شناسهٔ خبر: 38382099 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

«اف‌ ای‌ تی‌ اف» ایران را در لیست سیاه خود قرار داد/ همتی: چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد

خبرگزاری میزان- گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ ای‌ تی‌ اف، ایران را در لیست سیاه خود قرار داد این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد که چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد.

صاحب‌خبر -

اف‌ای‌تی‌اف ایران را در لیست سیاه خود قرار دادبه گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ خبرگزاری رویترز گزارش داد که گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ ای‌ تی‌ اف) روز جمعه، ایران را در لیست سیاه خود قرار داد.

رویترز نوشت: با این وجود به نظر می‌رسد «اف‌ ای‌ تی‌ اف» با بیان این که «کشور‌ها باید بتوانند تدابیر مقابله‌‎ای را به طور مستقل از هرگونه درخواست اف‌‌ ای‌‌ تی‌‌ اف اتخاذ کنند.»، درها را تا حدودی به روی ایران باز گذاشته است.

در همین حال «عبدالناصر همتی»، رئیس کل بانک مرکزی ایران، در واکنش به این اقدام، در صفحه توییتر خود نوشت: عملکرد بانک مرکزی در یک سال گذشته این اطمینان خاطر را نزد مردم ایجاد کرده که چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد.

«وال استریت ژورنال» جمعه شب به نقل از مقام‎های آمریکایی و اروپایی گزارش داده بود که گروه ویژه اقدام مالی (اف ای تی اف) قصد دارد روز جمعه ایران را در لیست سیاه خود قرار دهد.

 

بیشتر بخوانید:

 

گروه ویژه اقدام مالی پیش از این در چندین نوبت اجرای اقدامات تقابلی علیه ایران را به تعویق انداخته است.

پس از حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، بخش «تامین مالی تروریسم» در لیست فعالیت‌های «اف ای تی اف» قرار گرفت که هدف آن «نظارت بر فعالی‌های شبکه بانکی جهان و نیز کشورها» عنوان شده، اما تاکنون «اف ای تی اف» ابزاری در دست آمریکا برای رسیده به اهداف سیاسی بوده است.

 

انتهای پیام/

نظر شما