شناسهٔ خبر: 40487199 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: همشهری آنلاین | لینک خبر

آتش‌سوزی ارتفاعات جنگلی دالاهو مهار شد

فرماندار دالاهو گفت: آتش‌سوزی ارتفاعات جنگلی «سیاوانه» از توابع این شهرستان مهار شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، کرم محمدی چهارشنبه چهاردهم خرداد افزود: میزان خسارت وارده در اثر این آتش‌سوزی که ظهر سه‌شنبه سیزدهم خرداد شروع شد در ساعت ۲۰ شب گذشته مهار شد؛ توسط منابع طبیعی در دست بررسی است.

وی اظهار کرد: با شروع آتش‌سوزی در بخشی از عرصه‌های منابع طبیعی و جنگل‌های منطقه عمومی سیاهوانه واقع در دالاهو، بلافاصله نیروهای مردمی، جمعی از رزمندگان محور یکم عملیاتی لشگر نبی اکرم سپاه پاسداران کرمانشاه و نیروهای اداری به منطقه اعزام و به مقابله با حریق پرداختند.

 نماینده عالی دولت در دالاهو گفت: صعب‌العبور بودن، هوای گرم و در ادامه باد شدید نیز نتوانست مانع حضور این نیروها شود.

محمدی ادامه داد: جنگل‌ها و منابع طبیعی سرمایه‌ای ملی و متعلق به نسل امروز و نسل‌های آینده است و حفاظت از آن وظیفه همه ما است و این مهم جز با مشارکت فعال صاحبان آن، یعنی مردم امکان‌پذیر نیست.

وی در پایان از اهالی روستاهای یاران، زرده، قلقله، داراب و افرادی که از بخش گهواره آمده بودند و رزمندگان فداکار محور یکم عملیاتی سپاه که در مهار آتش‌سوزی نقش داشتند قدردانی کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی دالاهو هم گفت: آتش از ظهر روز گذشته در ارتفاعات «دارویس» و «سیاوانه» شعله‌ور شد و به دلیل وزش باد به شدت گسترش پیدا کرد.

مرتضی تاسه افزود: پس از اطلاع از وقوع آتش‌سوزی فراخوان‌های لازم برای حضور نیروهای مردمی صادر شد و نیروها به منظور خاموش کردن آتش به‌سرعت به منطقه اعزام شدند.

رئیس اداره منابع طبیعی دالاهو گفت: صعب‌العبور بودن منطقه و وزش باد شدید کار خاموش کردن آتش را بسیار دشوار کرده بود، با تلاش‌های بسیار نیروهای منابع طبیعی، نظامی و مردم بومی منطقه درنهایت توانستیم آتش را تا پایان وقت دیشب به صورت کامل مهار کنم.

تاسه ادامه داد: در آتش‌سوزی روز گذشته میزان خسارت وارده به درختان بلوط کمتر از سه درصد بود و پوشش کف جنگل در آتش سوخت.

وی عنوان کرد: تاکنون برآورد دقیقی از میزان و وسعت آتش‌سوزی انجام‌نشده است و این کار به پس از گرفتن عکس‌های هوایی موکول خواهد شد.

دالاهو در ۱۰۰ کیلومتری غرب استان کرمانشاه واقع شده که ۱۵۵ هزار هکتار مرتع و جنگل دارد.

در هفته گذشته نیز بیش از ۳۸۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های منطقه حفاظت‌شده بوزین و مرخیل در شهرستان پاوه در آتش سوخت.

استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

در این استان سه منطقه حفاظت‌شده شامل منطقه حفاظت‌شده بیستون که ۵۴ هزار هکتار است، بوزین و مره‌خیل در پاوه ۲۳ هزار هکتار و قلاجه هم حدود ۴۳ هزار هکتار است.

نظر شما