد حجاریان در میان گروهی از اصلاح‌طلبان رادیکال است. به دنبال شکست پروژه نرمالیزاسیون (نامی که توسط خود سعید حجاریان بر پروژه ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان نهاده شده است) بحث‌ها در مورد مسیر آینده اصلاح‌طلبی در این جریان بالا گرفته است. حجاریان در ماه‌ها و هفته‌های اخیر ضمن انتقاد شدید از برخی محافظه‌کاری‌ها در جریان اصلاحات رویکردی رادیکال‌تر را در پیش گرفته است.

... دیگر احتمالی که در مورد این حمله‌های جدید به حجاریان مطرح است، واکنش به برخی یادداشت‌های اخیر اوست که ممکن است در میان اصولگرایان به هجوم تعبیر شده و آن‌ها به دنبال پاسخ به آن بوده‌اند. سعید حجاریان علاوه بر فعالیت‌های فکری و سیاسی، سابقه فعالیت‌های اطلاعاتی و امنیتی را هم درکارنامه دارد و از این رو اصولگرایان همواره به تحرکات رسانه‌ای او بسیار حساس بوده‌اند.»

این رسانه به اصطلاح مستقل، در دفاع از رانت‌خواری یکی از فعالان سیاسی اصلاحات، ماجرای ترور او در دهه 70 را مطرح می‌کند که نشان از فرار رو به جلو و همچنین به دنبال پاکیزه نشان دادن دست‌های خیانت‌کار آنان است!

حمایت از رانت به سبک اصلاح‌طلبی!

صبا آذرپیک از خبرنگاران نزدیک به اصلاح‌طلبان، طی دو سه سال گذشته که در تلاش بود تا با افشاگری و پدیده سوت‌زنی پیرامون فساد اقتصادی برخی مسئولان دولتی و غیردولتی برای خود شخصیتی ضدفساد را بسازد، اما در ماجرای رانت وارداتی حجاریان، دچار تغییر شخصیت و تبدیل به یک حامی ماله‌کش شد!

او با طی فیلمی از اسناد منتشر شده شرکت واردات گندم این تئوریسین گفت: «باید بررسی کرد و دید آیا اسناد منتشر شده درباره شرکت راشا تندیس پارسیان صحت دارد یا نه.»

همچنین آذرپیک در ادعایی عجیب می‌گوید: «مگر واردات گندم کار غیر قانونی است و آیا شرکت‌های دیگری وجود ندارند که با پول گندم وارد می کنند!»

واکنش متناقض آذرپیک که یک روز حامی مستضعفان است و روز دیگر که اسناد رانت وارداتی یکی از اصلاح‌طلبان معروف فاش می‌شود، معتقد است: «باید با دقت بیشتری جلو برویم.»؛ نشان از مبارزه با فساد بصورت قبیله‌ای در اردوگاه اصلاحات را دارد!

و اما...

خودکفایی گندم 4 سال در کشور ادامه داشت، اما عده زیادی از کارشناسان به عدم پایدار آن اعتقاد داشتند. هنگامی که خودکفایی در یک محصول استراتژیک اتفاق می‌افتد، ما نیازمند آن هستیم که حمایت‌های ویژه‌ و ادامه‌داری را از سوی دولت‌ها برای پایدارسازی این محصول صورت گیرد. بدون شک با توجه به اینکه جمهوری اسلامی در یک جنگ نابرابر اقتصادی از یک سو و از سوی دیگر شرایط تحریمی به مبارزه می‌پردازد، نباید واردات گندم که بعنوان یکی از اصلی‌ترین محصول کشاورزی بوده و امنیت غذایی ما به آن وابسته است را از انحصار دولت خارج سازد!

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

نظر شما