شناسهٔ خبر: 39032882 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: نامه‌نیوز | لینک خبر

حمیدرضا ترقی در گفت و گو با نامه نیوز:

مجلس یازدهم دو فراکسیونی است/ مستقلین هم جذب اصلاح طلبان نمی‌شوند/ اصلاح طلبان در حدی نیستند که موثر باشند

حمیدرضا ترقی با اشاره به دو فراکسیونی بودن مجلس یازدهم گفت: اصلاح طلبان در مجلس آتی در حدی نیستند که اثرگذار باشند.

صاحب‌خبر -

به گزارش نامه نیوز، مجلس یازدهم از خرداد ماه کار خود را شروع می‌کند و از حالا گمانه‌زنی‌ها درباره رئیس مجلس، هیات رئیس و ترکیب فراکسیونی آن شروع شده است. حساب هیات ریسه و رئیس مجلس جدا است اما با توجه به یک دستی مجلس از نظر سیاسی درباره ترکیب فراکسیونی نباید انتظار ویژه‌ای داشت. اگرچه برخی اعتقاد دارند که ممکن است اختلافات درون جریانی اصولگرایان یک بار دیگر سر باز کرده و موجب چند فراکسیونی مجلس آتی شوند، اما گروهی از اصولگرایان اصرار دارند که آن وحدت دقیقه نودی اسفند ماه از بین نخواهد رفت. حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در گروه دوم قرار دارد و معتقد است که مجلس یازدهم یک مجلس دو فراکسیونی است. فراکسیونی متشکل از اصولگرایان و مستقلین و فراکسیون اقلیتی و البته کم اثر اصلاح طلبان.

 

*ترکیب و عملکرد فراکسیون‌ها در مجلس آینده را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

با توجه به کثرت نامزدهای ائتلاف نیروهای انقلاب در مجلس فکر می‌کنم که تمام تلاش این ائتلاف آن خواهد بود که یک فراکسیون در مجلس یازدهم داشته باشد و اقلیت‌ها نیز فراکسیون‌های خود را تحت عنوان مستقلین و اصلاح طلبی تشکیل خواهند داد.

به نظر من فراکسیون بیشتر در مجلس آینده کاملا به ضرر است و اهداف و برنامه‌های گام دوم را دچار اختلال خواهد کرد.

 

*فکر نمی‌کنید اختلافاتی که در جریان ارائه لیست در جریان اصولگرا دیدیم، در مجلس بعد نیز سر باز کند و شاهد تشکیل بیش از یک فراکسیون اصولگرا باشیم؟

فکر نمی‌کنم. به نظر من همان عاملی که سبب شد آن اختلاف رفع شود تداوم وحدت را در مجلس پدید می آورد. بنابراین به گونه‌ای نیست که آن عامل نفی شده باشد یا مدت زمان آن به سر رسیده باشد. همان عامل که سبب وحدت شد و از تشتت و ارائه چند لیست جلوگیری کرد در حفظ وحدت و یک فراکسیونی شدن مجلس بعد نیز موثر خواهد بود.

 

*برخی این گمانه را طرح می‌کنند که طیف پایداری و آقای زاکانی یک فراکسیون و طیف نزدیک به قالیباف یک فراکسیون دیگر را تشکیل خواهند داد. با در نظر گرفتن اختلافاتی که احتمالا در جریان انتخابات هیات رئیسه مجلس ایجاد می‌شود، این گمانه را چقدر جدی می‌دانید؟

در اینکه از بیرون به ویژه از سوی رسانه‌ها خصوصا رسانه‌های اصلاح طلبان تلاش می‌شود تا هر اختلاف نظری را بهانه افزایش تشدید شکاف و نرسیدن به وحدت کنند، تردیدی نیست اما مجموعه نیروهای انقلاب بر این توطئه واقف هستند و اجازه نمی‌دهند که چنین شکافی بین‌ آنان پدید آید؟

 

*وضعیت مستقلین را در مجلس آتی چطور می‌بینید؟ به فراکسیون اصولگرایان خواهند پیوست یا احتمال دارد که جذب فراکسیون اقلیت اصلاح طلب شوند؟

اصولا در چنین شرایطی که اکثریت مطلقی در مجلس وجود دارد، این نوع اقلیت‌ها کارایی آنچنانی ندارند و اگر بخواهند که موثر واقف شوند تمایل خواهند داشت که به جریان قدرتمند‌تر در مجلس نزدیک شوند لذا گرایش به سمت اصلاح طلبان برای هیچ جریانی امتیاز و نقطه مثبت تلقی نمی‌شود.

 

*پس یک مجلس دو فراکسیونی را پیش‌بینی می‌کنید. کارآمدی فراکسیون اقلیت اصلاح طلب را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟ آیا اصلاح طلبان می‌توانند به یک اقلیت تاثیرگذار تبدیل شوند؟

فکر نمی‌کنم در حدی باشند که بتوانند تاثیرگذار باشند.

 

 

 

نظر شما