شناسهٔ خبر: 41129065 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

گفت وگو|

تعلل وزارت نیرو هزینه ساخت سد ماشکید سفلی را ۵ برابر کرد

خبرگزاری میزان- نماینده مردم سراوان در مجلس گفت: عملیات اجرایی سد ماشکید سفلی با اعتبار اولیه ۴۲۲ میلیارد تومان در سال ۹۶ آغاز شد، اما با تعلل وزارت نیرو و تزریق قطره چکانی اعتبارات بهره برداری آن به تعویق افتاد و در حال حاضر هزینه اتمام ۵ برابر شده است.

صاحب‌خبر -
ملک فاضلی در گفت‌وگو با میزان با اشاره به وضعیت آبرسانی به سراوان از توابع سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در کل حوزه سراوان مشکلات فراوانی در خصوص تامین آب وجود دارد و با وجود تلاش‌های صورت گرفته در خصوص تامین آب پایدار هنوز مردم این منطقه برای تامین آب با مشکل مواجه هستند.

نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سد بزرگ ماشکید علیا با ظرفیت ۶۷ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ آبگیری شده است و در سال ۹۴ تا ۹۶ با وجود خشکسالی و تبخیر سالانه ۷ متر در هیچ زمانی ذخائر آن به کمتر از ۱۲ میلیون متر مکعب نرسیده است.
وی افزود: عملیات اجرایی سد ماشکید سفلی با اعتبار اولیه ۴۲۲ میلیارد تومان در سال ۹۶ آغاز شد، اما با تعلل وزارت نیرو و تزریق قطره چکانی اعتبارات بهره برداری آن به تعویق افتاد و در حال حاضر هزینه اتمام ۵ برابر شده است.

فاضلی بیان کرد: تعویق این طرح‌های عمرانی خسارت فراوانی برای مردم داشته است و به مشکلات مردم برای دسترسی به آب شرب پایدار دامن زده است.

نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با شیوع کرونا و افزایش نگرانی مردم برای رعایت نکات بهداشتی میزان مصرف آب افزایش یافته است با این وجود در این مناطق به دلیل کمبود آب، رعایت نکات بهداشتی به سختی اجرا می‌شود.

وی با اشاره به سفر وزیر نیرو به استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: وزیر نیرو در سفر اخیر به سیستان و بلوچستان بازدیدی از مناطقی که با کمبود آب مواجه بودند نداشتند در حالی که نیاز به حضور بیشتر در این مناطق مخصوصا سراوان حس می‌شود.

ملکی بیان کرد: این مناطق در زمینه دسترسی به خدمات برق پایدار نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.
 
وی افزود: سد ماشکید علیا با ظرفیت ۶۷ میلیون متر مکعب نیاز آب برای دو شهرستان سیب سوران و مهرستان تامین خواهد کرد و در صورت بهره برداری از سد ماشکید سفلی امکان ذخیره سازی به میزان ۱۱۵ میلیون متر مکعب فراهم می‌شد.

نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: از گذشته دور بسیاری از رودخانه‌های مرزی آب را به خارج از کشور می‌برند و ما می‌توانستیم در سال‌هایی که پاکستان هنوز با مشکل آب مواجه نبود نسب به مهار آب‌های مرزی اقدام کنیم.

وی افزود: آبرسانی در این مناطق مانند گذشته با حفر چاه تامین می‌شود که با خشکسالی و برداشت بی رویه ذخائر آبی در این مناطق کاهش یافته است.

ملکی در پایان گفت: سراوان آب مورد نیاز خود را دارد، اما مدیریت صحیح آب ندارد و فرصت‌های زیادی برای حل این موضوع به هدر رفته است.
 
انتهای پیام/

نظر شما