شناسهٔ خبر: 38326544 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

تاثیر تست‌های غربالگری در پیشگیری از ابتلا به سرطان+ ویدیو

 فلوشیپ فوق تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی گفت: در کشورهای پیشرفته که معلولاً تست‌های غربالگری انجام می‌‎شود، سرطان را در سطح ابتدایی تشخیص می‌دهند و درمان می‌شود.

صاحب‌خبر -

دکتر مهدیه دیانی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص سرطان‌های شایع در بین بانوان، اظهار کرد: سرطان پستان، شایع‌ترین سرطان در بین خانم‌هاست که آمار این سرطان در ایران، نسبت به کشورهای پیشرفته پایین‌تر است، اما متأسفانه در سال‌های اخیر این آمار افزایش یافته و سن ابتلا به این نوع سرطان 10 سال کاهش یافته است که  در سنین جوانی سیر بدتری دارد.

مدیر آموزش و پژوهش مرکز درمانی انکولوژی رضا، افزود: سرطان عوامل خطری مثل سن و  جنسیت دارد که نمی‌توان آن‌ها را تغییر داد. فاکتورهای ژنتیک نقش کمی در بروز سرطان پستان دارند، این نقش حدود 10 درصد است و از دیگر مواردی است که باید جدی گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد: نکته بسیار مهمی که در تست‌های غربالگری وجود دارد، تشخیص ضایعات پیش سرطانی است. زمانی که این ضایعات تشخیص داده شوند، فرد هیچ وقت به آن سرطان مبتلا نخواهد شد. تأکید سازمان جهانی بهداشت و انجمن سرطان آمریکا بر این است تا تست‌های غربالگری انجام شود تا بتوانیم شانس زندگی را به بیماران بیشتر دهیم.

مشروح این گفت و گو را در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید.

انتهای پیام

نظر شما