شناسهٔ خبر: 41716177 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: وزارت ورزش و جوانان | لینک خبر

مهرزاد خلیلیان : برای تضمین سلامت المپین ها در تلاشیم اما راه های جدید را روی آن ها امتحان نمی کنیم

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در ورزش با تاکید بر اینکه در صورت رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برای مقابله با کرونا و با توجه به پیچیدگی های این ویروس وضعیت آینده قابل پیش بینی نیست، گفت: البته ورزشکاران ما یاد گرفته اند که چگونه با این ویروس مبارزه کرده و آن را کنترل کنند. رعایت پروتکل ها هم جدی تر از قبل شده است شاید به همین دلیل مسئولان فدراسیون ها برای مسابقات خود در ماه های آینده در حال برنامه ریزی هستند.

صاحب‌خبر -
مهرزاد خلیلیان در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه شرایط کرونا در هر قاره، کشور و استان مدام در حال تغییر است، گفت: مدام علائم و عوارضی جدید از این ویروس را می‌بینیم در حالیکه تصمیمات اتخاد شده پیرامون این ویروس هم بر اساس عوارض و آثار آن است.
مشاور معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش در مبارزه با کرونا به اوج گیری دوبار کرونا و تلفات موج دوم آن اشاره کرد و ادامه داد: در مورد برخی رشته‌ها با لحاظ کردن وضعیت خاص آن رشته و تاکید بر رعایت موارد بهداشتی موافقت لازم برای از سرگیری فعالیت ها شده است مانند دوچرخه سواری که در فضای باز تمرین دارند یا کشتی که تاکید شده تمرینات‌شان در شرایط قرنطینه باشد. با این حال و با توجه به گستردگی اخیر ویروس کرونا منتظر تصمیمات ستاد ملی مقابله با این ویروس در کشور هستیم.
خلیلیان در مورد برنامه ریزی صورت گرفته در برخی رشته ها برای آغاز به کار تدریجی مسابقات‌شان نیز تصریح کرد: دیدارهای لیگ فوتبال در شرایط کرونا برگزار و با بهترین فرآیند و کمترین آثار پیگیری شد. در مورد سایر رشته ها اما وضعیت مبهم است. کرونا مصدومیت نیست که با چند هفته تعطیلی خوب شود و جشن ریشه کن کردن آن را بگیریم. دوی صد متر هم نیست که در چنین مدت زمانی به پایان خط برسد. در مورد کرونا باید واقعیت را بپذیریم، اینکه یک ماراتن دوبل است و فعلا درگیرش هستیم. کماکان خود مراقبتی لازم است.
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در ورزش با تاکید بر اینکه در صورت رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برای مقابله با کرونا و با توجه به پیچیدگی های این ویروس وضعیت آینده قابل پیش بینی نیست، گفت: البته ورزشکاران ما یاد گرفته اند که چگونه با این ویروس مبارزه کرده و آن را کنترل کنند. رعایت پروتکل ها هم جدی تر از قبل شده است شاید به همین دلیل مسئولان فدراسیون ها برای مسابقات خود در ماه های آینده در حال برنامه ریزی هستند. تلاش ما هم این است فعالیت های ورزشی از مهرماه گسترش پیدا کند اما این هم منوط به وضعیت کرونا در کشور و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با آن است.
وی همچنین در مورد خبرهای اخیری که در مورد کشف واکسن کرونا منتشر شده گفت: ویژگی های ویروس کرونا عجیب است. هیچ دارویی هم برای این بیماری هنوز صد درصد تایید نشده است. با این اوصاف وزیر ورزش در تماس و جلسات مکرر با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیگیر اقدامات بهداشتی و درمانی برای عدم ابتلا به این ویروس و مبارزه با آن در حوزه ورزش است.
خلیلیان تاکید کرد: با برخی کشورهای اروپایی و آسیایی مانند فرانسه، کانادا، ژاپن و چین مذاکره و رایزنی هایی داشته ایم. این مذاکرات در راستای اطلاع دقیق تر از میزان پیشروی متخصصان و پزشکان حوزه سلامت و بهداشت جهان در رابطه با کرونا و راه های درمانی آن صورت گرفته است. در مورد واکس تولید شده برای کرونا هم خبرهای زیادی منتشر شده اما قطعیتی در مورد آن نیست.
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در ورزش تاکید کرد: برای ورزشکاران و به ویژه اسطوره های مان که المپیک را در پیش دارند پیگیری هایی ویژه ای داریم تا سلامت آنها را از حیث عدم ابتلا به کرونا و مبارزه با آن تضمین کنیم اما نمی خواهیم راه های جدید را بر روی آنها آزمایش کنیم. در مورد هر راهکاری مثل واکسن وقتی قطعیت لازم ایجاد شد اعمال آن برای ورزشکاران‌مان را در برنامه خواهیم داشت.

برچسب‌ها:

نظر شما