شناسهٔ خبر: 39050082 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

فاصله گذاری اجتماعی موجب کاهش انتقال ویروس کرونا می شود

مشهد- ایرنا- فرماندار کاشمر گفت: اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا در شهرستان‌ها را به دنبال دارد.

صاحب‌خبر -

مسلم ساقی روز جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: در اجرای این طرح از صبح امروز از ورود خودروهای دارای پلاک های غیر بومی به این شهرستان جلوگیری می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح ممنوعیت تردد خودروهای شخصی از در منزل در روز ۱۳ فروردین اظهار داشت: گروهی شامل نیروهای پلیس راه، ثبت احوال و بهداشت و درمان و نماینده فرمانداری با استقرار در محورهای ورودی به شهرستان در جاده شادمهر به کاشمر در بهاریه، جاده فیض آباد به کاشمر در سه راه عارف آباد و جاده نیشابور از روستای اکبرآباد ضمن بررسی پلاک های خودروها و کارت ملی افراد از ورود افراد و خودروهایی با پلاک غیربومی به این شهر جلوگیری می‌کنند.

وی گفت: خودروهای دارای پلاک غیر بومی در صورت تردد در این شهرستان ۵۰۰ هزار تومان جریمه و توقیف خواهند شد. 

ساقی با تاکید بر تداوم ممنوعیت تردد و اتراق در تفرجگاه‌ها در روز ۱۳ فروردین افزود: به منظور قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا طرح ممنوعیت تردد خودروهای شخصی از در منزل در این روز اجرا خواهد شد و براساس این طرح از ساعت پنج صبح تا ۲۴ روز ۱۳ فروردین تردد خودرو شخصی و موتورسیکلت در سطح شهر و حضور در تفرجگاه‌ها و ییلاقات ممنوع است و خودرو متخلفین توسط ماموران راهنمایی و رانندگی جریمه خواهد شد. 

وی با تشکر از همراهی و مشارکت مردم  شهرستان در مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از همه شهروندان خواست با ماندن در خانه به شکست ویروس کرونا کمک کنند.

طرح فاصله‌گذاری اجتماعی یک مصوبه ملی است که از سوی کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مستقر در وزارت کشور، مدیریت، اجرا و نظارت می‌شود.
مدت تعیین شده برای اجرای این طرح هشتم تا پانزدهم فرودین ماه جاری است و در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، این زمان تمدید خواهد شد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فاصله‌گذاری اجتماعی به معنای تلاش برای به حداقل رساندن تماس‌های بین فردی است.
این تصمیم شامل شهروندانی است که فاقد علائم ظاهری ابتلا به بیماری کرونا هستند، یعنی بیمار یا مشکوک به ابتلای به کرونا نیستند اما ممکن است ناقل ویروس عامل این بیماری باشند. بر این اساس سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی برای قطع چرخه انتقال ویروس در میان مردم عادی اتخاذ شده است.
اجرای این طرح مراحل مختلف دارد که برخی از آن پیشتر اجرا شده‌ و اینک اقداماتی دیگر بر تمهیدات گذشته افزوده می‌شود.
از جمله اقدامات در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی که تاکنون نیز اجرایی شده تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز خرید غیرضروری، اماکن ورزش عمومی و همچنین ممانعت از برپایی تجمع‌هایی مانند مراسم ختم و عروسی است.
به حداقل رساندن مسافرت‌های بین‌شهری نیز از مواردی است که در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی پیگیری می‌شود.

نظر شما