شناسهٔ خبر: 39249738 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

وزیر بهداشت:

به سمت کنترل و مهار کرونا نزدیک شده ایم

خبرگزاری میزان- وزیر بهداشت، گفت: مزمن شدن بیماری کرونا، بزرگ ترین آفت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و...، برای کشور است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، سعید نمکی، روز سه شنبه در ستاد مقابله با کرونا در وزارت بهداشت، افزود: اعتقاد داریم مزمن شدن بیماری بزرگ‌ترین آفت کشور است.

وی ادامه داد: اگر برای صرفه جویی یا رونق اقتصادی فراموش کنیم سلامت را، تاوان سنگینی پرداخت خواهیم کرد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: اما باید به شرایط اقتصادی کشور هم نگاه کرد و مسائل سلامت بر اساس ضرورت‌های اقتصادی مورد بازنگری قرار می‌گیرد

نمکی گفت: امیدواریم در روزهای آینده به سمت مهار و کنترل بیماری برویم. باید اصول بهداشتی را رعایت کنیم تا در آینده نزدیک شاهد مهار این ویروس منحوس باشیم.

وزیر بهداشت با رد هر گونه اختلاف بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها در روزهای کرونایی کشور، افزود: وحدت و همدلی که این روزها در کشور شاهد هستیم، بی نظیر است. همه ارکان نظام در کنار همدیگر برای نابودی این بیماری تلاش می‌کنند.

  • بیشتر بخوانید:
  • مردم همچنان در خانه بمانند

وی ادامه داد: در برخی استان‌ها به سمت کنترل و مهار کرونا نزدیک شده ایم اما این به معنی عدم رعایت نکات بهداشتی توسط مردم و تصور پایان کرونا نیست و باید فاصله‌ها را کنترل و اصول بهداشتی را رعایت و ترددها را محدود کنیم.

در شرایط سنگین اقتصادی هستیم

نمکی اظهار کرد: با توجه به این‌که در شرایط سنگین اقتصادی هستیم و شهروندان و کسبه و فعالان اقتصادی روز‌های سختی را می‌گذرانند و همکاری قابل تحسینی با وزارت بهداشت انجام داده‌اند و فشار اقتصادی را تحمل کرده‌اند و دولت هم بر اساس مقدورات به اقشار آسیب پذیر کمک می‌کند. تحریم‌های ظالمانه به شدت به ما فشار آورده و نمی‌توانیم ادعا کنیم که همه آسیب‌های ناشی از در خانه ماندن مردم را می‌توانیم پاسخگو باشیم. برای به گردش در آمدن چرخ اقتصادی، با اجرای دستورالعمل‌ها و پروتکل‌ها باید کاری کنیم که کسب و کار مردم از رونق نیفتد.

وی افزود: این اقدام به شکل نسبی و بازگشایی‌های تدریجی باید انجام شود. در این مرحله با اجرا و نظارت، همه نمایندگان کسب و کار‌ها در کنار بسیج و وزارت بهداشت، فاصله گذاری هوشمند اجرایی می‌شود.

انجام تست‌های بیشتر کرونا

وزیر بهداشت گفت: با کمک شرکت‌های دانش بنیان، در این مرحله سراغ کانون‌هایی می‌رویم که علامت ندارند، اما ویروس را در سطح جامعه جابه‌جا می‌کنند. از امروز آزمایش‌های زیادی انجام می‌شود و خوشه‌های بدون علامت را شناسایی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در این مسیر نیز همه در کنار ما خواهند بود و علاوه بر پیگیری موارد اولیه بدون علامت، به دنبال یافتن موارد بدون علامت دیگر خواهیم بود. انجام آزمایش‌های بیشتر، جایگاه ما را در عرصه بین المللی هم ارتقا می‌دهد. شاخص تعداد تست‌ها نیز در جهان وجود دارد که با این اقدام این شاخص را ارتقا خواهیم داد.

نمکی بیان کرد: بحث‌های مختلفی درباره اختلاف نظر درون دولت در مورد اعمال محدودیت مطرح می‌شود. در دولت هیچ ناهماهنگی و عدم همکاری وجود ندارد. گاهی همکاران ما نظر تخصصی و کارشناسی می‌دهند که هماهنگی و همخوانی این نظرات با نظرات دیپلماتیک و اجتماعی زمان می‌برد. همکاران ما از دریچه سلامت نگاه می‌کنند، زیرا معتقدیم مزمن شدن بیماری آفت است.

وی ادامه داد: در کشوری زندگی می‌کنیم که در محدودیت شدید اقتصادی قرار داریم و برای پرداخت یارانه به درآمد‌هایی نیاز داریم. برای معافیت برخی پرداخت‌ها و جریمه‌ها باید به خزانه کشور هم نگاه کنیم. مجبوریم همکاران را قانع کنیم که اینجا باید بر حسب ضرورت‌های کشور به مسائل سلامت نگاه کنیم. در نتیجه هیچ اختلاف نظری در هیات دولت وجود ندارد و در هیچ زمانی این همدلی و وفاق و همکاری وجود نداشته است.

وزیر بهداشت افزود: در بستن اماکن متبرکه و لغو برخی مراسم مذهبی و فرهنگی، حتی با یک تلفن این کار انجام شد و در بستن مدارس و دانشگاه‌ها هیچ ناهماهنگی دیده نشد.

نمکی گفت: امروز زمان همدلی است تا بتوانیم به لطف خدا این بیماری را مهار کنیم. امیدواریم در روز‌های آینده به سمت مهار بیماری برویم. البته این به این معنی نیست که مردم کشورمان خیال‌شان راحت شود و همکاری را رها کنند. باید فاصله‌ها کنترل و اصول بهداشتی رعایت و ایاب و ذهاب کم شود.

انتهای پیام/

نظر شما